صدف آب شیرین در حال مرگ هستند—که Likeliest مقصر ؟

لیست مظنونین طولانی است: باکتری, ویروس, آلودگی, گونه های مهاجم. بدون توجه به علت Unionid صدف Strike Force با هدف پیدا کردن.

این داستان در اصل به نظر می رسد در Undark است و بخشی از آب و هوا میز همکاری.

آنتونی ساسون می دانستم که اتفاق بدی اتفاق افتاده بود در اوهایو بزرگ داربی کریک.

معمولا بزرگ داربی گهواره 44 از اوهایو 60 گونه از صدف آب شیرین. اما در اکتبر سال 2016 ساسون و سپس یک زیست شناس در محافظت از طبیعت یکی از اولین کسانی که به اطلاع صدف در حال ظهور از ایمنی خود را معمول لانه در نهر تخت. مرگ خاموش بود به طوری گسترده او می تواند در اب راه رفتن را به محافظت آبراه رسیدن به پایین و جمع آوری یک مرده یا در حال مرگ صدف با هر مرحله. که سقوط هزاران صدف—از جمله دو فدرال گونه های در معرض خطر—جان بدون هشدار و یا توضیح.

در ابتدا آن را مانند نگاه ناشی از نشت سمی—به جز تمام ماهی ها و دیگر آبزیان زندگی خوب به نظر می رسید. اوایل آب و بافت تجزیه و تحلیل رد آلاینده های جلبکی سموم انگل ها و باکتری ها و قارچ ها و دیگر عوامل بیماری زا. “ما واقعا نمی دانیم چه اتفاقی می افتد” ما ماهی و حیات وحش کارمند گفت: در آن زمان. یک ماه بعد یکی از همکاران او ابراز تردید آنها همیشه خواهد بود. زیست شناسان بازگشت به سند مرگ خاموش را بازماندگان اما حتی امروز آنها هنوز هم نمی دانم علت یا میزان یک زمان رویداد شدید تلفات. “این یک معما” ساسون گفت.

در آمریکای شمالی به یک سوم از جهان آب شیرین صدف گونه بیش از 70 درصد از صدف ها افتتاح شده و یا رانده شده به انقراض آلودگی تخریب زیستگاه و دیگر انسان ساخته شده اند ؛ اما توده صدف تلفات مانند کسانی که در داربی نسبتا جدید و در آنها اتفاق می افتد در سراسر جهان. در حدود همان زمان به عنوان اوهایو حادثه هزاران نفر از صدف بودند به طرز مرموزی نابودی در تنسی بخشی از پرچ رودخانه ای که اجرا می شود از طریق بزرگ آپالاچی دره. و بیش از دهه گذشته مشابه مرگ آف از واشنگتن به ویسکانسین به ویرجینیا—و خارج از کشور در اسپانیا و سوئد—باید بهت زده زیست شناسان. “این ترسناک و نگران کننده” به گفته دیوید Strayer بازنشسته های آب شیرین بوم که قبلا با کری موسسه مطالعات اکوسیستم های زیست محیطی تحقیقاتی غیر انتفاعی در ایالت نیویورک است. “از آنجا که ما واقعا نمی دانند چه خبر است.”

در این مورد تا حدودی facetiously نام Unionid صدف اعتصاب نیروی یک همکاری دو محقق در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و نیم دوجین دیگر از دانشمندان از سازمان های فدرال در سراسر کشور است. اما در علاوه بر این به تلاش برای حل رمز و راز اعتصاب نیروی مبارزه با مانع دیگری طولانی آشنا به صدف متخصصان: بی تفاوتی.

“این سخت است برای تجمع در اطراف یک زندگی راک” گفت: جرمی Tiemann یک آبزیان بوم با Illinois تاریخ طبیعی بررسی و رئيس جمهور از 550 عضو صدف نرم تن حفاظت از جامعه است. حتی اگر صدف تا حد زیادی مسئولانه به فیلتر و تمیز کردن freshwaters در سراسر جهان آن را آسان برای پرورش انسان دلسوزی برای آنها اضافه شده اردن ریچارد آمریکا ماهی و حیات وحش, زیست شناس و نیروی اعتصاب عضو.

هنوز هم در بسیاری از کشور های آب شیرین creeks و رودخانه ها که پایه و اساس بوده و طولانی فرو ریختن. در اوایل سال 2004 اوهایو محیط زیست آغاز شد صدایی هشدار دهنده در مورد کاهش غنای صدف در داربی کریک. این کاهش و اخیر decimations می تواند اشاره به گسترده تر زیست محیطی سقوط. “من به مردم صدف آب شیرین هستند کاریزماتیک megafauna,” اواخر ایالتی اوهایو نرم تن متصدی تام Watters گفت کلمبوس زیرزمینی مجله در سال 2019. “آنها را نوازش کن و یا با شکوه یا زیبا.” اما صدف Watters ادامه داد: “در حال قناری در معدن زغال سنگ.”

صدف آب شیرین — متمایز از پرورشی آب شور رقم به طور معمول در بر داشت در شام صفحات—اشغال تقاطع آب و خاک آنها را با ارزش را به هر دو آبزیان و اکوسیستم های زمینی. به عنوان فیلتر-فیدر صدف می تواند به هضم مانند باکتری E. coli و سایر آلاینده ها از جریان آنها در حمام از جمله داروسازی ما خیط و پیت کردن ما توالت و علف کش ها اعمال ما به ما چمن. چه صدف مصرف آنها شکستن; برخی از آن انتشار آنها و بقیه آنها ذخیره به عنوان مواد مغذی در بافت نرم و پوسته. این مواد مغذی شامل کربن که صدف می توانید برای جدا کردن تمامیت آنچه که حداقل برای برخی از گونه های یک قرن عمر طولانی آنها را حداقل یک بازیکن کوچک در کاهش تغییر آب و هوا. در مرگ صدف هنوز هم نقش مهمی در اکوسیستم تغذیه muskrats راکون و دیگر رودخانه مهره داران.

در برخی از موارد انسان را مهار صدف توانایی برای فیلتر کردن آب است. در سال 2019 به عنوان مثال پنسیلوانیا سرمایه گذاری $7.9 میلیون نفر در صدف hatchery در فیلادلفیا با هدف بهبود کیفیت آب در دلاور و Susquehanna حوضه که با هم ارائه آب آشامیدنی برای بیش از 25 میلیون نفر است. در واقع بسیاری از آب محدود برای ما مخازن و لوله ها احتمالا از طریق داخل یک صدف آب شیرین با توجه به دامپزشک Abbie Gascho Landis’ 2017 کتاب غوطه ور شدن. “آنها متعلق به هر دو چشم انداز و مایع,” او نوشت. “به عنوان بخشی از رودخانه احشاء—جمع میان آن استخوان—صدف حیاتی برای زندگی رودخانه و آنها بدون آن نمی تواند زنده بماند.”

امروز, شمال امریکا 300 یا پس آب شیرین صدف گونه با نامهای رایج است که طیف وسیعی از ظریف — pheasantshells, finelined کیف بغلی پرزدار رنگین کمان و شکننده papershell—به rude—فیل گوش monkeyface, heelsplitter, orangefoot pimpleback و fuzzy pigtoe. آنها می تواند به عنوان کوچک به عنوان یک چهارم و یا به عنوان بزرگ به عنوان یک فریزبی, پوسته خود را به عنوان نازک به عنوان یک سکه و یا به عنوان ضخامت یک انگشت.

صرف نظر از اندازه و یا گونه های هر مرحله از یک صدف چرخه زندگی را نشان می دهد precariousness از حیوانات و شرایط را برای بقا. به خوراک صدف تقاضای آب از یک کیفیت خاص. به تکثیر آنها نیاز به یک جریان قوی برای انجام یک ناوگان از اسپرم به یک پتانسیل است. اکثر لارو صدف هستند انگلی و دردسر سوار خود را به خانه های آینده و در ماهی یک شاهکار تنها ممکن است در سالم رودخانه اکوسیستم. بعد جوان صدف نیاز به یک دست نخورده نهر تخت که در آن آنها می توانند به بزرگسالان است.

صدف هم لازم نیست خیلی از سیستم دفاع و “آنها وحشتناک در فرار” ساسون گفت. این موجودات آسیب پذیر هستند به هر ریخته می شود در آبراه او اضافه شده و آنها “نه واقعا آماده برای مقابله با مدرن توهین.”

صدف آب شیرین هستند و حتی شیک در بیماری و مرگ است. نظارت بر صدف بهداشتی است که تقریبا غیر ممکن است گفت: تونی گلدبرگ دامپزشکی اپیدمیولوژی در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون و یک نیروی ضربت عضو. کنجکاو صدف باز می تواند کشنده باشد. و بسیار وجود دارد و در این راه از خارجی علائم به بررسی. گلدبرگ به راحتی نمی تواند در قرعه کشی یک صدف خون و یا پرس و جو در مورد رژیم غذایی خود مانند او را با یک سگ یا گربه. “شما می توانید گوش دادن به ضربان قلب خود را و یا خود را متوسط,” او گفت:. “بهترین شاخص است که یک صدف است که بیمار است که آن مرده است.”

در ایالات متحده, انسان رانده اند بسیاری از صدف به مرگ بیش از قرن گذشته است. تا اخیر مرموز توده مرگ آف می تواند به دانشمندان در توضیح بسیاری از صدف آب شیرین’ drawn-out کاهش قدمت آن به اواسط قرن 19 زمانی که مردم متوجه آنها می تواند عملکرد مروارید و پوسته خود را می تواند تبدیل به رنگین کمانی دکمه. توسط 1900, آینده نگر بود با عجله از شمال شرقی به, آرکانزاس, ویسکانسین, لوئیزیانا و تگزاس تهی وحشی صدف جمعیت در طول راه. (در یک پیچ سرنوشت Johan Boepple پدر ما صدف-پوسته دکمه صنعت پا و قطع پا در heelsplitter و درگذشت از یک عفونت در سال 1912.)

Overexploitation و ظهور زیپ و پلاستیکی بست آورده مروارید دکمه صنعت به پایان آن در اوایل قرن 20th اما یک تهدید جدید به صدف به زودی پدید آمده است. از اواسط دهه 1920 تا اواسط دهه 1980 ساخت سد در سراسر ایالات متحده نهفته اما 2 درصد از این کشور در مجموع جریان طول Gascho Landis نوشت. تا به امروز بسیاری از قاره انقراض صدف گونه ها به طور مستقیم مربوط به سد های مربوط به تخریب زیستگاه. در یک نمونه یک سد بر روی Coosa رودخانه در آلاباما سوار شش گونه از صدف خارج از وجود است.

یک بار آلودگی قسمت سمت چپ بیشتر pockmarks در کشور صدف تخت. در سال 1998 به عنوان مثال یک تانکر لغو ریخته 1,350 گالن لاستیک accelerant به ناشناس انشعاب از ویرجینیا بخشی از پرچ رودخانه. که صبح 7 مایل از آب آن تبدیل شیری با مواد شیمیایی و کشتن برخی از 18,000 صدف. ویرجینیا بازی و شیلات سازمان در نظر رویداد “مهم ترین کشتن گونه های در معرض خطر در تاریخ ما گونه های در معرض خطر عمل 1973.”

توسط 1980s شمال امریکا صدف در مواجه با خطر جدید: تهاجمی نرم تنان که وارد شده از خارج از کشور و رقابت با بومی صدف برای مواد غذایی و دیگر منابع است. در اطراف 1986, گورخر, صدف وارد شده از طریق حمل و نقل به دریاچه های بزرگ و گسترش در سراسر کشور و پیوستن به Asiatic صدف, همچنین شناخته شده به عنوان Corbicula که در آن در حال حاضر به DC و حداقل 37 متحده است.

مایکل Hoggarth زیست شناسی و علوم زمین استاد در دانشگاه Otterbein انجام شده است صدف نظرسنجی در اوهایو کمی میامی رودخانه و انشعابات آن پس از سال 1990 است. توسط بازبینی نقاط مشابه از آن پس او را قادر به پیگیری ناپدید شدن صدف از سیستم رودخانه بیش از سه دهه است. “این تا حدودی منحصر به فرد به سند کاهش” گفت: Hoggarth. در یک سایت, برای مثال, او در ابتدا ثبت 90 زنده پوسته در سراسر 12 گونه; او در سال گذشته فقط 11 آنهایی که زندگی می کنند به نمایندگی از نیمی از گونه های. “ما از دست داده و تقریبا همه صدف,” او گفت:.

محققان دیگر نیز ثبت شده در سراسر کشور زوال آب شیرین صدف جمعیت بیش از نیم قرن گذشته بازار از Embarras رودخانه در ایالت ایلینوی به Conasauga رودخانه در گرجستان است. یکی از آنها Wendell Haag یک دانشمند برای خدمات جنگل ایالات متحده در فرانکفورت, کنتاکی نیز نوشت: کتاب درسی در شمال امریکا صدف آب شیرین. “من می گویند من به صدف در زمان مناسب چرا که من به تماشای آنها را همه می میرند” او گفت:. “این افسرده.” خط بین تاریخی کاهش و مدرن می میرند آف, fuzzy, Haag گفت: پس از مرگ یک صدف تقریبا همیشه می رود unwitnessed.

“این اثرات می کند و موذی و آنها تجمعی,” Hoggarth گفت. “اگر صدف در حال مرگ هستند آنها یک منادی از آنچه اتفاق می افتد به آن آب است. اگر شما مرده صدف—و یا بدون صدف در همه—که نشانه خوبی نیست.”

این Unionid صدف Strike Force توسط یک تیم از کارشناسان آماده به حمله با چنگال در آینده بررسی هر جا که ممکن است آن را در محل ( unionid اشاره به یک خانواده از صدف آب شیرین رایج در ایالات متحده). بر اساس در ویسکانسین هسته آن گروه از دانشمندان ایستاده آماده برای ذخیره و تجزیه و تحلیل نمونه های تغذیه به آنها توسط یک شبکه در سراسر کشور از زیست شناسان به عنوان مرگ آف محصول تا. “آن را مانند آنها اتفاق می افتد بیش از همه در همه زمان ها” ریچارد گفت. “آن را معقول و منطقی به مردم در آماده در هر دولت است.”

در سال 2016 هنگامی که ریچارد بود و فقط به حل و فصل اول خود را postgrad کار به عنوان یک ماهی و حیات وحش, زیست شناس در جنوب غرب نیروی اعتصاب کرده بود و در عین حال به جمع آوری. اما به زودی آن را دلیلی برای فرم. در روز از ریچارد تاریخ شروع او رو کلمه صدف در حال مرگ بودند در droves در طول پرچ رودخانه در ویرجینیا با نام مستعار “Appalachian آمازون” برای آن آب شیرین زیستی.

بر خلاف بزرگ داربی را یک بار فاجعه پرچ جرم صدف و میر خواهد خود را تکرار سال پس از سال—که بدان معنی است که پنج سال اول ریچارد حرفه ای را احساس مثل یک مسابقه در سال آینده مرگ خاموش است. “من شده است به صرف اکثریت از وقت و انرژی و زندگی بدانند چه خبر است,” او گفت:. “شما نمی توانید به آن استفاده می شود. آن شخص هر زمان که شما آن را ببینید.”

زیر افتد و هر یک از ریچارد و همکاران او کاهش یافت و به یک روال. آنها می خواهم به جمع آوری صدها نفر از صدف نمونه و تقلا برای دریافت آنها بر روی یک هواپیمای باری که برگ در 8 pm تیز برای یک شب پرواز از تنسی به ویسکانسین. در انتهای دیگر, دامپزشکی, اپیدمیولوژی تونی گلدبرگ و به تازگی تشکیل نیروی ضربت منتظر.

در حالی که قارچی, عفونت های باکتریایی و ویروسی و بیماری های ثبت شده برای سایر بی مهرگان آبزی مانند خرچنگ, صدف و ستاره دریایی پتانسیل آب شیرین صدف پاتوژن را تنها تبدیل به یک تمرکز اخیر از تحقیقات علمی است. گلدبرگ که به مطالعه بیماری های عفونی در خرس های قطبی و پستانداران و پنگوئن مظنون صدف رنج می برند می تواند از نسخه خود را از سندرم بینی سفید, تهدید آمریکای شمالی خفاش جمعیت یا شیطان تاسمانی صورت تومور و بیماری برای اولین بار مشاهده شده در 1990s.

در سال 2019 اعضای نیروی اعتصاب در مقایسه سالم ویسکانسین صدف از بالا, می سی سی پی به مرده pheasantshells از پرچ رودخانه. با استفاده از انبردست و کودک به اندازه بینی alef_sabio آنها بازدارنده برداشته باز کردن صدف و خارج چند قطره از یک bloodlike مایع به نام hemolymph که میآورند حدود نیمی از صدف بافت وزن است و منتشر شده توسط دو حفره قلب پیچیده در اطراف مقعد است. پس از انکوبه نمونه دانشمندان کشف 42 درصد از pheasantshells شامل باکتری Yokenella regensburgeiبسیار نادر و درک ضعیف پاتوژن موجود در انسان نیز هست و همان پاتوژن یک تیم جداگانه ای نیز در مستند صدف در اوج تکراری, آلاباما, مرگ خاموش است. هنگامی که اعتصاب نیروی نمونهها از پرچ رودخانه چند ماه پس از مرگ-خاموش Y. regensburgei گونه ناپدید شده بود.

این است که نه تنها پژوهش تلاش به نقطه به باکتری های موجود در صدف نمونه از یک پرچ مرگ خاموش است. در یک مطالعه مستقل از pheasantshells جمع آوری شده در سال 2016 ویرجینیا زیست شناسان اشاره کرد یک ناشناس استرپتوکوک مانند باکتری ها در یک نمونه. و این تیم کشف کرد که انگل حال آلوده نه از 10 نمونه در بر داشت و ضایعات در صدف’ آبشش گوارشی غدد و کلیه ها.

صدف ممکن است رنج می برند از دیگر میکروب ها بیش از حد. در سال گذشته گلدبرگ و همکارانش گزارش شده ویروس در آمریکای شمالی صدف آب شیرین که آنها کشف کردند با بررسی Wabash pigtoes از بالا, می سی سی پی رودخانه, حوضه. آنها همچنین دریافتند ویروسی مواد ژنتیکی در نمونه گرفته شده از یک قالب سایت در استیتن رودخانه در واشنگتن است. (قبل از گلدبرگ, کشف, دانشمندان تا به حال تنها مستند یکی آب شیرین صدف ویروس: Lea plague ویروس است که آلوده مثلث پوسته صدف کشت در تراکم بالا برای تولید مروارید آب شیرین در چین است.) و ممکن است بیشتر وجود دارد. “ما در وسط این” گلدبرگ گفت. “اما من می توانم به شما اطمینان دهم که ما در حال پیدا کردن بسیاری از undescribed ویروس در صدف آب شیرین.”

هنوز اعتصاب نیروی پروژه های مختلف هنوز به نقطه روشن مقصر گلدبرگ گفت. آنچه که باید انجام شود این است که دلالت چند ممکن است مشکوک است. “وظیفه ما این است برای کشف کردن که یکی از این مسائل” او اضافه شده است. استراتژی کلی ریچارد گفته است که امکان استفاده از پرچ تکرار حوادث برای پاسخ به سوالات مطرح شده توسط آن و دیگر مرگ آف پراکنده از اورگان به اروپا است. “آن را مانند یک جعبه سیاه” او گفت:. “اما اگر همیشه از یک محل که در آن ما در حال رفتن به پیدا کردن پاسخ آن را پرچ.”

اگر چه Covid-19 همه گیر است و قرار است در بسیاری از زمینه علمی پروژه های تحقیقاتی در برزخ اعتصاب نیروی امید به تمرکز توجه خود را در این سال در صدف مرگ و میر در اروپا—سوئد به طور خاص—و شمال غربی اقیانوس آرام که در آن حداقل 16 die-آف یا مشکوک به مرگ آف مستند شده است از سال 1984.

به عنوان بخشی از این تلاش زیست شناس امیلی Blevins رانندگی خواهد شد در این تابستان به شش, نقاط در امتداد آستوریا رودخانه 115 مایل داس به شکل رودخانه واقع در حدود نیمه راه بین سیاتل و پورتلند به جمع آوری نمونه. Blevins که با این نسخهها کار برای بی مهرگان-متمرکز گروه حفاظت Xerces جامعه را همین یک لوله تنفس ماسک و مرطوب کت و شلوار و یا حتی بهتر از او امید یک لباس به طوری که او می تواند پوشیدن پشم گوسفند وجانوران دیگر onesie زیر. سپس او را برطرف خواهد کرد زل زل نگاه کردن او گذشته نهر بسیاری درحال آبزی ساکنان به سمت پایین و به دنبال صدف که در نگاه اول شبیه به سنگ های کوچک. حتی اگر آنها می تواند تا حدی پوشش داده شده در شن و ماسه یا گل و لای Blevins گفت: از صدف “هنگامی که شما چشم برای آن, آنها پاپ را در شما.”

اما قبل از هر گونه اتفاق می افتد که او را به اولین بدترین مرحله از نقشه برداری: با نزدیک شدن سایت بدون دانستن اینکه آیا صدف زنده خواهد بود, در حال مرگ یا مرده. “شما می توانید نشان می دهد تا خیلی دیر” Blevins گفت. “شما نمی توانید پیش بینی آن است. این نگران کننده است. من تا به حال یک کابوس مرده صدف.” فارغ التحصیل و دانشجو پس از ثبت 739 زنده صدف در یک سایت در استیتن; هنگامی که داوطلبان مورد بررسی نقطه در سال 2018 آنها یافت 69. بیشتر در جنوب این Xerces جامعه نیز نمونه های جمع آوری شده از کج رودخانه در اورگان که در آن حدود 4000 صدف برآورد شده به فوت در 15 سال گذشته است. زمانی که محققان غربی pearlshell صدف در بالا بیر کریک در واشنگتن در سال 2007 در حدود 100 مایل از یوجین آنها دریافتند که ظاهرا با ثبات جمعیت سقوط کرده بود طی یک دهه; پوسته خالی تحت سلطه یک بار سالم سایت. “آن را نمی کند این ناپدید شدن صدف” Blevins گفت. “ما شاهد آنها در حال مرگ است.”

چگونه بسیاری از صدف Blevins قادر است به نقطه در امتداد پایین آستوریا در این تابستان کمک خواهد کرد تا تعیین کند که آیا غربی اقیانوس آرام است جمعیت هنوز توفنده. و او امیدوار است این نمونه را ارائه سرنخ برای Strike Force. سال گذشته برای مثال در ویسکانسین آزمایشگاه یافت unidentifiable ویروس در بافت و hemolymph گرفته شده از یوجین صدف. “این یک معما است که هر کس می خواهد برای حل” Blevins گفت.

که فقط یکی از بسیاری از آگهی اعتصاب نیروی قصد دارد به دنبال این سال است. آن را ادامه خواهد داد به بررسی صدف microbiomes به درک که داخلی باکتری ها و انگل ها در حال عادی که ممکن است. این تیم ادامه خواهد داد به منظور جداسازی و بررسی ویروس ها. ریچارد نیز “حفاری گذشته در زمان” او گفت:, و کار را از طریق یک مخزن صدها نمونه حفظ شده در یک لوله فریزر در آزمایشگاه زیرزمین. و برنامه های در حال حرکت هستند که به راه اندازی یک biosecure تسهیلات این تابستان که در آن آنها می توانند اجرای آزمایشات تجربی و آزمون اثرات ممکن است مجرمان در کنترل تنظیم. “واقعا وجود دارد نه یک راه برای رسیدگی به این” ریچارد گفت. “ما در حال قرار دادن سر ما با هم.”

این همکاران در ملاقات مارس—فقط قبل از گسترده coronavirus مستندات به اثر رفت—برای ایجاد چارچوب برای یک استاد پایگاه داده از آنچه را به آنها جمع آوری شده تا کنون برای دیدن اگر یک تصویر گسترده تر پدیدار می شود.

“من نمی دانم که ما در حال رفتن به پیدا کردن یک تفنگ سیگار کشیدن, گفت:” دایان والر ایالات متحده سازمان زمین شناسی زیست شناس مستقر در لا کراس ویسکانسین است که مختصات نیروی اعتصاب. “وجود دارد بسیاری از چیزهایی که ما را به هم گره و ما ضخیم در وسط آن است. اما من امیدوار هستم.”


بزرگ تر سیمی داستان
  • یک بار مرغ کشاورز اختراع آینده تبرید
  • Rivian به برقی کامیون ها به توده ها
  • بدنساز غول زوم مجالس و جدید erotics از انزوا
  • تحویل برنامه های ارائه رستوران تاسیسات—در هزینه
  • این است آخرالزمان به دنبال تو بود
  • 👁 چرا نمی توانید AI درک علت و اثر ؟ به علاوه: دریافت آخرین اخبار AI
  • 📱 پاره بین آخرین گوشی ؟ هرگز ترس—بررسی آیفون ما راهنمای خرید و مورد علاقه گوشی های آندروید

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de