گسل خشونت و قدر از زمین لرزه

یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه مک گیل نشان داده است که صفحات تکتونیکی در زیر سطح زمین نشان می دهد درجات مختلفی از خشونت و می تواند کمک به توضیح دهد که چرا برخی از زلزله های قوی تر از دیگران است.

زمین لرزه اتفاق می افتد که سنگ ها در زیر سطح زمین شکستن در امتداد زمین شناسی خطوط گسل و اسلاید های گذشته هر یک از دیگر. خواص این گسل — مانند زبری سطح خود را — می تواند تاثیر اندازه از زمین لرزه, اما آنها مطالعه شده است چالش برانگیز است چرا که آنها به خاک سپرده عمیق در زیر سطح زمین.

به منظور درک بهتری از ویژگی های این گسل محققان از دانشگاه مک گیل دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز و دانشگاه روهر بوخوم در آلمان با استفاده از با وضوح بالا و داده های لرزه ای انعکاسی به نقشه و اندازه گیری زبری 350 km2 از یک صفحه مرز گسل واقع شده خاموش سواحل اقیانوس آرام در کاستاریکا.

“ما در حال حاضر می دانستند که خشونت از یک گسل شد یک عامل مهم است اما ما نمی دانیم که چگونه خشن گسل در زیرسطحی واقعا هستند و نه چگونه متغیر خشونت است برای یک گسل می گوید:” جیمز کرک پاتریک یک استاد دانشگاه مک گیل در بخش زمین و علوم سیاره ای.

خشن تری سطوح گسل ممکن است توضیح زلزله

در مطالعه به تازگی منتشر شده در طبیعت علوم, پاتریک و همکارانش قادر به نشان می دهد که برخی از قطعات مورد مطالعه گسل یک سطح خشن تر از دیگران است.

از لحاظ تاریخی این زلزله که رخ داده است در این بخش از جهان بوده است نسبتا بزرگ (M7) و حقیقت است که در این مطالعه برای اولین بار نویسنده معتقد است تکه های خشن آنها یافت می شود ممکن است دلیل که چرا.

“این تکه های خشن هستند قوی تر و مقاوم تر در برابر زلزله لغزش,” او می گوید. “سابقه تاریخی زلزله نسبتا کوتاه است بنابراین ما نمی توانیم با اطمینان می گویند که بزرگتر آنهایی که رخ داده است. آینده زمین لرزه در منطقه خواهد شد که ثبت شده و با تجهیزات مدرن باید به ما کمک کند تعیین اگر آنها نشان می دهد همان قدر محدود.”

پاتریک و همکارانش همچنین امید به اعمال روش خود را به دیگر مناطق فرورانش که در آن مشابه ژئوفیزیک داده ها در دسترس است برای شروع به ارزیابی اینکه آیا نتیجه گیری خود را به طور کلی قابل اجرا است.

“این ارتباط بین گسل خشونت و زلزله ممکن است یک روز کمک به ما در درک حجم و سبک از زمین لرزه به احتمال زیاد به رخ می دهد توجه به گسل.”

داستان منبع:

مواد ارائه شده توسط دانشگاه مک گیل. توجه داشته باشید: محتوا ممکن است برای ویرایش سبک و طول.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>