A bio-inspired علاوه بر این به بتن متوقف می شود آسیب های ناشی از انجماد و ذوب

بتن یکی از فراوان ترین و با دوام مصالح ساختمانی مورد استفاده در مدرن روز, زیرساخت, اما آن را به یک ضعف — یخ — که می تواند آن را به فرو ریختن و اسپال. در حال حاضر با الهام از موجودات زنده است که زنده ماندن در sub-zero محیط محققان در کلرادو هستند معرفی مولکول پلیمر با ضد انجماد به توانایی های بتن می باشد. روش آزمایش که اگر این بتن می تواند به جلوگیری از آسیب های ناشی از انجماد و ذوب به نظر می رسد در مجله Cell Reports علوم فیزیکی on May 27.

بتن یک ماده متخلخل با منافذ مویرگی است که اجازه می دهد آب به نفوذ به مواد است. برای مکان هایی که تجربه زیادی نوسانات درجه حرارت بتن در جاده ها و ساختمان ها از طریق “freeze-thaw cycles.” آب یخ و گسترش در داخل از مواد ایجاد فشار به عنوان رشد بلورهای یخ در نهایت ظاهر سطح بتن ، پلی اتیلن گلیکول-پیوند-پلی وینیل الکل (PEG-PVA) مولکول است که محققان را شناسایی کرده اند به نظر می رسد برای نگه داشتن کریستال های یخ کوچک و جلوگیری از آنها را از coalescing به بزرگتر کریستال.

“ما به خصوص هیجان زده است چرا که این نشان دهنده خروج دور از بیش از 70 سال از بتن معمولی تکنولوژی می گوید:” نویسنده ارشد ویل Srubar که سر زندگی و مواد آزمایشگاهی در دانشگاه کلرادو بولدر. “به نظر ما این یک جهش کوانتومی در مسیر درست و درب باز می شود با نام تجاری جدید برای مواد افزودنی فن آوری.”

برای بیش از 70 سال اولیه راه برای کاهش freeze-thaw آسیب قرار بود در ریز حباب های هوا است که عمل به عنوان فشار سوپاپ داخل بتن شناخته شده به عنوان میکرو سیلیس _ مواد افزودنی. اما قرار دادن حباب های ریز هوا به بتن نه تنها باعث کاهش قدرت مادی اما همچنین باعث می شود آن را بیشتر متخلخل اقدام مانند یک شاهراه برای بیشتر آب و دیگر مواد مضر مانند نمک را وارد کنید. به جای مقابله با علائم یخ بسط این تیم تصمیم به هدف قرار دادن منبع: یخ کریستال رشد.

موجود در موجودات زنده است که زنده ماندن در sub-zero محیط های ضد یخ پروتئین اتصال به کریستال های یخ به مهار رشد خود را که در غیر این صورت تواند منجر به مرگ موجودات زنده. با الهام از پروتئین تیم معرفی مولکول پلیمر که تقلید پروتئین خواص به مخلوط بتن. این مولکول به طور موثر کاهش می یابد به اندازه بلورهای یخ 90 درصد است. جدید مخلوط بتن نیز در برابر 300 freeze-thaw cycles و حفظ قدرت خود است.

اگر چه جدید بتن گذشت صنعت-استاندارد و آزمایشات وجود دارد هنوز هم سوال در مورد درست بلند مدت انعطاف پذیری مواد در یک دنیای واقعی کاربرد و کارآیی اقتصادی. گام بعدی برای این تیم به بهینه سازی روش خود را با شناسایی مولکول های جدید که بیشتر مقرون به صرفه و تست سازگاری مولکول با دستور العمل های مختلف از بتن می باشد. “ساخت بتن زیادی مانند پخت یک کیک می گوید:” Srubar امیدوار است که بتن دستور العمل می تواند به نفع از جدید افزودنی.

“برای 30 سال آینده جهان خواهد بود ساختمان شهر نیویورک هر 35 روز است که حیرت انگیز است می گوید:” Srubar. “آنچه که بدان معنی است که ما در حال رفتن به ساختمان بسیاری از ساختمان ها و جاده ها و ما قصد داریم با استفاده از مقدار زیادی از بتن می باشد. به دلیل آن است که اثرات قابل توجهی بر محیط زیست, بتن است که ما را واقعا به عنوان پایدار که ممکن است و به عنوان با دوام به عنوان آن می تواند باشد.”

داستان منبع:

مواد ارائه شده توسط تلفن را فشار دهید. توجه داشته باشید: محتوا ممکن است برای ویرایش سبک و طول.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>