زمین لرزه باعث ریزش کوه. می تواند همچنین باعث رانش زمین و زلزله?

جنوب تایوان بود ضربه توسط هزاران نفر از رانش زمین پس از گردباد Morakot در سال 2009.

استخر/مهر/Newscom

زمانی که مرگبارترین گردباد به آمار تایوان در تاریخ مدرن زده این جزیره در سال 2009 آن ریخته 3 متر باران در روز به عنوان بسیاری از راه اندازی هزاران نفر از لغزش. اما آنچه تعجب دانشمندان شد کشت زمین لرزه که به دنبال گردباد Morakot را ریزش زمین. در حال حاضر یک مطالعه جدید نشان می دهد که چرا آنها رخ داده است: این رانش زمین خراشیده دور خیلی خاک و سنگ که پوسته زمین را تازه روشن buckled در راه های جدید است.

“در موارد قبلی اکثر مردم تنها در نظر گرفته شده است که زمین لرزه می تواند باعث لغزش می گوید:” Zhigang پنگ, یک زلزله شناس در موسسه فناوری جورجیا بود که درگیر در تحقیق ،

تقریبا 10,000 رانش زمین زده تایوان در روز پس از گردباد Morakot تاب 1.2 کیلومتر مکعب خاک و سنگ پایین دامنه. در طول زمان رودخانه های انجام شده بسیاری از باقی مانده. که به طور دائم سرخ چشم انداز صدها میلیون تن از رسوب معادل به تراشیدن 3 سانتی متر کردن کل سطح تایوان می گوید فیلیپ هدایت یک geoscientist در دانشگاه رن 1 در فرانسه.

که تکتونیکی تغییر ممکن است تحت تاثیر فعالیت های لرزه ای و هدایت و همکارانش فرضیه به طوری که آنها استخراج یک فروشگاه بیش از 340,000 زمین لرزه رخ داده است که در تایوان بین سال های 1995 و 2015. در مناطق آسیب دیده توسط Typhoon Morakot مربوط به رانش زمین محققان دریافتند سه برابر افزایش در زلزله رای بلافاصله پس از طوفان آنها گزارش امروز در علمی گزارش. آنها همچنین دریافتند یک چشم انداز مثبت در بسیاری از زمین لرزه های کوچک پس از طوفان است. فعالیت های لرزه ای در این مناطق باقی مانده است بالاتر از حد نرمال برای تقریبا 2.5 سال این تیم اشاره کرد.

آنها می گویند این افزایش را می توان با حذف صدها میلیون تن از رسوب که به احتمال زیاد ناشی از پوسته زمین را در نزدیکی تایوان به انعطاف پذیری کمی به سمت بالا. که حرکت خود را تغییر تنش در پوسته به طور بالقوه unclamping گسل است که در حال حاضر در نزدیکی نقطه پارگی محققان گمان.

که باعث می شود حس پنگ می گوید. “این لغزش خود را. پس از آن, فرسایش فرایند تولید استرس است.”

این اولین بار نیست محققان مرتبط فرسایش به زلزله رفتار است. در سال 2010 دانشمندان پیشنهاد تمایل برای زلزله های بزرگ رخ می دهد در مادرید منطقه مرکزی ایالات متحده است که به علت هزاران سال فرسایش ناشی از رودخانه می سی سی پی. هیچ مدرن دیگر موارد از فرسایش ناشی از زمین لرزه ثبت شده است اما هائیتی و پورتوریکو خواهد بود مکان های خوبی برای نگاه پنگ می گوید چرا که این کشورها اغلب با طوفان و دیدن بسیاری از لغزش.

“این بسیار نادر قادر به مشاهده این نوع از تغییرات” هدایت می گوید. اما به دلیل تغییر آب و هوا می تواند منجر به بیشتر های مکرر حوادث شدید وجود دارد می تواند بیشتر فرسایش و در نتیجه زمین لرزه در آینده ما است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *