تزریق چاه در عالی میدان نفتی در کانادا است. به هیدروژن کارگران حرارت مخزن با بخار و تغذیه آن, هوا, تنظیم خاموش زیرزمینی روغن سوزی.

اعطای STREM

در این ماه بر روی سطح یخ زده دشت ساسکاچوان در کانادا کارگران شروع به تزریق بخار و هوا به عالی میدان یک لایه از شن و ماسه 700 متر پایین که دارای 200 میلیون بشکه ضخیم و چسبناک نفت است. هدف آنها این بود که به پمپ کردن نفت اما به آن را در آتش—ترغیب زیرزمینی واکنش های شیمیایی که بوسیله اسباب گردنده از گاز هیدروژن همراه با دی اکسید کربن (CO2). در نهایت این شرکت انجام 3 میلیون دلار رشته آزمون برنامه ای برای وصل آن چاه با غشاء است که اجازه می دهد تنها تمیز-سوزاندن هیدروژن برای رسیدن به سطح. CO2و تمام قدرت خود را برای گرم کردن آب باقی خواهد ماند منزوی در اعماق زمین است.

“ما می خواهیم به راه اندازی این ایده که شما می توانید انرژی از نفت و منابع آن می تواند انتشار کربن صفر” می گوید: ایان دروازه یک مهندس شیمی در دانشگاه کلگری و از بنیانگذاران استارتاپ به نام پروتون فن آوری.

بازارهای در حال رشد برای هیدروژن به عنوان یک سوخت برای قدرت و گرما و حمل و نقل به دلیل سوختن آن تنها خروجی آب است. اما بسیاری از هیدروژن ساخته شده از گاز طبیعی از طریق یک فرایند است که spews کربن به هوا و یا توسط electrolyzing آب که گران است. پروتون فن آوری می گوید که می تواند در کاهش هزینه ها با تکیه بر نفت مخازن دوری هستند زیرا آنها آب وارد شده و یا از آنجا که نفت خود را بیش از حد غلیظ است. “کسی رها مسئولیت ما می شود هیدروژن زمینه می گوید:” مدیر عامل اعطای Strem که خریدم فوق العاده میدان از ورشکستگی است.

جفری میتلند یک مهندس شیمی در امپریال کالج لندن می گوید: او یک “فن بزرگ” مفهوم که رفتار نفت مخزن به عنوان یک به طور طبیعی تحت فشار راکتور. “شیمی این است که به خوبی ثابت در سطح,” او می گوید. “چالش این است که کنترل این پروسه چندین کیلومتر زیر زمین است.”

صنعت تجربه دهه های زیرزمینی با سوزاندن, همچنین شناخته شده به عنوان آتش جاری شدن سیل. تغذیه توسط هوا یا اکسیژن به پمپ آتش انتشار گازها که می تواند فشار نفت به سمت چاه و حرارت آن می توانید نرم tarlike bitumens و دیگر روغن های سنگین ساخت آنها را آسان تر به پمپ. در اوایل 1980s, آتش سوزی-سیل آزمون در یک میدان نفتی به نام مارگریت دریاچه در کانادا عظیم نفت ماسه تولید مقدار قابل توجهی از هیدروژن به عنوان یک محصول جانبی. هیچ کس مراقبت بسیار در زمان, اما پیدا کردن پاشیدند “بذر این ایده” گیتس می گوید. “اگر ما تنها تولید هیدروژن از مخزن?”

در سال 2011 مقاله در مجله Fuelاو و همکارانش ترسیم از آن چگونه می تواند کار کند. اولین گام خواهد بود به استفاده از بخار به حرارت مخزن به 250°C یا بیشتر و اضافه کردن هوا یا اکسیژن به لمس کردن احتراق. گرما “ترک” نفت و بلند زنجیر هیدروکربن به قطعات کوچکتر و تولید مقدار کمی هیدروژن است. اما اگر به آتش می رسد, دمای بالای 500°C تزریق بخار یا بخار آب از مخزن خود را واکنش نشان می دهند با هیدروکربن ها را syngas: مخلوطی از کربن مونوکسید و هیدروژن است. اضافه کردن آب به syngas مجموعه نهایی واکنش است که تولید CO2 و بیشتر هیدروژن است.

مانع اصلی خواهد بود افزایش دمای بالای 500°C با درجا احتراق است که “پیچیده و آسان برای کنترل” می گوید برنا Hascakir سنگین نفت مخزن مهندس در Texas A&M University, College Station. گیتس می گوید این واکنش می تواند هنوز هم ادامه زیر 500°C فقط کمتر کارآمد است. “در حالت ایده آل ما می خواهم برای دریافت داغتر,” او می گوید. “اما کسانی که در دماهای خوب هستند برای تولید معنی دار مقدار هیدروژن است.”

چالش دیگری است که جدا کردن تولید هیدروژن از CO2 و دیگر ناخالصی ها در مخلوط مانند سمی سولفید هیدروژن. Strem می گوید: این شرکت با استفاده از غشاء نازک ساخته شده از آلیاژهای پالادیوم که تجزیه گاز هیدروژن به فرد اتم هیدروژن. کسانی اتم ها را منتشر و از طریق فلزی مشبک و سپس ترکیب به شکل گاز هیدروژن دوباره در طرف دیگر. اما پالادیوم غشاء می تواند شکننده و حساس حتی هنگامی که مورد استفاده در سطح, یادداشت های جنیفر فروردین یک مهندس شیمی در موسسه پلی تکنیک ورچستر. “زمانی که همه چیز انجام زیرزمینی آن را دشوار است به کنترل است.”

در حال حاضر پروتون فن آوری را با استفاده از غشای خود در سطح و دریچه جدا CO2. اما اگر شرکت می تواند افزایش حدود 50 میلیون دلار برای فیلد بعدی آزمون Strem می خواهم به آزمون غشاء در اعماق چاه. او همچنین می خواهد به خرید یک واحد جداسازی هوا و تزریق اکسیژن خالص به یک مخزن که آن را داغ تر و کارآمد تر راکتور. او امیدوار است که برای تولید تجاری مقدار هیدروژن در ماه های آینده و می گوید که این شرکت می تواند در نهایت تولید گاز بین 10 و 50 سنت در هر کیلوگرم — به طور قابل توجهی ارزان تر از منابع موجود.

اکثریت قریب به اتفاق جهان را تولید هیدروژن استفاده می شود برای پالایش فرآورده های نفتی و آمونیاک و کود. اما بازار برای هیدروژن به عنوان یک سوخت سبز در حال رشد است می گوید کن Dragoon, مدیر اجرایی تجدید پذیر هیدروژن انجمن. در آزمایشی پروژه های آب و برق در حال تزریق مقدار کمی از هیدروژن به خطوط لوله گاز طبیعی برای گرمایش خانه و لوازم خانگی. در حمل و نقل او می گوید: ناوگان قطار و اتوبوس و لیفتراک در حال تبدیل به هیدروژن سلول های سوخت که ارائه طیف دیگر و بسیار سریع تر سوخت گیری از دیگر سبز جایگزین باتری های الکتریکی.

Dragoon, مدافع تجدید پذیر هیدروژن ساخته شده با electrolyzers خوشحال خواهد بود برای دیدن یک رقیب مانند پروتون فن آوری. “ما باید همه چیز را ما می توانیم” او می گوید. “اگر آن را بی خطر است و آن را به تولید یک آب و هوا خنثی سوخت و قدرت بیشتر به آنها.”

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

نرم افزار گرامرلی