آیا باران های سنگین باعث فوران خطرناک ترین در ایالات متحده آتشفشان ؟ دانشمندان تردید دارند

هاوایی فوران آتشفشان Kilauea در 3 مارس 2018 منجر به یک فوران گدازه که ویران قسمت جنوب شرقی جزیره.

USGS رصدخانه آتشفشان هاوایی

در مارس 2018, هاوایی, آتشفشان Kilauea اجازه دهید شل بزرگترین فوران در 200 سال خارج می گردند plumes از خاکستر را به هوا بالا و پوشش صدها خانه در گدازه. فوران وحشت ساکنان محلی, اما آن را به دانشمندان یک بار در طول عمر فرصت برای مطالعه این آتشفشان انفجاری رفتار است. در حال حاضر یک مطالعه جدید ادعا می کند که بارندگی های شدید افزایش فشارهای زیرزمینی و “عامل غالب” در تحریک فوران.

این اولین بار نیست بارش بوده و مربوط به فعالیت های آتشفشانی می گوید Jenni بارکلی یک volcanologist در دانشگاه شرق آنجلیا بود که درگیر در کار جدید. پژوهش های قبلی نشان می دهد طوفان گذشت بیش از کوه سنت هلن ممکن است نقش مهمی در انفجاری فعالیت بین سال های 1989 و 1991. و شدید باران کاهش یافت و در مدت کوتاهی قبل و در طول فعالیت مونتسرات را Soufrière تپه آتشفشان از سال 2001 تا 2003. باران ممکن است همچنین باعث فوران رئونیون است Piton de la Fournaise آتشفشان. هنوز بارکلی معتقد است باران است که در بهترین حالت یک عامل کمک به فوران های آتشفشانی و نه راننده. “این یک سری از همزمان اتفاقاتی که منجر به تحریک این قسمت بزرگتر,” او می گوید.

محققان در مطالعه جدید با استفاده از داده های ماهواره ای از ناسا و ژاپن در آژانس فضایی به منظور برآورد بارش در طی اولین ماه از سال 2018 قبل از شروع فوران. بیش از 2.25 متر باران کاهش یافت و در آتشفشان در اولین ماه از سال 2018 و 1.26 متر کاهش یافت و بین 14 و 15 آوریل به تنهایی محققان دریافتند. آنها به ایجاد یک مدل برای نشان دادن چگونگی انباشته بارندگی می تواند نفوذ به منافذ و فضاهای در سنگ های اعماق زمین افزایش فشارهای که در نهایت باعث شکاف در آتشفشان پهلو به باز کردن و انتشار ماگما. هنگامی که آنها در سوابق قبلی Kilauea فوران رفتن به 1790 آنها دریافتند که 35—بیش از نیمی از آغاز در طول نزدیک به 6 ماه از فصل بارانی.

“ما بیشتر نگاه به مجموعه داده های بیشتر همه چیز شروع به اشاره در همان جهت می گوید:” جیمی vanessa arsenault یک volcanologist در دانشگاه میامی است. او و همکارانش انتشار نتایج خود را امروز در طبیعت.

محققان دیگر هستند را متقاعد کرد. مایکل لهستان یک volcanologist در بررسی زمین شناسی ایالات متحده یلوستون آتشفشان رصدخانه می گوید عوامل دیگر از بارندگی به مراتب مهم تر در ایجاد فشار. در ماه نوامبر سال 2017, کمتر, گدازه شروع به بیرون آمدن از کلی Kilauea سیستم است که فوران به طور مداوم از سال 1983. که کاهش سرعت او می گوید یک “q پیچ خوردگی در لوله” که باعث فشار به ساخت زیر آتشفشان. GPS سنسور بر روی قله آتشفشان دستگیر افزایش چند سانتی متر در هفته منتهی به فوران. لهستان می گوید این تورم ربطی به بارندگی و نشان می دهد که فشار در حال افزایش بود “به بسیار شدید سطح” در اتاق ماگما در زیر آتشفشان.

مایکل مانگا یک geoscientist در دانشگاه برکلی کالیفرنیا نیز در شک و تردید است. “قضیه پشت فرضیه خود را به طور کامل غیر منطقی” او می گوید: با توجه به این که تغییرات در فشار و حتی به دلیل ذوب برف—می تواند باعث زمین لرزه های کوچک. اما تغییرات فشار از بارش باران خواهد بود آنقدر کوچک است که آنها نمی خواهد که ساخته شده تفاوت زیادی. “آنها کوچکتر از تنش از جزر و مد از ماه” او می گوید.

مانگا نگرانی در مورد مفاهیم برای ساکنان زندگی در این نزدیکی هست اگر این نتیجه گیری نمی نگه دارید تا. “مردم واقعی زندگی می کنند در نزدیکی آتشفشان,” او می گوید. “آیا ما می خواهیم یک رصدخانه برای افزایش سطح هشدار پس از سنگین باران؟” احتمالا او می گوید.

Vanessa arsenault نمی خواهید به یک جنجال آفرینی. “ما تلاش نیست که می گویند که هر زمان وجود دارد کمی از باران در هاوایی, آتشفشان در حال رفتن به.” اما او فکر می کند بارندگی باید نظارت در آتشفشان به عنوان آن نسبتا ارزان و آسان است.

“من فکر می کنم که بیشتر شواهد ما را به جلو برای آن بیشتر و بیشتر مردم خواهد آمد در سراسر به این واقعیت است که این می تواند چیزی.”

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.rushrtco.de