از ‘مه مغز به قلب آسیب COVID-19 طولانی مشکلات زنگ دانشمندان

عصب شناسی آتنا Akrami تا به حال علائم ناتوان کننده از عفونت کروناویروس بیش از 4 ماه پیش.

رایان کم

علمs COVID-19 گزارش توسط مرکز پولیتزر و Heising-سایمونز پایه و اساس است.

آتنا Akrami را در آزمایشگاه علوم اعصاب بازگشایی ماه گذشته بدون او. زندگی برای 38 ساله است که یک سایه رنگ پریده از آنچه در آن بود قبل از 17 اسفند به بعد او اولین تجربه علائم رمان coronavirus. در دانشگاه کالج لندن (UCL), Akrami آموزان پروب چگونه مغز سازماندهی خاطرات برای حمایت از یادگیری اما در خانه او در تلاش برای فکر می کنم به وضوح و جنگ مفاصل و درد عضلانی. “من استفاده می شود به رفتن به ورزشگاه سه بار در هفته” Akrami می گوید. در حال حاضر “من از فعاليت تخت به کوچ شاید کوچ به آشپزخانه.”

او در اوایل علايم کتاب درسی برای COVID-19: تب و سرفه به دنبال تنگی نفس و درد قفسه سینه و خستگی. برای چند هفته او تلاش برای درمان در خانه. اما به جای فروکش کردن با زمان Akrami علائم مومی و مشکلاتی روبرو شد تا کنون که بدون رفتن به دور. او تا به حال فقط 3 هفته از ماه مارس هنگامی که درجه حرارت بدن او عادی بود.

“همه مذاکرات در مورد باینری وضعیت شما یا آن را دریافت خفیف و به سرعت بهبود می یابند و یا شما واقعا بیمار و باد در ICU می گوید:” Akrami که می افتد را به نه دسته. هزاران نفر اکو داستان در آنلاین COVID-19 پشتیبانی گروه. درمانگاه های سرپایی برای بازماندگان سرچشمه و برخی از آنها در حال حاضر سبب شیوع. Akrami شده است انتظار بیش از 4 ماه دیده می شود در یکی از آنها با وجود ارجاع از پزشک عمومی.

لیست طولانی از آفات COVID-19 طولانی تر و متنوع تر از بسیاری از پزشکان می تواند تصور است. مشکلات مداوم عبارتند از: خستگی یک مسابقه ضربان قلب, تنگی نفس, درد مفاصل, مه آلود تفکر مداوم از دست دادن حس بویایی و آسیب به قلب و ریه و کلیه و مغز است.

احتمال یک بیمار در حال توسعه مداوم علائم است که سخت به سنجاق کردن به دلیل مطالعات مختلف پیگیری نتایج مختلف و به دنبال بازماندگان برای طول های مختلف از زمان. یک گروه در ایتالیا متوجه شد که 87 درصد از یک گروه از بیماران بستری به صورت حاد COVID-19 شد هنوز 2 ماه بعد. داده ها از COVID علامت مطالعه که با استفاده از یک برنامه که به میلیون ها نفر از مردم در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا و سوئد را شنود گذاشته علائم خود را نشان می دهد 10 ٪ تا 15 ٪ از مردم—از جمله برخی از “خفیف” موارد—آیا به سرعت بهبود می یابند. اما با بحران فقط در ماه, هیچ کس نمی داند تا چه حد به آینده علائم را تحمل خواهد کرد و اینکه آیا COVID-19 را بی درنگ شروع به بیماری های مزمن.

من استفاده می شود به رفتن به ورزشگاه سه بار در هفته. [حال] من با فعالیت فیزیکی است که تخت به کوچ شاید کوچ به آشپزخانه.

آتنا Akrami دانشگاه کالج لندن

محققان در حال حاضر رو به یک آشنا COVID-19 روایت: تلاش برای ایجاد حس مبهم بیماری است. ویژگی های متمایز از این ویروس از جمله گرایش خود به علت گسترده التهاب و لخته شدن خون می تواند نقش مهمی در مجموعه ای از نگرانی ها در حال حاضر رویه. “ما در حال دیدن یک واقعا گروه پیچیده مداوم علائم می گوید:” راشل ایوانز یک ریه در دانشگاه لستر.

بازمانده مطالعات شروع به پروب آنها. این ماه, محققان در سراسر بریتانیا از جمله Evans راه اندازی یک مطالعه که به دنبال خواهد داشت 10,000 بازماندگان برای 1 سال به شروع و تا 25 سال است. در نهایت محققان امیدوارند که نه فقط برای درک این بیماری را سایه طولانی, اما همچنین برای پیش بینی که در بالاترین خطر طولانی علائم و یاد بگیرند که آیا درمان در فاز حاد بیماری می تواند سر آنها را خاموش.

برای Götz مارتین ریشتر یک رادیولوژیست در کلینیکوم اشتوتگارت در آلمان و چه به خصوص قابل توجه است که فقط به عنوان بیماری حاد علائم متفاوت است غیرقابل پیش بینی که کسانی که ماندند. ریشتر فکر می کند از دو بیمار او را درمان می شود: یک مرد میانسال که با تجربه خفیف ذات الریه از COVID-19 و یک زن مسن در حال حاضر مبتلا به لوسمی مزمن و بیماری شریانی که تقریبا درگذشت از ویروس و تا به حال به احیا شود. سه ماه بعد با حالت خفیف “می افتد خواب در تمام طول روز طولانی است و نمی تواند کار” ریشتر می گوید. زن حداقل آسیب ریه و احساس خوب است.

اوایل در گیر پزشکان متوجه شدند که SARS-CoV-2 ویروس است که باعث COVID-19 می اخلال خیره کننده مجموعه ای از بافت در بدن است. مانند یک کلید اتصالات منظمی را به یک قفل SARS-CoV-2 با استفاده از یک سنبله پروتئین بر روی سطح آن به چفت بر روی سلول های ACE2 گیرنده. ریه ها و قلب و دل و روده و کلیه و عروق خونی و سیستم عصبی در میان بافت های دیگر حمل ACE2 در سلول های خود را’ سطوح و در نتیجه آسیب پذیر هستند به COVID-19. این ویروس همچنین می تواند القاء چشمگیر واکنش التهابی از جمله در مغز است. اغلب “خطر می آید زمانی که پاسخ بدن نسبت به عفونت می گوید:” Adrija Hajra یک پزشک در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در شهر نیویورک است. او همچنان برای مراقبت از کسانی که آلوده شدند در بهار و هنوز دوره نقاهت.

با وجود تازگی از SARS-CoV-2, اثرات بلند مدت آن باید سوابق: عفونت با سایر عوامل بیماری زا در ارتباط با ماندگاری اثرات اعم از مشکلات قلبی به خستگی مزمن. “پزشکی استفاده شده است برای مقابله با این مشکل” حاد ویروسی بیماری به دنبال مداوم علائم می گوید: مایکل زندی متخصص مغز و اعصاب در UCL. حتی بیماری های شایع مانند ذات الریه می تواند به معنای یک monthslong بازیابی. “من می بینم بسیاری از مردم که تا به حال [این التهاب مغز] آنسفالیت 3, 4 سال پیش و هنوز هم نمی تواند فکر می کنم و یا خسته” زندی می گوید. عفونت با باکتری و Zika ویروس در میان دیگران مرتبط به سندرم گيلن باره در آن سیستم ایمنی بدن حمله بافت عصبی باعث سوزن سوزن شدن و ضعف و فلج. (برخی از موارد گيلن باره پس از COVID-19 گزارش شده است اما “قطعی نشده است [وجود دارد] سنبله می گوید:” راشل قهوه ای, UCL, متخصص مغز و اعصاب که با این نسخهها کار با زندی.)

درد که مردد استیک زیر مجموعه از COVID-19 بيمار تجربیات مداوم علائم و عوارض مانند ارگان آسیب و محققان در حال ارائه دلایل برای برخی از از آنها (پایین). دانشمندان در حال تلاش برای شناسایی چنینعلائم چگونه مشترک آنها, چقدر, آنها,آخر,چه کسی در معرض خطر و نحوه درمان و جلوگیری از آنها را.1درد مفاصلدرد قفسه سینهبثورات پوستیسرفهخستگیسردردبی خوابیسرگیجه234مداوم تب1 مه مغزمشکل فکر میرخ می دهد پس از حاد COVID-19عفونت است. این ویروس ممکن استآسیب سلول های مغز والتهاب در مغزیا بدن نیز ممکن است باعثعصبی عوارض.دیگر عفونت های ویروسی می تواندهمچنین منجر به مغز مه.2 تنگی نفسپزشکان eyeing ریهو عوارض قلبیاز جمله زخم.بیمارانی که تبدیل بهبدحال با COVID-19به نظر می رسد بیشتر احتمال دارد بهطولانی تنگینفس اما کسانی که با خفیفموارد نیز در خطر است.3 آریتمی های قلبیاین ویروس می تواند آسیبقلب و پزشکاننگرانآسیب طولانی مدت. چگونه قلب بهبود می یابد پس از COVID-19 می کمک به تعیین اینکه آیا یک بیمار توسعه نامنظم شدن ضربان قلب.4 فشار خون بالابرخی از بیمارانفشار خون بالاپس از حاد عفونتحتی زمانی که موارد شدنسبتا خفیف ومردم قبلاسالم احتمالا به دلیلاین ویروس اهداف خونعروق و سلول های قلب.

V. Altounian/علوم

بر اساس تجربه با ویروس های دیگر پزشکان می تواند “قیاس و پیش بینی” بالقوه در دراز مدت اثرات COVID-19 می گوید: Jeffrey Goldberger, رئیس قلب و عروق در دانشگاه میامی است. مانند SARS-CoV-2 برخی از ویروس های دیگر مانند Epstein-Barr می تواند آسیب به بافت قلب ، در کسانی که عفونت های ارگان گاهی اوقات به طور کامل بهبود می یابد. گاهی اوقات زخم خفیف است. “یا” Goldberger می گوید: “این می تواند شدید و منجر به نارسایی قلبی است.”

مایکل علائم یک متخصص بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت لندن و پزشکی گرمسیری که کمک به رهبری انگلیس بازمانده مطالعه می گوید: او نه بیش از حد شگفت زده در حال ظهور aftereffects. “آنچه که ما در حال تجربه یک بیماری همه گیر از بیماری شدید” او می گوید. “بنابراین وجود یک بیماری همه گیر” بیماری مزمن است که به دنبال آن است.

اما نتایج زیر SARS-CoV-2 نیز به نظر می رسد مجزا در هر دو راه امیدوار و dispiriting. در اوایل این سال بسیاری از پزشکان می ترسید این ویروس را وادار گسترده و دائمی آسیب ریه در بسیاری از بازماندگان این دلیل که دیگر coronaviruses ویروس ها است که باعث اولین سندرم حاد تنفسی (سارس) و میانه سندرم تنفسی می تواند نابود ریه ها. یک مطالعه از کارکنان مراقبت های بهداشتی با سارس در سال 2003 در بر داشت که کسانی که با ریه ضایعات 1 سال پس از عفونت هنوز هم تا به حال آنها را پس از 15 سال است.

“ما انتظار برای دیدن بسیاری از آسیب دراز مدت از COVID-19: زخم کاهش عملکرد ریه و کاهش ظرفيت ورزشی می گوید:” علی Gholamrezanezhad یک رادیولوژیست در کک مدرسه پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که در اواسط ماه ژانویه شروع به نقد و بررسی ریه اسکن از COVID-19 بيمار در آسیا است. صدها نفر از اسکن بعد او به این نتیجه رسیدند که COVID-19 نابسامانی ریه ها کمتر به طور مداوم و به شدت از سارس بود که حدود 20% از بیماران پایدار و ماندگار ریه آسیب می رساند. “COVID-19 به طور کلی خفیف تر بیماری,” او می گوید.

در همان زمان به محض وسعت عوارض مربوط به COVID-19 ذهن ترا درهم میشکنند. در اواخر آوریل Akrami همکاری با بدنه سیاسی یک گروه از COVID-19 بازماندگان به بررسی بیش از 600 که هنوز هم تا به حال علائم بعد از 2 هفته. او وارد شده 62 علائم مختلف است و در حال حاضر آماده یافته برای انتشار و توسعه یک دوم نظرسنجی برای ضبط طولانی مدت بیماری. “حتی اگر آن را یک ویروس می تواند تمام انواع بیماری ها در افراد می گوید:” Akiko Iwasaki یک immunologist در دانشگاه ییل است که مطالعه طولانی اثرات آن بر سیستم ایمنی بدن است.

در حال حاضر روشن است که بسیاری از مردم با COVID-19 شدید به اندازه کافی به آنها را در یک بیمارستان در صورت بهبودی طولانی. ویروس نابسامانی قلب, برای مثال, در راه های متعدد. مستقیم تهاجم سلول های قلبی می تواند آسیب و یا نابود کردن آنها را. عظیم التهاب می تواند بر عملکرد قلب. این ویروس می تواند بلانت عملکرد ACE2 گیرنده است که به طور معمول کمک به محافظت از سلول های قلب و تنزل آنتاگونیست های آنژیوتانسین II یک هورمون است که باعث افزایش فشار خون است. استرس در بدن از مبارزه با این ویروس می تواند بی درنگ انتشار آدرنالین و اپی که همچنین می تواند “یک اثر مضر بر روی قلب می گوید:” رائول Mitrani های قلبی electrophysiologist در دانشگاه میامی که همکاری با Goldberger.

Mitrani و Goldberger که همکاری ژوئن کاغذ در ریتم قلب خواستار پیگیری بیماران که ممکن است به قلب آسیب نگرانی در مورد خاص خون آنزیم تروپونین است که در بالا در 20 تا 30 درصد از بستری COVID-19 بيمار و نشانگر آسیب قلبی. (تروپونین است که در آسمان در طول یک حمله قلبی, برای مثال.) چگونه قلب بهبود می یابد پس COVID-19 ممکن است تعیین کند که آیا ضربان قلب نامنظم توسعه یا همچنان ادامه دارد Goldberger معتقد است. “ما یک پسر در بیمارستان در حال حاضر که تا به حال COVID 2 ماه پیش بود و تمام انواع آریتمی مشکلات” سپس Goldberger می گوید. “او از بهبود از خود COVID اما هنوز آریتمی.” برای برخی از بیماران مبتلا به کروناویروس ناشی از مشکلات قلبی درمان به عنوان ساده به عنوان پایین آورنده کلسترول داروهای آسپرین و یا مسدود کننده های بتا می تواند کمک Goldberger می گوید.

بسیاری از مردم این جفت ارز دیده است با عوارض قلبی پس از COVID-19 موجود شرایط, شایع ترین بیماری دیابت و فشار خون بالا. COVID-19, Goldberger مظنون راهنمایی آنها به زمین خطرناک و یا تسریع بروز مشکلات قلبی که غایب coronavirus ممکن است بعد را توسعه داده اند.

اما بيمار ديگر مبتلا هستند بدون آشکار عوامل خطر: یک مقاله این هفته در JAMA قلب و عروق یافت که 78 از 100 نفر مبتلا به COVID-19 تا به حال ناهنجاریهای قلبی زمانی که قلب خود شد تصویربرداری به طور متوسط 10 ماه بعد در اغلب موارد التهاب عضله قلب. بسیاری از شرکت کنندگان در این مطالعه بودند که قبلا سالم و برخی حتی گرفتار این ویروس در حالی که در سفرهای اسکی با توجه به نویسندگان.

شدید ریه زخم به نظر می رسد کمتر شایع تر می ترسید—Gholamrezanezhad می داند که تنها یک بهبود بیمار که هنوز هم نیاز به اکسیژن در حالت استراحت است. زخم به نظر می رسد به احتمال زیاد به همراه زمینه ای بیماری های ریوی و فشار خون بالا و چاقی و دیگر شرایط. آسیب ریه نیز دیده می شود در افرادی که صرف هفته ای یک ونتیلاتور. Gholamrezanezhad مظنون است که با آسیب رساندن به قلب و قبلا افراد سالم هستند معاف از ویروس’ اثرات طولانی مدت بر روی ریه ها هر چند خود را در معرض خطر است به احتمال زیاد پایین تر است.

پزشکان و پرستاران در بازرسی از یک بیمار اسکن در استانبول. نگرانی در حال رشد است که ریه ها و اندام های دیگر می تواند در تلاش برای التیام پس از عفونت است.

کریس مک گراث/گتی ایماژ

پس از آن وجود دارد روی سیستم عصبی و نگران هدف قرار دهند. عوارض شدید به نظر می رسد نسبتا نادر است اما نه محدود به کسانی که ویروس ارائه بدحال. قهوه ای, زندی و همکاران شرح داده شده 43 نفر با عوارض عصبی این ماه در مغز; بسیاری در بیمارستان بستری شده بود در طول عفونت حاد, اما نه همیشه به صورت بلند مدت و برای برخی از مشکلات عصبی شد و خود را ناتوان کننده ترین علائم و دلیل بستری در بیمارستان. تعدادی از آنان در تلاش برای بازیابی از آنسفالیت. دیگران تا به حال التهاب در مغز ماده سفید کمک می کند که انتقال سیگنال های الکتریکی.

به طور جداگانه پزشکان در حال شروع به دیدن یک کلاس از بیمارانی که مانند Akrami مبارزه به وضوح فکر می کنم—یکی دیگر از نتیجه پزشکان آمده اند پس از در گذشته است. پس از برخی از شدید عفونت های ویروسی وجود دارد “کسانی که هنوز هم احساس می کنم کاملا درست بعد از آن اما باید عادی اسکن مغز” براون می گوید. برخی از متخصصین مغز و اعصاب و بیماران توصیف این پدیده به عنوان “مغز مه.” آن را تا حد زیادی رمز و راز هر چند یک تئوری نشان می دهد آن را شبیه به یک “postviral خستگی مرتبط با التهاب در بدن” براون می گوید.

می شود که در اینجا اتفاق می افتد? “چه کسی می داند واقعا؟” قهوه ای می پرسد. “این بیماران باید به دنبال.”

افرادی مانند این مطرح کردن یک نگرانی رو به رشد (هر چند که آنها نیز اغلب اخراج توسط پزشکان). در مجموع این “long-روگرفت” توصیف ده ها تن از علائم از جمله بسیاری است که می تواند به علل متعدد از جمله خستگی و درد مفاصل و تب است. “از آن زمان به برخی از صدای این جمعیت از بیماران” Akrami می گوید.

ترین bedeviling و مشترک طولانی علامت به نظر می رسد خستگی اما محققان هشدار می دهند در برابر آن را سندرم خستگی مزمن. که “یک تشخیص خاص,” مارکس می گوید. “شما ممکن است به فیبروز در ریه ها و است که شما احساس می کنید خسته; شما ممکن است اختلال در عملکرد قلب و است که شما را احساس خسته.” تلاش برای ردیابی علائم به منبع خود را بسیار مهم است به درک و در نهایت مدیریت آنها ،

Iwasaki موافق است. پزشکان را در درمان علائم متفاوت بسته به اینکه آیا آنها نتیجه از طولانی عفونت و یا ریشه در اختلالات خود ایمنی. او شروع به استخدام افرادی که نیست در بیمارستان بستری هنگامی که آنها تا به حال COVID-19 و غربال کردن از طریق داوطلبان’ سلول های ایمنی بررسی اینکه آیا آنها در ابتدا به حمله و اندازه گیری که آیا تعادل میان انواع مختلف سلول است به عنوان آن را باید. او را نیز شکار برای ویروس در بزاق. “ما تقریبا به جستجو برای هر چیزی,” او می گوید.

حتی اگر آن را یک ویروس می تواند باعث ایجاد انواع مختلف بیماری ها در مردم است.

Akiko Iwasaki دانشگاه ییل

Iwasaki است به خصوص زده توسط تعدادی از جوان سالم فعال مردم—مردم مانند Akrami—کسانی که به سقوط طولانی hauler دسته. به عنوان او و دیگران در تلاش برای پیدا کردن راه به آنها کمک او شگفتی چه ممکن است سر خود را به نشانه. یک احتمال او می گوید: در حال آنتی بادی های مونوکلونال که در حال حاضر در حال آزمایش به عنوان یک درمان برای عفونت های حاد و همچنین ممکن است ممانعت ماندگار ایمنی بدن مشکلات.

او یکی از چندین بازمانده مطالعات در حال حاضر در جریان است. در حالی که Goldberger شهر میامی چهره های افزایش بشدت بیمار, بیماران, او است که به دنبال به جلو برای استفاده از بودجه را به تصویر قلب و نقشه آن فعالیت الکتریکی در COVID-19 بيمار پس از ترک بیمارستان. Gholamrezanezhad است جذب 100 بیماران پس از ترخیص از بیمارستان به دنبال تا 2 سال برای ریه ارزیابی. مانند بسیاری از پزشکان او ترس اجتماعی تاثیر حتی غیر معمول عوارض از جمله در میلیون ها نفر از مردم هرگز در بیمارستان بستری است. “هنگامی که شما در نظر بگیرید که چگونه بسیاری از مردم در حال گرفتن این بیماری یک مشکل بزرگ” او می گوید.

در سراسر اقیانوس اطلس ریشتر استخدام کرده است 300 داوطلب در آلمان برای دراز مدت پیگیری های ریه از جمله اسکن. در انگلستان بیماران به زودی قادر خواهد بود به ثبت نام برای این کشور بازمانده مطالعه با بسیاری از دادن نمونه خون و در حال بررسی توسط متخصصان. محققان خواهد پروب بيماران DNA و بررسی ویژگی های دیگر مانند سن و تاریخچه سلامتی برای یادگیری آنچه که ممکن است از آنها و یا آنها را مستعد ابتلا به طیف وسیعی از COVID-19 ناشی از مشکلات بهداشتی است. دانستن این که در معرض خطر گفتن نارسایی کلیه یا آریتمی قلبی می تواند به معنای هدفمند تر ، انگلستان محققان نیز مشتاق برای دیدن اینکه آیا بیمارانی که دریافت برخی از درمان در فاز حاد بیماری مانند استروئیدها و یا رقیق کننده های خون هستند کمتر در معرض ابتلا به عوارض بعد.

برای او بخشی Akrami یکی از 2 میلیون نفر آلوده به هفته و یا ماه پیش از شرکت در COVID علامت مطالعه است. این مطالعه از هر کسی آلوده و با 10 تا 15 درصد از افرادی که با استفاده از نرم افزار گزارش گیری مداوم علائم آن در حال حاضر به همراه داشت انبوه از داده ها می گوید: اندرو چان, متخصص اپیدمیولوژی و پزشک در دانشکده پزشکی هاروارد.

به عنوان او و همکارانش به تجزیه و تحلیل داده های آنها شناسایی متمایز “انواع” از بیماری های حاد بر اساس خوشه از علائم. چان عجایب اینکه برخی از علائم اولیه مرتبط با خاص و آنهایی که ماندند. او اذعان دارد خطر که برنامه داده ها را می توان اریب چرا که افرادی که نیست احساس خوبی ممکن است احتمال بیشتری برای شرکت نسبت به کسانی که باید صاف بهبود. “ما در حال تلاش برای توسعه تجزیه و تحلیل داده ها ابزار” به حساب که شیب او می گوید: “شبیه به روش های مورد استفاده در رای گیری. شما باید به وزن تعصبات.”

یکی از معدود نظام مند مطالعات طولانی مدت از COVID-19 خفيف و حاد علائم در جریان است در سان فرانسیسکو که در آن محققان در حال استخدام 300 بزرگسالان از پزشکان محلی و بیمارستان ها برای 2 سال پیگیری. “ما لازم نیست که یک ایده کلی از آنچه اتفاق می افتد” پس از اولیه بیماری می گوید: Steven Deeks HIV محقق در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو که منجر مطالعه مدل HIV در گروه او را دنبال کرده است برای چند دهه. چه “مداوم علائم” حتی معنی Deeks می پرسد. “است که هفته ماه ؟ ما نمی دانیم که این سال است.”

بیش از 100 نفر در محدوده سنی 18 تا 80 امضا کرده اند تا کنون. قلب و عروق, متخصصین مغز و اعصاب pulmonologists و دیگران ارزیابی داوطلبان و خون بزاق و دیگر نمونه های بیولوژیکی هستند که banked و تحليل قرار گرفت.

اگر چه دانشمندان امیدوارم که آنها باید یاد بگیرند که چگونه برای جلوگیری از علائم مزمن و کمک به بیماران در حال حاضر رنج می برند, این آخرین فصل در COVID-19 کرونیکل شده است عاقلانه است. پیام بسیاری از محققان می خواهید به انتقال: دست کم نگیرید نیروی این ویروس است. “حتی اگر داستان بیرون می آید و کمی ترسناک, ما نیاز به یک بیت از که در حال حاضر” Iwasaki می گوید: از آنجا که جهان نیاز به می دانم که چگونه بالا سهام هستند. “هنگامی که این بیماری ایجاد شده است, آن را واقعا سخت به عقب.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.nettny.im

نرم افزار گرامرلی

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum buy instagram followerstürktelekom mobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdurmaekonomikripto paraarkadaşlık sitesi