هابل تصویر برداری از فروپاشی دنباله دار اطلس

NASA/ESA تلسکوپ فضایی هابل را فراهم کرده است ستاره شناسان با بیشترین مشاهده و در عین حال فروپاشی ستاره دنباله دار C/2019 Y4 (اطلس). تلسکوپ حل و فصل حدود 30 قطعه شکننده ستاره دنباله دار در 20 مارس و 25 قطعه در 23 آوریل است.

ستاره دنباله دار برای اولین بار کشف شد در ماه دسامبر 2019 توسط اطلس (سیارک زمینی-تاثیر آخرین سیستم هشدار) رباتیک فصل بررسی سیستم در Hawai’i, ایالات متحده آمریکا. آن را روشنتر سرعت تا اواسط ماه مارس و برخی از ستاره شناسان در ابتدا پیش بینی شده است که در آن ممکن است قابل مشاهده برای چشم غیرمسلح ممکن است تبدیل به یکی از دیدنی ترین ستاره های دنباله دار دیده می شود در دو دهه گذشته است. این ستاره دنباله دار به طور ناگهانی شروع به دیمر منجر ستاره شناسان به این باورند که یخی هسته ای ممکن است fragmenting و یا حتی از هم پاشیده. اطلس را تکه تکه شدن تایید شد توسط کار شناس Jose de Queiroz که عکس حدود سه قطعه از دنباله دار در 11 آوریل است.

تلسکوپ فضایی هابل این مشاهدات جدید از این ستاره دنباله دار فروپاشی بر 20 و 23 مارس نشان می دهد که قطعات شکسته همه در احاطه نور خورشید-جاروب دم از cometary گرد و غبار. این تصاویر ارائه شواهد بیشتری است که ستاره دنباله دار تکه تکه شدن است که احتمالا رایج و حتی ممکن است غالب مکانیسم است که توسط آن جامد یخ هسته دنباله دارها می میرند.

“ظاهر خود تغییرات قابل ملاحظه ای بین این دو روز به طوری که آن را کاملا دشوار است برای اتصال نقطه” گفت: David Jewitt از UCLA رهبر یکی از دو تیم که تصویربرداری محکوم دنباله دار با هابل. “من نمی دانم که آیا دلیل این است که فرد قطعات چشمک زن روشن و خاموش به عنوان آنها منعکس کننده نور خورشید اقدام مانند چراغ های چشمک زن بر روی یک درخت کریسمس و یا اینکه قطعات مختلف به نظر می رسد در روز متفاوت است.”

“این است که واقعا هیجان انگیز — هر دو به دلیل چنین رویدادی فوق العاده سرد به تماشای و از آنجا که آنها نمی افتد اغلب. اکثر ستاره های دنباله دار که قطعه بیش از حد کم نور را ببینید. حوادث در چنین مقیاس تنها یک بار اتفاق می افتد یا دو بار در یک دهه گفت:” رهبر دوم هابل مشاهده تیم Quanzhi شما از دانشگاه مریلند است.

چون ستاره دنباله دار تکه تکه شدن اتفاق می افتد به سرعت و غیر قابل پیش بینی و قابل اعتماد مشاهدات نادر است. بنابراین ستاره شناسان باقی می ماند تا حد زیادی نامشخص در مورد علت تکه تکه شدن. یک پیشنهاد این است که هسته اصلی چرخش خود را به قطعات به دلیل جت عمل outgassing از sublimating یخ. به عنوان این تخلیه است به احتمال زیاد به طور مساوی پراکنده در سراسر دنباله دار آن افزایش فروپاشی است. “تجزیه و تحلیل بیشتر از هابل داده ها ممکن است قادر به نشان می دهد که آیا یا نه این مکانیسم مسئول است” گفت: Jewitt. “بدون در نظر گرفتن آن را کاملا خاص به یک نگاه با هابل در این مرگ ستاره دنباله دار.”

هابل تصاویر واضح ممکن است عملکرد سرنخ های جدید به فروپاشی است. تلسکوپ متمایز است قطعات به عنوان کوچک که به اندازه یک خانه است. قبل از فروپاشی کل هسته ممکن است بیشتر از طول دو زمین فوتبال.

از هم پاشیده اطلس ستاره دنباله دار در حال حاضر در واقع در داخل مدار مریخ در فاصله حدود 145 میلیون کیلومتری از زمین در زمانی که آخرین مشاهدات هابل گرفته شد. ستاره دنباله دار را در آن نزدیکترین رویکرد به زمین بر 23 مارس در فاصله حدود 115 میلیون کیلومتر و هشت روز بعد آن را در دامن در عرض 37 میلیون کیلومتر از خورشید است.

تلسکوپ فضایی هابل یک پروژه همکاری بین المللی بین ESA ناسا.

داستان منبع:

مواد ارائه شده توسط ESA/Hubble مرکز اطلاعات. توجه داشته باشید: محتوا ممکن است برای ویرایش سبک و طول.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im