سدهای برق آبی است که با استفاده از جریان آب به نوبه خود یک سری از توربین های بادی برای تولید برق ارائه یک منبع انرژی نیست که تکیه بر سوخت های فسیلی است. اما آنها همچنین مختل کردن جریان رودخانه و تاثیر ماهی و افرادی که زندگی می کنند وجود دارد.

دانشمندان نظارت شده اند بسیاری از اثرات زیست محیطی سدها از جمله چگونه آنها را تحت تاثیر قرار رودخانه متوسط — و می تواند به طور بالقوه تهدید ماهی در پایین دست.

محققان در دانشگاه واشنگتن علاقه مند بودند در مطالعه چگونه چندین سدهای برق آبی تحت تاثیر دمای عمده سه رودخانه ها در جنوب شرق آسیا مکونگ رودخانه در حوضه. از سال 2001 هر رودخانه دیده می شود ساخت و ساز از حداقل یکی از عمده سد با بیشتر برنامه ریزی شده. سه رودخانه همگرا به رودخانه مکونگ که مردم تکیه می کنند برای ماهی و آبیاری برنج و دیگر محصولات کشاورزی می باشد.

با استفاده از 30 سال از داده های ماهواره ای این تیم کشف کرد که در عرض یک سال از افتتاح یک سد در پایین دست رودخانه درجه حرارت در طول فصل خشک کاهش یافته است تا 3.6 درجه F (2 درجه C). خنک کننده همچنان ادامه داشت که در آن رودخانه دیدار رودخانه مکونگ که نشان داد در اکثر 1.4 F (0.8 C) خنک کننده. محققان یافته های خود را منتشر Feb. 13 در مجله تحقیقات محیط زیست نامه. این تیم همچنین صحبت در مورد پژوهش های مرتبط Feb. 15 در انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم نشست سالانه در سیاتل.

“مردم باید مدل تا چه حد آنها می تواند دیدن یک اثر خنک کننده پس از یک سد آبی می رود. در ایالات متحده که خنک کننده گرایش به موضعی در اطراف سد. اما آنچه ما می بینیم در مکونگ است مانند ” وای!'” گفت: ارشد نویسنده فیصل Hossain های مهندسی عمران و محیط زیست استاد در UW. “همه چیز اتفاق افتاده است بسیار به طور چشمگیری در 20 سال گذشته. مقدار زیادی و تعداد زیادی از سدها فقط به طور ناگهانی به آینده در سمت چپ و راست. و در حال حاضر ما می توانید ببینید که این اثر خنک کننده است که دیگر موضعی اما در ادامه به سیستم رودخانه. ما هرگز دیده می شود هر چیزی مانند آن را به بهترین دانش ما.”

محققان با استفاده از ماهواره Landsat برای پیگیری تغییرات در سطح درجه حرارت آب برای Sekong, Sesan و Srepok رودخانه. ماهواره ضبط گرما یا اشعه مادون قرمز از رودخانه ها.

“با این اطلاعات ما به دنبال در درجه حرارت گازهای خروجی از رودخانه ها. آن را مانند دید در شب: گرمتر چیزهایی را بیشتر انتشار گازهای گلخانه ای هوای سرد همه چیز را کمتر” گفت: سرب نویسنده متی Bonnema یک پژوهشگر فوق دکترا ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت که تکمیل این تحقیقات به عنوان یک مدیر دانشجوی دکتری در مهندسی عمران و محیط زیست. “این ماهواره شده است عمدتا مورد استفاده بیش از زمین آب نیست چرا که شما نیاز به دنبال در یک به اندازه کافی بزرگ منطقه است. اما تقریبا 40 سال از لندست داده است که با این نسخهها کار بزرگ برای رودخانه های بزرگ است که مردم تنها به تازگی شروع به استفاده از.”

با استفاده از داده های ماهواره ای برای نظارت بر رودخانه متوسط دارای یک نکته: ابر بلوک ماهواره’ نمایی از زمین است. بنابراین این تیم می تواند تنها نظارت بر تغییرات در این منطقه در فصل خشک است. هنوز محققان قادر به تشخیص کاهش می یابد در رودخانه, متوسط ظرف یک سال پس از سدهای بزرگ در هر سه رودخانه در آمد آنلاین.

در طول فصل خشک از سال 2001 به Sesan رودخانه حال 1.8 F (1 C) درجه حرارت قطره که مکاتبه با تکمیل Yali سد. سپس بین سال های 2008 و 2009 دمای هوا کاهش یافته است توسط یکی دیگر از 3.6 F (2 C) پس از دو سد name Sesan 4 و Plei کرنگ — تکمیل شد.

به طور مشابه در سال 2009 Srepok رودخانه سرد 2.5 F (1.4 C) در فصل خشک پس از یک شبکه از چهار سد در آمد آنلاین.

و در سال 2015 Sekong رودخانه درجه حرارت کاهش 1.3 F (0.7 C) سال پس از Xe Kaman سد به پایان رسید در Xe Kaman, رودخانه, یک شاخه به Sekong.

این رودخانه نیز تا به حال سنسور که نظارت رودخانه حرارت هوا در طول سال بین سال های 2004 و 2011. قبل از سال 2009 هر سه رودخانه های مشابه متوسط الگو: آب شروع به گرم کردن در ابتدای فصل خشک در اطراف نوامبر یا اکتبر و سپس سرد کردن پس از فصل مرطوب آغاز شده در آوریل یا مه.

اما پس از سال 2009 Sesan و Srepok رودخانه که تا به حال عمده سدهای ساخته شده در آن زمان در آنجا ماند سرد در طول سال.

“در ابتدای فصل مرطوب این سد شروع به آب بیشتری نسبت به آنها را ذخیره کنید به طوری که آنها در حال اجازه دادن به آن در یک کنترل از راه” Bonnema گفت. “به عنوان فصل مرطوب می رود در آنها مانند ‘اجازه دهید پر کردن مخزن و نگه داشتن آب. سپس هنگامی که فصل خشک می آید, آنها این بزرگ تامین آب است که آنها اجازه دهید در طی فصل خشک است.

“اگر شما نگاهی به جریان رودخانه پس از سد می رود در, شما را تا پایان با بیشتر آب در فصل خشک و آب کمتری در فصل مرطوب تر از قبل. خشک-آب فصل نیز اتفاق می افتد به سردتر از آنجا که آن را کشیده از درون مخزن است. که به ارمغان می آورد رودخانه متوسط به پایین و نزدیک به آنچه در آن است در فصل مرطوب.”

تیم بررسی اینکه آیا هر چیز دیگری ممکن است رانندگی این حرارت هوا قطره مانند درجه حرارت آسمانی و یا استفاده از زمین در اطراف منطقه. آسمانی ماند عمدتا همان بیش از 30 سال دوره. درجه حرارت هوا اندکی گرم شدن روند. زمین های اطراف این رودخانه شده بود deforested در این دوره اما محققان گفتند که اغلب مرتبط به آب گرم و نه سرد است. که اشاره به نقش سدها.

در Sekong, Sesan و Srepok رودخانه ترکیب را به یک رودخانه که در نهایت وارد رودخانه مکونگ مرکزی از ویژگی های جنوب شرق آسیا اکوسیستم. این تیم دریافتند که این تزریق یک بار گرم مکونگ به طوری که رودخانه در اکثر 0.72 F (0.4 C) گرمتر پایین دست محل تلاقی از آن بود بالادست. اما پس از سال 2001 روند معکوس با رودخانه ها در حال حاضر کمی خنک کننده رودخانه مکونگ. این رودخانه در حال حاضر تا 1.4 F (0.8 C) کولر-و نه گرم — پایین دست محل تلاقی.

کولر آب می تواند یک اثر در ماهی که زنده پایین دست محققان گفتند.

“آنها در حال رفتن به نگه داشتن ساختمان این سد” Bonnema گفت. “اگر شما نگاه کنید که در آن سد جدید در حال برنامه ریزی در 3S حوضه آنها در حال ساخت نزدیک تر و نزدیک تر به مکونگ. این نیز سدهای بزرگ که بدان معنی است که این اثرات در مکونگ به احتمال زیاد بیشتر قابل توجه — این تغییرات دما می خواهید برای دریافت بیشتر چشمگیر است. بنابراین سوال این است که چگونه ما با این سدها به حداقل رساندن اثر خود را? توصیه من این است که ما آهسته و فکر می کنم همه چیز را از طریق.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

نرم افزار گرامرلی