شب در 19 مارس برجسته دره سیلیکون سرمایه گذار و کارآفرین سریال Balaji Srinivasan لگد کردن یک tweet storm با تکنو آزادیخواه تماس با اسلحه:

“به همه biotech & tech مردم: پروژه منهتن برای این ویروس در حال رفتن برای پایان دادن به بودن پالو آلتو پروژه. آن را بر ما. دولت ندارد tech استعداد کنه. می تواند ثابت کند که یک شبه. اما ما می توانیم آنها را به پزشکی قانونی نوآوری با گسترش حق-به-سعی کنید.”

Srinivasan پاسخ نمی دهند به سیمی درخواست برای نظر اما پس از آن صدای جیر جیر روشن است که او با استفاده از واژه پالو آلتو پروژه به محفظهای قرار دادن جهان از سرمایه گذاری حمایت “فناوری/بیوتکنولوژی” شرکت هایی که او پیش بینی بسیج برای حل رمز و راز از Covid-19 با همان عالی حل و فصل است که با جی رابرت اوپنهایمر و شرکت cracked اتم.

در زمان عادی یک نصیحت یکی از دره های شدید تر رسولان از فن آوری triumphalism به استراحت بیوتکنولوژی روند قانونی خواهد بود را رد کرد و به عنوان نمونه در دره سیلیکون “حرکت سریع شکستن چیزهای آمرزش بعد” شد. اما این نه زمان عادی. موجب شده توسط یک تهدید وجودی برای جامعه دره سیلیکون راه اندازی و شرکت های زیست فناوری به طور کلی—در حال pivoting یکهو به آدرس Covid-19. به عنوان بخش ICU به شدت گسترش ظرفیت خود را به نگه دارید تا با هجوم بیماران و مرگ بالغ بر کوه این سوال که آیا نظارتی دستگاه می تواند به نگه داشتن سرعت با زیست فناوری به نظر می رسد ارزش پرسیدن.

بیش از دو دهه گذشته نرخ بیوتکنولوژی پیشرفت شده است هیچ چیز کوتاه از نفس سوخت که مهمترین آنها با کاهش چشمگیری در هزینه تعیین توالی ژنومی داده ها (سریع تر از قانون مور) توسعه یک مجموعه ای از ابزار است که قادر به ویرایش مستقیم و برنامه نویسی از کد ژنتیکی (یعنی Crispr-Cas9) و اخیرا استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها و الگوریتم های یادگیری ماشین به ما نزدیک به بی نهایت رو به رشد پایگاه داده از اطلاعات بیولوژیکی. در این دنیای جدید به اصطلاح زیست شناسی مصنوعی دانشمندان دیگر محدود به آنچه که طبیعت دست آنها را در یک بشقاب است.

ما می تواند طراحی برنامه و تولید در مقیاس ژنتیکی سازه طراحی شده برای انجام دقیقا آنچه ما می خواهیم در یک سرعت غیر قابل تصور فقط چند سال پیش. Srinivasan است که به سختی تنها ناظر که می بیند چالش توسعه درمان و آزمایشات تشخیصی و در نهایت یک واکسن برای Covid-19 به عنوان فرصت مناسبی برای استقرار این ابزار جدید. برای دانشمندان هل دادن در بیوتکنولوژی مرزی مبارزه علیه این بیماری همه گیر است که وظیفه آنها بوده است آموزش تمام زندگی خود را برای.

Srinivasan را tweet storm شامل توانمند لیست مداوم Covid-19-مربوط به پروژه های فناوری. فهرستی شامل زیست شناسی مصنوعی راه اندازی کار در خونریزی لبه به روش آنتی بادی کشف و تولید مواد مخدر دو گروه مختلف کار در coronavirus آزمون و امیدوار کننده بالقوه واکسن در حال توسعه است.

برخی از شرکت های او به طور خاص ابدا پالو آلتو و واکسن توسعه پروژه است که در واقع یک تلاش مشترک بین دولت و بخش خصوصی اما Srinivasan عکس فوری از تقاطع زیست فناوری محاسبات و Covid-19 اما آیا موثر کار گرفتن زمان حاضر است.

اولین ورود در لیست خود Swiftscale بیولوژیک یک زیست شناسی مصنوعی راه اندازی و تاسیس شده در سال گذشته است که با هدف به سرعت در حال انبوه تولید آنتی بادی است که می تواند مستقر در درمان Covid-19 بیماران ارائه می دهد یک آموزنده مسیر به هر دو پتانسیل عظیمی از این بلوغ دنیای جدید و موانع قانونی است که آن را محدود.

آنتی بادی ها پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن را هدف تهاجم باکتری ها و ویروس ها و دیگر مهاجمان بدخواه—خانه-دم کرده درمان آن را به عنوان برای چه ails شما. به عنوان جهان منتظر یک واکسن است که به طور بالقوه می تواند ارائه پیشگیری حفاظت در برابر پیمانکاری Covid-19 در وهله اول ده ها تن از تلاشهای در حال انجام برای قرار دادن موثر آنتی بادی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد در کوتاه مدت برای درمان بیمارانی که در حال حاضر مبتلا به این بیماری است.

Swiftscale است در گفتگو با Centivax, یک سان فرانسیسکو آنتی بادی شرکت توسعه اجرا شده توسط محاسباتی immunologist یعقوب Glanville (به تازگی و presciently برجسته در Netflix بکشد مستند همه گیر.) Glanville صرف حرفه خود را تکمیل الگوریتمی و مهندسی زیستی روش که بسیار در سرعت بخشیدن به فرایند پیدا کردن آنتی بادی است. به عنوان شرح داده شده در یک رسانه ارسال توسط Swiftscale سرمایه گذار جو Lonsdale “با ترکیب [Glanville را] ultra-fast درمانی مهندسی با SwiftScale را فوق العاده سریع تولید ما می تواند یک دارو در زمان هنگامی که آن را بیشتر مورد نیاز است.”

Swiftscale فناوری هنوز به آزمایش می شود و در هر معنی دار تجاری ، اما در مارس 31, Glanville اعلام کرد که تیم او در حال حاضر شناسایی هزاران نفر از آنتی بادی به اعتقاد او تا به حال پتانسیل قوی به عنوان درمان برای Covid-19. Glanville گفت: سیمی که او شیفته Swiftscale تولید رویکرد اما همچنین در مورد چه مقدار زمان آن را برای هدایت روند خود را از طریق آنچه او را توصیف به عنوان یک دست و پا گیر FDA تایید روند. “این یک کابوس است” Glanville می گوید. “اگر ما یک دارو در حال حاضر و ما دیک حدود نه ماه برای تولید آن شما در حال صحبت کردن در مورد داشتن آن در دسترس انسان تا 2021.”

وجود دارد, البته دلایل خوبی برای تردید در مورد برش گوشه ها در هنگام استفاده از فن آوری های جدید و یا مدل کسب و کار به سلامت عمومی است. این Theranos حماسه های خاص خود می ایستد به عنوان یک مطالعه موردی توضیح داد که چرا لازم است به یک قوی نظارتی روند حفاظت در برابر غیر اخلاقی زرنگ بازی سریع و سست در پزشکی دامنه. هر تماس به صورت “قانونی پزشکی نوآوری” است و به صورت متعادل در برابر سود مشوق هایی که ایجاد انگیزه در کارآفرینان. این کار FDA.

اما FDA نیست کاملا مصون از انتقاد در لحظه. آژانس آمده است در زیر آتش خاص برای مانع اجرای توده تست در اوایل رفتن از بحران کنونی به طور قابل توجهی مانع توانایی مقامات بهداشت عمومی برای جلوگیری از همه گیر. حتی سابق مغلوب ساختن پیشی جستن-منصوب FDA کمیسر اسکات Gottlieb نوشت: یک مقاله برای وال استریت ژورنال خواستار FDA به انتخاب کنید تا به سرعت.

“این احساس برای بسیاری از مردم مانند یک دست در عرشه لحظه می گوید:” شیث Bannon مؤسسین شرکت سرمایه گذاری در پنجاه سال است که سرمایه گذاری در 17 شرکت های مختلف است که در حال تلاش برای رسیدگی به برخی از جنبه های Covid-19 شیوع. “آن احساس می کند مانند جنگ جهانی دوم است.”

به سختی و تنها صندوق سرمایه گذاری با پرتفوی شرکت تقلا به Covid-19 مربوطه. مرحله اولیه راه اندازی شتاب دهنده Y ترکیب است شعار یک لیست از بیش از 25 “بیوگرافی و یا مراقبت های بهداشتی” شرکت هایی که در حال پرداختن به بحران در برخی از مد. DCVC یک شرکت سرمایه گذاری است که دارای تخصص در استقرار آنچه در آن تماس های یادگیری ماشین “deep tech” در طیف گسترده ای از جبهه به سرمایه گذاری در نزدیک به یک دوجین از مراقبت های بهداشتی مربوط به شرکت های که به طور بالقوه می تواند کمک به Covid 19.

این روش در سراسر نقشه اعم از آشکار به ظاهر فرصت طلب. برای مثال در آن بود که بسیاری از کشش برای DCVC نمونه کارها شرکت AbCellera که دارای تخصص در استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی برای سرعت بخشیدن درمانی آنتی بادی کشف به درخواست خود را به Covid-19. اما مستقیم به مصرف کننده دیجیتال سلامت عمومی شرکت Nurx (بخشی از پنجاه سال ” نمونه کارها) که آغاز شده به عنوان یک ارائه دهنده از قرصهای جلوگیری از بارداری و پیشگیری از HIV دارو و اخیرا ارائه شده در خانه تست و درمان برای بیماری های مقاربتی به پایان رسید تا به دنبال کمی overeager هنگامی که آن را در ماه مارس اعلام کرد 20 که آن را شروع به ارائه در خانه تست برای Covid-19 قبل از نیاز به عجله رد گم کردن زمانی که FDA قرار داده kibosh بر در خانه, تست حداقل در حال حاضر.

می تواند وجود داشته باشد شکی نیست که مالی منافع خود نقش مهمی در دره سیلیکون Covid-19 محوری. به طور متوسط رکود اقتصادی است که معمولا وخیم اخبار برای راه اندازی است که تولید مثبت جریان نقدی اما اقتصاد جهانی سقوط زیر در Covid-19 ویک انقراض در سطح رویداد. اگر یک نوپای راه اندازی نمی توانید پیدا کردن یک راه به Covid-19 مربوطه امروزوجود دارد فرصت خوبی است نمی توان آن را در اطراف فردا.

اما آن را نیز می تواند غیر منصفانه به دیدن منافع خود به عنوان تنها نیروی محرکه پشت دره سیلیکون ناگهانی Covid-19 تثبیت. همه دانشمندان و برنامه نویسان سرمایه گذاران است—تلاش برای کشف کردن چگونه می شود مربوط در طول این بحران است. این به نظر می رسد به ویژه از دانشمندان که باید خود را صرف مشاغل جدید در حال توسعه تکنیک های بیوتکنولوژی. .

یک مثال خوب است که مایکل Jewett یکی از cofounders از Swiftscale بیولوژیک و مدیر مرکز زیست شناسی مصنوعی در دانشگاه نورث وسترن. Jewett پیشگام در توسعه از آنچه شناخته شده به عنوان “سلول” مهندسی زیستی یک روش برای استخراج مولکولی از clunky, ناقص درک جهان از سلول زنده به یک با دقت بیشتری و به راحتی کنترل تنظیم به منظور انجام وظایف مانند سنتز پروتئین است.

Swiftscale تاسیس شد به تجاری یک رویکرد خاص برای تلفن همراه-رایگان پروتئین تولید قبل از Covid-19 بود بر هر کسی رادار اما با توجه به شدت همه گیر آن خواهد بود بیشتر قابل توجه در صورتی که شرکت تا به حال خودداری از پیوستن به مبارزه. “من فکر می کنم همه ما هدایت برخی از فعالیت های ما,” Jewett می گوید: با اشاره به بزرگتر بیوتکنولوژی جامعه “فکر می کنم در مورد چگونه ما می توانیم علم این است.”

در مورد Glanville, شما می توانید استدلال می کنند که تمام عمر خود را منجر شده است تا به این بحران است. به عنوان یک اصل دانشمند در Pfizer و سپس به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل خود شرکت Glanville اختصاص داده شده کار خود را به پالایش الگوریتمی و مهندسی زیستی تکنیک های که کمک به شناسایی امیدوار کننده آنتی بادی برای اهداف درمانی. یکی از اصلی روایت موضوعات مستند همه گیر شد و تلاش خود را برای جهانی واکسن آنفولانزا—یک تک شات است که دفاع در برابر خستگی ناپذیر جهش دشمن.

در اواخر ماه ژانویه تنها چند روز پس از این مستند به عرضه در Netflix Glanville می گوید او حضور سالانه Biothreats کنفرانس در واشنگتن, DC, زمانی که او شنیده Anthony Fauci, مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی اعلام کرد که در تمام احتمال, ویروس های دیگر می تواند شامل شود در چین است.

“من هم متوجه نبود او با تکان دادن دست مردم” Glanville می گوید. “من به طبقه بالا رفت و من بلافاصله تیم من و من تا به حال آنها شروع به کار بر روی چه شد ما آنتی بادی کشف برنامه برای Covid-19.”

Glanville تیم آغاز شده و با پنج آنتی بادی است که شناخته شده بودند برای خنثی کردن ویروس سارس از شیوع این بیماری در سال 2003. (ساختار مولکولی اصلی ویروس سارس است که حدود 75 درصد شبیه به Covid-19 ویروس Glanville می گوید که کسانی که آنتی بادی های امیدوار کننده نقطه شروع است.).

Glanville توصیف آنچه که او می کند به عنوان ترکیبی از هر دو داده های بزرگ الگوریتمی دستکاری سنتی و فیزیکی دستکاری بیولوژیکی مواد. در سمت های دیجیتال, تیم خود را در زمان داده های ژنومی برای شروع بادی عملا جهش یافته آنها را به تریلیون بر تریلیون تغییرات و سپس با استفاده از نرم افزار های تخصصی به تجزیه و تحلیل احتمال است که هر یک از این جهش یافته نسخه های نمایش داده شده ژنتیکی سازه به احتمال زیاد دست به گریبان بر روی و خنثی کردن Covid-19. در زیر مجموعه ای از جهش آنتی بادی با بیشترین احتمال موفقیت بودند و سپس جسمی “بخیه” با هم و در معرض مربوطه بخشی از Covid-19 مولکول است. آن را یک “کامپیوتر-هدایت مرطوب آزمایشگاه آزمایش” Glanville می گوید.

اما فقط به عنوان Glanville احساس آزمایشگاه خود را در آستانه قابل توجهی پیشرفت منطقه خلیج پناهگاه در محل سفارش پایین آمد. حتی اگر مارس 16 سفارش شامل یک استثنا برای بیوتکنولوژی شرکت Glanville تعطیل همه کار تجاری. او در آستانه بسته شدن فروشگاه به طور کامل اما تصمیم گرفت به تیم خود گزینه ادامه کار در Covid-19 پروژه.

“من به خانه رفت و من به رختخواب رفت احساس نوع شکست” Glanville می گوید. “ما خیلی نزدیک بودند و آن را بیرون کشیده و از ما درست زمانی که ما ممکن است به آن نیاز دارید. و سپس صبح روز بعد از خواب بلند شدم تا به یک ارتش است. همه مردم از من بودند ” نه با شما, ما در حال رفتن به انجام این کار است.’ و آن را در واقع شتاب چیزهایی چون در آن نقطه ما واقعا محوری. شرکت عملیات عادی بودند تعطیل و ما تا به حال همه با تمرکز بر روی این پروژه است.”

در مارس 31, او ادعا کرد موفقیت است. تیم او تا به حال شناسایی آنتی بادی است که اتصال به Covid-19 مولکول است. بهره گیری از یک موجود ارتباط با ما نظامی او مرتب به ارسال نمونه از آنتی بادی به USAMRIID دفاع وزارت تحقیقات پزشکی آزمایشگاه برای آزمایش های بیشتر و شروع به تلاش برای کشف کردن گام بعدی خود. چه شد سریعترین راه او می تواند خود آنتی بادی از طریق اولیه تایید FDA روند به آزمایش های انسانی و انبوه تولید?

عمده مانع او می گوید:, FDA خوب فرآیند تولید مورد نیاز مجموعه ای از قوانین و مقررات طراحی شده برای “اطمینان از طراحی مناسب و نظارت و کنترل فرآیندهای تولید و امکانات است.”

در چه Glanville خواستار صلح زمان می توانید آن را 18 ماه به تولید تصویب. در بحران کنونی محیط زیست لازم را در قاب زمان است که بیشتر شبیه به نه ماه یا کمتر. اما Glanville می گوید که در نظریه Swiftscale قطع می تواند فرآیند تصویب را به فقط شش هفته یا بیشتر به دلیل رویکرد فن آوری اجازه می دهد تا آن را “به جست و خیز یک دسته از مراحل است.”

به پایگاه Glanville نیز همکاری با یک قرارداد پژوهشی سازمان که روند در حال حاضر توسط FDA تایید شده.

“من فکر می کنم [Swiftscale را] روش خواهد بود یکی از سریع ترین که من قادر به پیدا کردن در شرایط که قادر به اجرای GMP” Glanville می گوید: “اما خطر در این نقطه است که آنها هنوز به حال که گفتگو با FDA به تصویب.”

او می افزاید: “نگرش من این است که من فقط می خواهم به کار با هر کس که می توانید این دارو را به عنوان به سرعت به عنوان امکان پذیر است.”

Swiftscale تلفن-رایگان رویکرد مهندسی به عنوان “شبیه به یک ماشین باز, هود, کشیدن موتور و سپس repurposing موتور به چیز دیگری.

“ما در حال بدست گرفتن سلول های” Jewett می گوید: “ما در حال پاره کردن دیواره های سلولی ما در حال جمع آوری داخل سلول ها و سپس ما با استفاده از کسانی که در خارج زندگی می کنند زمینه برای انجام مولکولی تحولات است.”

به عنوان Jewett را توضیح می دهد متعددی وجود دارد اشکالاتی به کار با سلول های زنده—نه دست کم از آن است که آنها باید زنده نگه داشته شود.

“این موجودات تکامل یافته با اهداف تکاملی است که اغلب در نقطه مخالف به آنچه ما به عنوان مهندسین می خواهید به انجام,” Jewett می گوید. “بنابراین ما در حال مبارزه با این تقلا از جنگ بین سلول تلاش برای نگه داشتن خود را زنده و همه از ناگهانی بودن تاکید کرد از آنجا که ما در حال تلاش برای ساخت یک پروتئین نوترکیب درمانی.”

پس از یک دهه از افزایشی مهندسی زیستی پیشرفت دانشمندان در حال حاضر نمیفهمد چگونه به تکراری مولکولی و مهندسی فرآیندهای است که یک سلول استفاده می کند برای ایجاد چیزهایی مانند پروتئین های خارج از محدودیت های یک سلول. نتیجه این است که بیشتر شبیه به شیمی از زیست شناسی Jewett می گوید. سلول های رایگان مهندسی کاهش فرآیندهای طبیعی از موجودات زنده به آنچه او را توصیف به عنوان “دست زدن به مایع” است که متمایل به اتوماسیون و تولید در مقیاس بزرگ.

و در حالی که رویکرد خاص برای تلفن همراه-رایگان مهندسی به تصویب رسید Swiftscale هنوز به تایید FDA Jewett می گوید که یک شرکت متخصص در سلول های مختلف-رایگان ساخت روش Sutro Biopharma در حال حاضر گرفته شده همراه-رایگان محصولات تولیدی به آزمایش های بالینی و روند خود را دریافت کرده FDA مهر تایید. چه Swiftscale در حال انجام است لذا با توجه به Jewett است نه به طور کامل بیگانه به مقررات موجود روند. “من فکر می کنم آن را معقول و منطقی به انتظار می رود که سلول های زیستی-تولید درمان می تواند بخشی از راه حل برای Covid-19,” Jewett می گوید.

FDA کاهش یافته است به آدرس هر گونه سوال در مورد Swiftscale یا Centivax اما ارائه یک مطلب کلی در بیانیه ای از طریق e-mail: “FDA همچنان به کار سراسر همه بخش ها به منظور تسریع در توسعه متعدد و نوآورانه بالقوه پیشگیری و درمان روش” نوشته مایکل Felberbaum از FDA دفتر امور رسانه ای. “ما متعهد به حداکثر رساندن نظارتی ما انعطاف پذیری و ارائه نظارتی مشاوره و راهنمایی و کمک های فنی به تمام حامیان مالی به عنوان به سرعت به عنوان امکان پذیر است—از جمله تلاش برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز به اطمینان حاصل شود که مواد مخدر و یا بیولوژیک تولید شده است به طور مداوم از بسیاری به بسیاری.”

سرمایه گذاران و دانشمندان و پزشکان مصاحبه برای این مقاله انتخاب کلمات خود دقت کنید وقتی پرسیده شد که اگر آنها ناراضی بودند با چه سرعتی FDA در حال حرکت بود در Covid-19.

“ما در واقع در بر داشت که آنها فوق العاده منطقی و متفکرانه مردم می گوید:” پنجاه سال ” ست Bannon.

“طبیعی وجود دارد اصطکاک می گوید:” DCVC اسکات بارکلی “اما ما همیشه گمراه نسبت به تلاش برای پا به جلو در حین کار با تنظیم کننده و با شرکت ما و ما در حال گرفتن پیشرفت های بزرگ هر روز.”

“ما اعتقاد داریم که FDA می خواهد به کار با دیجیتال ارائه دهندگان خدمات سلامت برای تست در دسترس می گوید:” کریستوفر سالن یک پزشک با تجربه گسترده در بیماری های عفونی که یکی از Nurx پزشکی مشاوران. “من مطمئن هستم که آنها را به دلایل داخلی برای در نظر گرفتن زمان است که آنها در حال بدست گرفتن.”

قابل توجه استثنا برای این قاعده است 8VC جو Lonsdale است که بودجه Swiftscale بیولوژیک. در مارس 30 او به چاپ مقاله در رسانه که او می گوید رد شد به عنوان یک op-ed توسط چند روزنامه.

“FDA اجازه داده شده به نامناسب تاخیر کلید پاسخ به COVID-19” نوشت Lonsdale “حتی با اقتصاد و زندگی روی خط”.

مانند Balaji Srinivasan, Lonsdale بخشی از آنچه برای بهتر یا بدتر می شود به نام Peter Thiel بال دولت-شک و تردید در دره سیلیکون. Lonsdale آغاز کار خود را به عنوان یک کارآموز در پی پال که cofounded توسط Thiel و او و Thiel هر دو cofounders از Palantir داده ها تجزیه و تحلیل شرکت با روابط دفاعی. پس این طور نیست که خیلی از تعجب به شنیدن او را شلاق را در FDA.

اما در چارچوب کلی فدرال رویکرد به Covid-19 که به نظر می رسد به طور قابل توجهی عقب مانده است که از کشورهای دیگر و به محض exigency این بیماری همه گیر وجود دارد یک راه خنده دار است که در آن دره سیلیکون بی حوصلگی در حال حاضر برای تلفن های موبایل کمی کمتر حریص و کمی بیشتر مناسب است.

“من یک کمی در مورد چگونه به آرامی FDA در حال حرکت” Lonsdale می گوید. “این نا امید کننده به من چگونه کار می کنند در این insular در راه است. [Swiftscale] در کل هدف موجود است که به سرعت در مقیاس این آنتی بادی درمان است و باید آن را انجام این کار سریع است. بنابراین امیدوارم ما می توانیم چیزی به کار وجود دارد. این چیزها بسیار مخاطره آمیز است و هرگز به شما با اطمینان می دانیم اما آن را به ارزش تلاش است.”

در زمان عادی شنیدن یک دره سیلیکون سرمایه داری صحبت کردن در مورد در معرض خطر در زمینه بهداشت عمومی ارسال خواهد زنگ زنگ زنگ در همه جا از واشنگتن به پالو آلتو. هیچ گرفتن در اطراف این واقعیت است که همیشه وجود خواهد داشت قابل توجه تنش میان سرمایه داری ضرورت و بهداشت عمومی. و قطعا وجود دارد هیچ تضمینی وجود ندارد که Swiftscale یا Centivax موفق خواهد شد در ارائه یک درمان برای Covid-19. اما آن را نیز سخت نیست به آینده را تصور کنید که در آن قابلیت های جدید شگفت انگیز از زیست شناسی مصنوعی و بیوانفورماتیک خیال راحت مستقر در زمان واقعی برای مبارزه با تهدیدات مانند خارج از کنترل جهانی و همه گیر. سوال واقعی این است که آیا این آینده است که در حال حاضر.


بزرگ تر سیمی داستان
  • موضوع: چگونه همه ما حل بحران آب و هوا
  • همه چیز شما نیاز به کار از خانه مانند یک حرفه ای
  • سلامتی اثرگذارندهها فروش وعده های دروغین به عنوان بهداشت ترس افزایش می یابد
  • چرا زندگی در طول یک بیماری همه گیر احساس حقیقی
  • خدمات پستی را تعجب آور نقش مهمی در زنده ماندن روز قیامت
  • 👁 چرا نمی توانید AI درک علت و اثر ؟ به علاوه: دریافت آخرین اخبار AI
  • 🏃🏽♀️ می خواهید بهترین ابزار برای دریافت سالم است ؟ ما را بررسی کنید دنده تیم میدارد برای تناسب اندام بهترین انتقالها دنده در حال اجرا (از جمله کفش و جوراب) و بهترین هدفون

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im