قطب جنوب یخ ورق قادر به عقب نشینی تا 50 متر در روز

این قفسه های یخ در اطراف خط ساحلی قطب جنوب عقب نشینی در سرعت های تا 50 متر در هر روز در پایان آخرین عصر یخبندان به مراتب سریع تر ماهواره ای مشتق از عقب نشینی نرخ مشاهده شده امروز, تحقیقات جدید نشان داده است.

این مطالعه به رهبری اسکات قطبی موسسه تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج با استفاده از الگوهای ظریف موج مانند پشته در قطب جنوب بستر دریا برای محاسبه چگونه به سرعت یخ عقب نشینی حدود 12000 سال پیش در منطقه ای deglaciation.

پشته تولید شد که در آن یخ ورق شروع به شناور و باعث شد یخ فشردن رسوب در بستر دریا به عنوان آن را نقل مکان کرد به بالا و پایین با حرکت جزر و مد. تصاویری از این لندفرم ها در بی سابقه ای زیر متر با وضوح و شد به دست آورد از یک autonomous underwater vehicle (AUV) عامل حدود 60 متر بالاتر از بستر. نتایج گزارش شده در مجله علوم.

در حالی که مدرن ماهواره ها قادر به جمع آوری اطلاعات دقیق در مورد عقب نشینی و نازک شدن نرخ های یخ در اطراف قطب جنوب این داده ها تنها می رود چند دهه. محاسبه حداکثر سرعت که در آن یک ورق یخ می تواند عقب نشینی با استفاده از مجموعه ای از این بستر دریا پشته تاریخی نشان می دهد عقب نشینی نرخ که تقریبا ده برابر سریع تر از حداکثر مشاهده شده میزان عقب نشینی امروز.

“با بررسی گذشته رد پای یخ ورق و به دنبال مجموعه ای از پشته در seafloor ما قادر به دست آوردن شواهد جدید در حداکثر گذشته یخ عقب نشینی نرخ که بسیار سریع تر از کسانی که در مشاهده و حتی حساس ترین بخش از قطب جنوب امروز گفت:” منجر نویسنده پروفسور جولیان Dowdeswell مدیر اسکات قطبی موسسه تحقیقات.

این مطالعه به عنوان بخشی از Weddell دریا اعزامی که در اوایل سال 2019 به انجام یک علم برنامه و برای پیدا کردن آقا ارنست شاکلتون را محکوم کشتی استقامت. اگر چه یخ دریا شرایط در آن زمان مانع از این تیم از دستیابی به تصاویر از افسانه ای خراب آنها قادر به ادامه با کار علمی از جمله نقشه برداری از بستر دریا, نزدیک به Larsen یخ قفسه شرق شبه جزیره قطب جنوب.

با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره ها و AUVs محققان قادر به مطالعه شرایط یخ در Weddell دریا در بی سابقه ای از جزئیات.

اهداف خود را به بررسی گذشته و حال فرم و جریان از این قفسه های یخ عظیم شناور بخش از یخ که در دامن حدود 75 درصد از قطب جنوب خط ساحلی که در آن آنها به عنوان یک حفاظت در برابر یخ جریان از داخلی.

مثل خیلی از بقیه یخ در مناطق قطبی این buttresses در حال تضعیف در برخی از بخش هایی از قطب جنوب به عنوان شاهد بیشتر به طرز چشمگیری در Larsen A و B قفسه های یخ که به سرعت در حال سقوط در سال 1998 و 2002 زمانی که حدود 1250 کیلومتر مربع یخ تکه تکه و سقوط در کمی بیش از یک ماه است.

این قفسه های یخ نازک شدن هستند چون نسبتا گرم آب جریان در حال دور خوردن در آنها از زیر, اما آنها همچنین ذوب از بالا به عنوان تابستان دمای هوا افزایش یابد. هر دو این عوارض نازک و تضعیف قفسه های یخ و به عنوان آنها را از یخچالهای طبیعی آنها در حال برگزاری به جریان سریع تر به دریا و حاشیه نشینی است.

با استفاده از AUVs این تیم قادر به جمع آوری داده های تاریخی یخ قفسه نوسانات از زمین شناسی رکورد در قطب جنوب فلات قاره.

“با بررسی لندفرم در seafloor ما قادر به تعیین در مورد چگونه یخ رفتار در گذشته” گفت: Dowdeswell بود که دانشمند ارشد در Weddell دریا سفر. “ما می دانستیم که این امکانات وجود دارد اما ما هرگز قادر به بررسی آنها را در جزئیات بزرگ قبل از.”

تیم شناسایی یک سری از ظریف موج مانند پشته در seafloor هر یک تنها در حدود یک متر بالا و با فاصله 20 تا 25 متر از هم جدا دوستیابی به پایان آخرین deglaciation از فلات قاره قطب جنوب حدود 12000 سال پیش. محققان تفسیر این پشته به عنوان شکل در چه بود که قبلا پایه خط — این منطقه که در آن مبتنی ورق یخ شروع به شناور به عنوان یک یخ قفسه.

محققان استنباط این است که این لبه های کوچک باعث شد یخ در حال حرکت بالا و پایین جزر و مد فشردن رسوب به خوبی حفظ زمین شناسی الگوهای به دنبال کمی مانند پله های یک نردبان به عنوان یخ عقب نشینی کردند. فرض کنید یک استاندارد 12 ساعت چرخه بین بالا و پایین جزر و مد و اندازه گیری فاصله میان پشته محققان شد و پس از آن قادر به تعیین که چگونه سریع یخ بود عقب نشینی در پایان آخرین عصر یخبندان است.

آنها محاسبه می شود که یخ بود عقب نشینی تا آنجا که 40 تا 50 متر در هر روز در طول این دوره یک رای که معادل به بیش از 10 کیلومتر در سال است. در مقايسه مدرن, تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که حتی سریع ترین-عقب نشینی پایه خطوط در قطب جنوب به عنوان مثال در Pine Island Bay, بسیار کندتر از این مشاهدات زمین شناسی در تنها در حدود 1.6 کیلومتر در سال است.

“عمیق محیط زیست دریایی است که در واقع کاملا آرام فلات قاره قطب جنوب اجازه می دهد ویژگی های مانند این به خوبی حفظ شده و در طول زمان در بستر دریا” گفت: Dowdeswell. “ما در حال حاضر می دانیم که یخ قادر به عقب نشینی در سرعت های به مراتب بالاتر از آنچه ما امروز می بینیم. باید تغییرات آب و هوایی همچنان به تضعیف قفسه های یخ در دهه های آینده ما می تواند نرخ مشابه از عقب نشینی با پیامدهای عمیقی برای جهانی افزایش سطح دریا.”

این پژوهش از بودجه در بخش ناوگان بنیاد و دریایی باستان شناسی مشاوران سوئیس.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.net