ازن سطح بالای قطب شمال به یک رکورد کم برای مارس ناسا محققان گزارش. یک تجزیه و تحلیل از ماهواره مشاهدات نشان می دهد که ازون رسیده پایین ترین نقطه خود را در روز 12 مارس در 205 Dobson units.

در حالی که چنین سطح پایین بسیار نادر است و آنها بی سابقه است. مشابه پایین ازون رخ داده در جو فوقانی یا استراتوسفر در سال 1997 و 2011. در مقايسه با کمترین مارس ازن مقدار مشاهده شده در قطب شمال است که معمولا حدود 240 Dobson units.

“این سال را پایین ازن قطب شمال اتفاق می افتد و در مورد یک بار در هر دهه” گفت: Paul Newman, دانشمند ارشد برای علوم زمین در پرواز فضایی گودارد ناسا در مرکز Greenbelt, Maryland. “برای سلامت کلی لایه اوزون این است که مربوط به پس از قطب شمال ازون به طور معمول بالا در طول ماه های مارس و آوریل است.”

ازن بسیار واکنش مولکول متشکل از سه اتم اکسیژن است که به طور طبیعی در مقادیر کوچک است. به استراتوسفر لایه ازن حدود 7 تا 25 مایل بالاتر از سطح زمین است که کرم های ضد آفتاب جذب اشعه ماوراء بنفش مضر است که می تواند آسیب به گیاهان و حیوانات و مؤثر مردم با ایجاد آب مروارید و سرطان پوست و سرکوب سیستم ایمنی بدن.

ماه مارس قطب شمال سوراخ لایه اوزون ناشی از ترکیبی از عوامل به وجود آمد که با توجه به غیر منتظره ای ضعیف فوقانی اتمسفر “موج” ها از دسامبر تا مارس است. این امواج درایو حرکات هوا از طریق فوقانی جو شبیه به سیستم آب و هوا است که ما در تجربه های پایین تر جو, اما بسیار بزرگتر در مقیاس.

در یک سال معمولی این امواج سفر صعودی از اواسط عرض جغرافیایی پایین تر اتمسفر را مختل circumpolar بادها که چرخش در اطراف قطب شمال است. زمانی که آنها مختل قطبی بادها آنها را دو چیز. ابتدا آنها را با ازن از دیگر نقاط استراتوسفر تجدید مخزن بیش از قطب شمال.

“فکر می کنم از آن را مانند داشتن یک قرمز-رنگ دسته علف و غیره پایین اوزون بر روی قطب شمال در یک سطل رنگ” نیومن گفت. “امواج هم بزنید که سفید رنگ و مقادیر بالاتر از ازن در اواسط عرض با رنگ قرمز یا پایین ازن موجود قوی جریان جت چرخان در اطراف قطب است.”

این مخلوط یک دوم اثر است که به گرم Arctic air. درجه حرارت گرمتر و سپس ایجاد شرایط نامطلوب برای تشکیل استراتوسفر قطبی ابرها. این ابرها را قادر انتشار کلر ازن-تهی واکنش های. مخرب لایه ازن کلر و برم آمده از chlorofluorocarbons و halons های فعال شیمیایی انواع کلر و برم مشتق شده از انسان-ساخته شده از ترکیبات هستند که در حال حاضر ممنوع توسط پروتکل مونترال. اختلاط تعطیل این کلر و برم رانده شده سوراخ لایه اوزون.

در دسامبر 2019 و ژانویه تا مارس از سال 2020 به استراتوسفر موج حوادث ضعیف بودند و نمی مختل قطبی باد. بادها در نتیجه عمل مانند یک مانع جلوگیری از ازن از دیگر بخش های این جو از جایگزینی پایین ازون بیش از قطب شمال. علاوه بر این استراتوسفر سرد باقی مانده و منجر به شکل گیری استراتوسفر قطبی ابرها اجازه داده است که واکنش های شیمیایی به انتشار واکنشی فرم کلر و ازن باعث کاهش.

“ما نمی دانیم که چه چیزی باعث موج دینامیک به ضعیف بود که در این سال” نیومن گفت. “اما ما نمی دانیم که اگر ما تا به حال به متوقف قرار دادن chlorofluorocarbons به اتمسفر به دلیل پروتکل مونترال در قطب شمال تخلیه این سال خواهد شده اند بسیار بدتر است.”

از سال 2000 سطح chlorofluorocarbons و دیگر انسان ساخته ازن-تخلیه مواد را به میزان قابل کاهش در جو و همچنان به انجام این کار. Chlorofluorocarbons هستند و عمر طولانی ترکیبات که دهه به شکستن و دانشمندان انتظار استراتوسفر ازون به بهبود 1980 سطوح در اواسط قرن.

ناسا محققان ترجیح می دهند از اصطلاح “کاهش” بیش از قطب شمال پس با وجود لایه ازن را کم سابقه در این سال ازن از دست دادن است که هنوز هم بسیار کمتر از سالانه ازن “سوراخ” رخ می دهد که بر فراز قطب جنوب در ماه های سپتامبر و اکتبر در نیمکره جنوبی زمستان. برای مقایسه ازون بر فراز قطب جنوب به طور معمول افت به حدود 120 واحد دابسون.

ناسا همراه با ملی اقیانوسی و جوی اداره نظارت بر استراتوسفر ازن با استفاده از ماهواره از جمله ناسا هاله ماهواره ناسا-NOAA Suomi ملی قطبی-مشارکت در مدار ماهواره NOAA مشترک قطبی ماهواره NOAA-20. مایکروویو اندام هر چیزیکه صدا میکند روی هاله های ماهواره ای نیز برآورد استراتوسفر سطوح ازن در از بین بردن کلر.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im