سال پیش در یک کنایه سرد زمستان روز من سوار به Rockport, ماساچوست یک شهر کوچک در نوک کیپ ان برای ملاقات با یک فرار از بلوک شوروی. من در راه من به Washington DC به شهادت قبل از کمیته اطلاعات مجلس سنا در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 اما این مسیر انحرافی را طی به نظر می رسید بیش از حد خوب به تصویب: این پناهنده, Blue Bittman می دانستند بیشتر در مورد هنرهای تاریک از جنگ سرد دروغ بیش از هر کس زنده است. در واقع رئیس سابق کا گ ب توانا دروغ واحد تا به حال یک بار ستایش Bittman این خاطرات به عنوان یکی از دو تا از بهترین کتاب ها در این موضوع است. Bittman استقبال من در مقابل درب یک مرد طاس با چهره چروکیده و جوانی و طلیعه من به یک صلح آمیز چوب-paneled اتاق. آن adjoined استودیو خود را در آنجا ساخته شده و مدرن نقاشی.

قبل از فرار خود را در سال 1968 Bittman عمده در StB, چکسلواکی را معروف تهاجمی آژانس امنیت ملی باشد. او خدمت در زمانی که اتحاد جماهیر شوروی و ماهواره ای جمهوری شد ورود به آنچه که او به نام “یک عصر جدید از سری بازی و توطئه علیه غیر کمونیست جهان است.” شرقی سازمان های اطلاعاتی مانند همتایان غربی خود بود مدتها بر این باور بودند که نقش اصلی خود را به جمع آوری اطلاعات در حال حاضر در بی ایدئولوژیک یدک کش-از-جنگ با لیبرال دموکراسی آنها شروع به دیدن ارزش واقعی در گسترش دروغ در تضعیف جوامع غربی با آنچه آنها به نام “فعال اقدامات است.” Bittman شد معاون رئیس گروه 8 که تخصصی در این “حقه های کثیف” را به عنوان او پس از توصیف آنها به کنگره.

در آن زمان یک نوع خاصی از فرد به کار در دروغ در هر دو طرف پرده آهنین. لکه بینی و ضعف در خصمانه جوامع دیدن ترک و شکاف و تنش های سیاسی, شناخت بهره برداری تاریخی صدمات و سپس نوشتن جعلی جزوه و یا نامه و یا کتاب—همه از این نیاز به افسران با غیر معمول ذهن. Bittman یکی از آنها بود; او تیز روشمند و قوی ریسک پذیری. این ترفند او گفته بود به ترکیب دقیق جزئیات با جعلی و آنهایی که به دلیل برای دروغ برای موفقیت در آن باید “حداقل تا حدی به واقعیت مطابقت دارد یا به طور کلی پذیرفته شده ديد.”

نشستن با او را در راکپرت من می توانم بگویم او شده است می خواهم به خوبی به کار: او با دقت گوش مکث اغلب به فکر می کنم و صحبت با شور و مشورت است. حافظه خود را و توجه به جزئیات شگفت آور بودند—به خصوص به عنوان نگران یکی از proudest موفقیت فعال اندازه گیری به نام عملیات NEPTUN.

پایان جنگ جهانی دوم این بود که مجذوب شایعات که نازی ها پنهان برخی از آنها به سرقت رفته است. از جمله شمش طلا در پایین دریاچه Toplitz در رشته کوه های آلپ اتریش. شش-هفته دولت-بودجه اعزامی در سال 1963 کشف هیچ طلا اما نوع دیگری از گنج آیا ظهور—12 سینه های نازی ها-counterfeited انگلیس در دو سینه از تقلبی چاپ صفحات مختلف و جعلی تمبر. اسطوره فقط درست به اندازه کافی برای نگه داشتن مردم تعجب: کجا ممکن است هیتلر را پنهان خود را غارت ؟

در مارس 1964 چند ماه پس از اتريش به نام خود جستجو تولید چکسلواکی تلویزیون کنجکاو دوربین تصمیم به سوار شدن در یک شبیه اعزامی در کشور خود را دارند. آنها با اعزام یک تیم از غواصان و یک فیلم مستند خدمه به غیرمتعارف جنگل—در نیمه راه میان مونیخ و پراگ و تقریبا به طور مستقیم در مرز بین شرق و غرب—به یک جفت مجاور دریاچه شیطان دریاچه و دریاچه سیاه و سفید. در طول جنگ ورماخت و اس اس واحد را اشغال کرده بودند در حال حاضر سوخته کلبه ای مشرف به دریاچه سیاه و سفید و فرهنگ محلی آن بود که بدن آب پنهان شده بودند یک راز تاریک.

Black Lake in the Bohemian Forest with fog
مه wreathes شیب سواحل دریاچه سیاه و سفید در غیرمتعارف جنگل. حسن نیت ارائه میدهد از Archiv bezpečnostních složek (چک امنیتی بایگانی)

تلویزیون تولید مورد نیاز دولت را تصویب جستجو دریاچه, که بدان معنی است که چکسلواکی را به وزارت کشور بود و در این ماجرا از ابتدا—و بنابراین با فرمت شد بخش 8. Bittman که اتفاق افتاده است به یک خبره ورزشی غواص پیوست خدمه تلویزیون نما به عنوان یک بازی دوستانه مقام وزارت. او در بخشی اولیه بررسی ضخامت لایه سست از گل و لای در کف دریاچه سیاه و سفید. سه روز بعد او با ارسال یادداشتی به مافوق خود هجی کردن آنچه که تبدیل شدن به عملیات NEPTUN.

در این یادداشت Bittman توضیح داد که اولیه شیرجه تبدیل شده بود تا یک “مهم پیدا کردن”—یک لحیم جعبه فلزی در گل و لای گیر نزدیک به 40 فوت کردن. بخش 8 او پیشنهاد می تواند بهره برداری از آینده تبلیغات با کاشت چند جعبه در دریاچه طبقه. آنها می تواند پر از معتبر نازی اسناد و مدارک از جمله لیست از زمان جنگ خبرچینان که می تواند همراه با چند هوشمندانه جعلی بعد از آن. با توجه به “رمانتیسم در ارتباط با دریاچه سیاه و شیطان دریاچه و راه این مواد کشف خواهد شد,” او نوشت: در اصلی ترین پیشنهاد برای NEPTUN داستان “جذاب خواهد بود برای طیف گسترده ای از خوانندگان به ویژه در غرب است.”

Men in business suits standing in the forest smoking cigarettes. One man is wearing a wetsuit.
Bittman, با همکار بخش 8 افسران سیگار کشیدن قبل از آزمون شیرجه رفتن. افسر در سنگر کت بعدها از دست دادن یکی از باله های خود را در طول شب سند کمپرسی. حسن نیت ارائه میدهد از Archiv bezpečnostních složek (چک امنیتی بایگانی)

به عنوان Bittman تصور آن عمل خواهد رسیدن به چند اهداف سیاسی است. سالگرد 20th باشد از رایش سوم را تسلیم شد و یک سال دور و با توجه به غرب آلمان قانون مسئولیت قتل متعهد در طول جنگ منقضی خواهد بود در آن روز. برخی از پیری سابق نازی ها هنوز هم در موقعیت های نفوذ و گروه 8 نگران بود که اتهامات علیه آنها از زمان جنگ كرده—هر دو واقعی و جعلی را به زودی از دست دادن لبه خود. (باج گیری, بعد از همه, یک ابزار قدرتمند برای استخدام جاسوس.) NEPTUN خواهد نگه داشتن آن اتهامات در چشم های عمومی Bittman نوشت: شرم آور بالا وست مقامات آلمانی و تشویق “ضد آلمانی گرایش در غرب است.” این عملیات همچنین ممکن است ویران داخل BND غرب آلمان آژانس جاسوسی. اگر به عنوان StB فرض بسیاری از آگاهان که کار کرده بود و با نازی ها هنوز اطلاع رسانی برای BND این نشت خواهد ناتوان آژانس دارایی.

چکسلواکی وزیر کشور به سرعت تایید Bittman پیشنهاد و گروه 8 شروع خود غواصی نظرسنجی از دریاچه سیاه و سفید—این یکی بشود نه به پیدا کردن یک گنج اما برای مخفی کردن یک. ظرف شش هفته StB تا به حال با دقت برنامه ریزی شده ترین جنبه های این عملیات است. آن را تا به حال گرفته شده نمونه های آب; های خریداری شده جدید دنده غواصی از جمله عمق متر و فشار جداول; خلاصه روش های ایمنی; مشخص شده نقطه سمت راست در بستر دریاچه و تعیین یک جدول زمانی برای تمام روش. در عین حال یکی از جنبه های Bittman طرح تا به حال ضربه گیر: نازی اسناد و مدارک به طور شگفت انگیزی سخت برای پیدا کردن.

handdrawn map of Black Lake
Bittman دست کشیده دسترسی به نقشه از دریاچه سیاه و سفید.حسن نیت ارائه میدهد از Archiv bezpečnostních složek (چک امنیتی بایگانی)

هر گونه فایل های قدیمی نمی خواهد انجام دهد. آنها نیاز به ارزشمند به فشار های احساسی و عاطفی ایده آل—و مطالب خود را تا به حال به ناشناخته به مورخان و گسترده تر است. یک گروه از گروه 8 افسران تا به حال دیوانه وار جستجو چکسلواکی archives مراقبت از نوک کردن واقعی archivists اما برای کمی سود. در نهایت Bittman خواسته خود KGB مشاوران برای کمک به. مسکو آمد با یک پیشنهاد به ارسال یک محموله واقعی نازی اسناد به پراگ. تحویل این را برخی از زمان.

بخش 8 تصمیم به نونهالان در موقت. چک افسران پر شده چهار جعبه های چوبی با ورق کاغذ خالی به پایان رسید جعبه خاکستری-سبز سطح به آنها نگاه دو دهه قدیمی مهر و موم آنها را پوشش داده و آنها را با آسفالت متصل 160 کیلو وزن و لود آنها را به اتحاد جماهیر شوروی گز کامیون. در اواخر شب از 19 ژوئن 1964 گز مجموعه ای از پراگ سوار توسط یک دستگاه خودرو با چهار مسافر: Josef sulla black رئیس چکسلواکی اطلاعاتی خارجی; Jiří Stejskal رئیس گروه 8; Bittman, Stejskal معاون و KGB مشاور. در برخی از نقطه در طول شب طولانی درایو Bittman به یاد می آورد او انداخت بیش از برای خود رئیس, رئیس, sulla black که نگاه نگران; Bittman می دانستند که اگر این عملیات شکست خورده, sulla black حرفه ای پایان خواهد بود.

این گروه وارد دریاچه سیاه و سفید در دو در صبح است. آنها گذاشته لاستیکی قایق بر سطح آب و لود آن را با چهار جعبه. Bittman و دیگر غواص خود را بررسی چرخ دنده قرار داده و روی خود, مرطوب, لباس, ماسک باله و ورزشهای آبی-ریه ها; و کشیده قایق به نقطه قطره. دید حدود 65 بود ، در راه خود را پایین Bittman شریک از دست یکی از خود را با نام تجاری جدید بونیتو سوپر باله. عصبی در مورد شناور شواهد پزشکی قانونی پشت سر آنها انجام شد با اشاره به یک لامپ به سمت دریاچه پایین و به سرعت شناسایی preselected نقطه که در آن گل کم عمق بود. Bittman قرار داده شده در جعبه وجود دارد و تحت پوشش آنها را به آرامی با گل. در راه او خال خال از دست باله و برداشت آن است. 5 ساعت و تیم تا به حال بسته بندی شده و به سمت چپ.

sequence of three vertical images with men and divers in an inflatable raft on a lake
دنباله ای از تصاویر ضبط شب سند کمپرسی در دریاچه سیاه و سفید.حسن نیت ارائه میدهد از Archiv bezpečnostních složek (چک امنیتی بایگانی)

بعد آمد ساختگی کشف اسناد و مدارک. این کنجکاو دوربین خدمه خود را آغاز جستجو در شیطان دریاچه بیش از یک مایل به سمت جنوب. به StB تعجب این تیم در واقع در بر داشت غرق شده مواد منفجره وجود دارد که بعدها منفجر شده در نزدیکی علفزار ایجاد ستونی از دود سیاه و سه مرد-عمیق دهانه. بخش 8 خوشحال شد: غیر منتظره درام را به عهده گرفت, اضافه کردن اعتبار به دریاچه سیاه نیرنگ.

تقریبا یک هفته بعد خدمه تلویزیون بالاخره غرق شده جعبه. دریاچه سیاه و سفید بسته بود ، عکاسان عکس گرفت از این موارد بهبود که به زودی حمل و نقل توسط کاروان به پراگ. یک تیم از دولت مهندسین بودند که نه در فریب وحی X-rayed جعبه قرار داده و آنها را در یک سنگر طراحی شده برای ارائه حفاظت از انفجار باید جعبه حاوی مواد منفجره است. سپس با استفاده از یک قرقره سیستم مهندسین کمرویی باز جعبه ترک درونی پاکت دست نخورده است.

در یک مفصل یادداشت مهندسین به این نتیجه رسیدند که راه اسناد ذخیره شد با اشاره به “سریع و بداهه کار” انجام شده توسط somebody جدی و بدون وسایل فنی—دقیقا همانطور که انتظار می رود از “یک عقب نشینی ارتش را بهم ریخته است.” با توجه به یک دولت آزادی مطبوعات به تاریخ جولای 16, آنها فرستاده جعبه به “یک گروه از کارشناسان” برای تجزیه و تحلیل بیشتر. روز بعد همراه با فشار و چندین روزنامه های اروپایی گزارش شده داستان و اسطوره دریاچه سیاه و سفید به دنیا آمد.

گذشت و مسکو هنوز هم تا به حال از طریق پست وعده داده شده فایل ها را به پراگ. وزارت کشور تا به حال به عمل می کنند. در اواخر ماه اوت را اعلام کرد که مشتاقانه پیش بینی بین المللی کنفرانس مطبوعاتی برگزار می شود در تاریخ 15 سپتامبر. Bittman و همکارانش به طور فزاینده عصبی است. سرانجام پنج روز قبل از کنفرانس مطبوعاتی یک نماینده روسیه وارد StB ستاد با چند کیسه پر از نازی اسناد و مدارک — در حدود 30,000 صفحه در کل. (من به دست آمده در این پرونده از چک امنیتی بایگانی طول تحقیق برای آینده کتاب اقدامات فعالو هستم افشای آنها را در اینترنت بایگانی.)

با دقت انتخاب شده هوش تحلیلگران pored بیش از این اسناد در تلاش برای پیدا کردن مواد آنها می تواند استفاده کنید. شوروی ادعا کرد که همه آنها واقعی اما گروه 8 مظنون است که برخی ممکن است جعلی. تعدادی از مدارک و دست نوشته های سیریلیک حاشیه نویسی در حاشیه ساخته شده است که آنها را غیر ممکن است برای استفاده در عملیات; اما این که آیا کمک به متقاعد کردن چک تحلیلگران که فایل های معتبر بودند چرا که هیچ KGB جاعل خواهد اضافه کردن واقعی سیریلیک یادداشت به جعلی SS یادداشت.

Some of the Nazi files sent to Prague by the KGB bore notes in Cyrillic. This rendered them unusable but also proved...
برخی از نازی فایل های فرستاده شده به پراگ توسط کا گ ب با مته سوراخ کردن یادداشت در سیریلیک. این رندر آنها را غیر قابل استفاده اما همچنین نشان داد آنها نه KGB جعلی.حسن نیت ارائه میدهد از Archiv bezpečnostních složek (چک امنیتی بایگانی)

Bittman تیم انتخاب شده در حدود 160 صفحه است. پر شور ترین اسناد و مدارک نشان داد جزئیات در همه فن حریف نازی كرده است ، وجود مواد جدید در مورد شکست خورده کودتای ناموفق در اتریش در سال 1934 و در مورد اس اس و عوامل جاسوسی خود فاشیست ایتالیا متحدان. یک فایل مخفی به نام “ع-طرح” املای “بزرگترین عمل خرابکاری”: نازی زمین شناس پیشنهاد به مته یک سوراخ عمیق در نزدیکی کاله رها کردن یک اتهام مواد منفجره را در آن و در نتیجه باعث زلزله بزرگ در کانال انگلیسی. آرمان بود به شیرجه رفتن لندن در زیر دریا همراه با بخش هایی از جنوب انگلستان که در آن نیروهای متفقین بودند فراوان برای حمله و پس از آن نه بگویید هر کسی در مورد آن. (“S” در “S-طرح” تربيت “غرق شدن.”) چک کمک چند نازی اسناد و مدارک خود به ویژه در اخراج اجباری و کشتار تعداد زیادی از یهودیان از آلمان و اشغال بوهمیا و موراویا. بخش 8 اولیه طرح برای NEPTUN به disgorge تنها اسناد و مدارک معتبر برای فعال کردن معتبر دنبال جعلی در بعد عملیات هدفمند علیه top غرب مقامات آلمانی.

در 15 سپتامبر وزارت کشور برگزار شد مدتها در انتظار آن کنفرانس مطبوعاتی در پراگ. وزیر صحبت کرد و برای یک ساعت در بیحس کننده جزئیات. چکسلواکی دیپلمات ها و ماموران در تلاش برای بدگویی غرب آلمان محرمانه اسناد مشترک با آمریکا, انگلیسی, فرانسه و هلند سفارتخانه های همراه با سیمون ویزنتال یهودی مرکز اسناد در وین کمک به تولید بین المللی تبلیغات.

StB به زودی به این نتیجه رسیدند که جعلی در این دریاچه شده بود دیدنی موفقیت است. در ماه مارس سال 1965 sulla black در گزارش خود تبریک یادداشتی به وزارت کشور وجود داشته است 25 داستان های منتشر شده در مطبوعات ایتالیا, 18 در غرب آلمان و هفت در اتریش; پوشش نیز افزایش یافته به انگلیس, فرانسه, سوئیس, بلژیک, امریکا لاتین و آفریقا و ایالات متحده است. غرب, آلمانی, مجلس, sulla black افتخار بود کمانش “تحت عموم مردم فشار است که ما ایجاد می شود” و به زودی گسترش اساسنامه محدودیت ها در جنایات جنگی است. بیشتر چه, او نوشت: “ما موفق به تحریک و حمایت از تمایلات و خلق و خو در برابر جمهوری فدرال آلمان است.” و در نهایت او افزود: “می توان آن را به عهده گرفت” که StB “تا حدودی مختل” غرب آلمان هوش. کا گ ب به نظر می رسید به توافق برسند. چند ماه بعد از اولین رئیس اداره خود را در نامه ای به sulla black گفت: NEPTUN بود “سیاسی قابل توجهی اثر است.”

هنوز کمی وجود دارد شواهد واقعی برای این نفس ادعا می کند. مجلس در واقع گسترش اساسنامه محدودیت ها برای, جنگ, جنایت, اما NEPTUN به احتمال زیاد بازی یک نقش جزئی اگر هر: آلمان آمدن به شرایط با گذشته تاریک بود عظیم الجثه دهه هویت-تعریف فرآیند بود که پس از آن نیز در راه است. به همین ترتیب اثبات هر سببی اثر در آلمان تصویر در غرب باقی مانده است دشوار است.

آن را بسیار آسان تر در حقیقت برای دیدن نپتون کاستی. تعداد بسیار کمی در وزارت کشور آگاه بودند فریب. بسیاری از دولت مطبوعات رسمی آژانس و عمومی و همچنین گسترده تر بلوک شوروی بود و بیشتر به طور کامل disinformed نسبت به دشمن. بدتر StB حتی نمی تواند رد این تصور که آن را به حال شده است توسط KGB.

وقتی که من تعداد بازدید Bittman در راکپرت من از او پرسید که چگونه یک رفت و در مورد اندازه گیری اثرات موج دار شدن از یک دروغ عملیات. “من فکر نمی کنم آن را ممکن است برای اندازه گیری دقیقا در واقع تاثیر” او به من گفت. در مورد NEPTUN او اعتراف کرد “نظری امکان وجود دارد که برخی از مواد جعل شده است توسط کارشناسان شوروی.” او به یاد می آورد نشستن در گروه 8 دفاتر مشرف شکوه رودخانه مولداو مدتی پس از سیاه و سفید دریاچه شیرجه رفتن به این نتیجه رسیدند. ایوان Agayants یک سرهنگ در کا گ ب بود وجود دارد leafing از طریق یک توده بزرگ از روزنامه بریده. “گاهی اوقات من شگفت زده هستم که چگونه از آن آسان است را به بازی این بازی” Bittman به یاد می آورد Agayants گفت. “اگر آنها آزادی مطبوعات ما را به اختراع آن را برای آنها است.”

گزیده ای از اقدامات فعال: تاریخچه راز از دروغ و سیاسی جنگ توسط توماس خلاص شدن از شر. منتشر شده توسط Farrar, Straus and Giroux, مارس 21 سال 2020 است. کپی رایت © 2020 توسط توماس خلاص شدن از شر. تمام حقوق محفوظ است.


بزرگ تر سیمی داستان
  • موضوع: چگونه همه ما حل بحران آب و هوا
  • همه چیز شما نیاز به کار از خانه مانند یک حرفه ای
  • سلامتی اثرگذارندهها فروش وعده های دروغین به عنوان بهداشت ترس افزایش می یابد
  • چرا زندگی در طول یک بیماری همه گیر احساس حقیقی
  • خدمات پستی را تعجب آور نقش مهمی در زنده ماندن روز قیامت
  • 👁 چرا نمی توانید AI درک علت و اثر ؟ به علاوه: دریافت آخرین اخبار AI
  • 🏃🏽♀️ می خواهید بهترین ابزار برای دریافت سالم است ؟ ما را بررسی کنید دنده تیم میدارد برای تناسب اندام بهترین انتقالها دنده در حال اجرا (از جمله کفش و جوراب) و بهترین هدفون

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

نرم افزار گرامرلی