ساخت یک اتصال: دو راه است که گسل بخش ممکن است غلبه بر جدایی خود را

در مجتمع زون گسل های متعدد به ظاهر جدا از هم گسل به طور بالقوه می تواند پارگی در یک بار افزایش شانس زیادی آسیب رساندن به زلزله. زمین لرزه های اخیر از جمله سال 1992 Landers, 1999 هکتور معدن و 2019 ریجی کرست زلزله در کالیفرنیا, در میان دیگران, پاره در این راه است. اما چگونه می تواند به لرزه پیش بینی اینکه آیا فردی گسل بخش ممکن است متصل و پارگی با هم در طول یک رویداد لرزه ای?

یکی از راه های ممکن است به دنبال سرنخ است که بخش متصل هستند در زیر سطح با توجه به دیوید Cannabis یک محقق در دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید. مطالعه منتشر شده در بولتن لرزه جامعه آمریکا نشان می دهد که الگوی لغزش توزیع در گسل بخش می تواند نشان دهد که آیا بخش از هم جدا شده توسط یک شکاف در سطح متصل هستند در عرض چند کیلومتر از سطح زمین است.

و در مقاله دوم منتشر شده در BSSA هوی وانگ از چین زلزله دولت و همکاران نتیجه گیری کرد که یک پارگی در امتداد یک stepover گسل که در آن به موازات گسل بخش همپوشانی در جهت پارگی ممکن است قادر به “پرش” بیش از یک شکاف گسترده تر بین گسل بخش از آنچه قبلا تصور.

در هر دو مورد ایجاد ارتباط بین گسل بخش می تواند تاثیر قابل توجهی در ارزیابی خطرات لرزه ای برای یک منطقه است. “پتانسیل حداکثر پارگی ظهر از این رو حداکثر قدر [زلزله] یک پارامتر مهم برای ارزیابی خطرات لرزه ای” گفت: میان لیو از دانشگاه میسوری-کلمبیا (co-نویسنده در وانگ مطالعه است.

“جزئیات اتصال می توانید یک کنترل نفوذ در این که آیا شما یک بزرگ زلزله است که جهش در سراسر آنچه به نظر می رسد چندین گسل بخش و یا یک زلزله کوچک باقی می ماند که در بخش” Cannabis گفت.

Cannabis شروع به فکر کردن در مورد این مشکل فهیم اتصالات در عمق پس از یک کنفرانس که در آن یکی از سخنرانان پیشنهاد کرد که به طور کامل قطع گسل را متفاوت لغزش الگوهای از گسل های متصل در عمق. مدل سازی که در نگاه لغزش توزیع — گسترده که در آن لغزش رخ می دهد در امتداد یک گسل — ممکن است مفید باشد به او فکر می کردم.

در 3D پویا پارگی مدلسازی گسل بخش قطع شده با شکاف, Cannabis نگاه خاص در چگونه به سرعت در حال لغزش واپاشی به صفر در لبه گسل بخش در سطح. آیا این مقدار لغزش به تدریج کاهش به سمت صفر در لبه و یا آن را به سرعت کاهش به صفر ؟

این مدل نشان می دهد که “همه چیز مساوی اگر یک خطا به نظر می رسد به طور قطع در سطح اما متصل است در نسبتا کم عمق و سپس به طور معمول لغزش فروپاشی خواهد شد بسیار به سرعت به صفر در لبه گسل بخش” Cannabis گفت.

عمق کم در این مورد به این معنی است که بخش متصل هستند و در حدود 1 تا 2 کیلومتر (0.6 تا 1.2 مایل) در زیر سطح او اشاره کرد. اگر گسل باقی می ماند به طور کامل قطع و یا وصل است عمیق تر از 1 به 2 کیلومتر “و سپس لغزش نمی خواهد فروپاشی به صفر به سرعت در لبه سطح گسل بخش” Cannabis توضیح داد: از آنجا که ارتباط عمیق تر است بیش از حد دور به یک اثر قوی بر سطح لغزش توزیع.

Cannabis تاکید کرد که مدل ساده شده و به حساب دیگر عوامل مانند استرس بالا و فشار و پتانسیل سنگ شکست در اطراف لبه های گسل بخش. “و فقط به خاطر شما این فروپاشی سریع آن لزوما به این معنا نیست که [خطا] متصل است در عمق,” او اشاره کرد. “وجود دارد بسیاری از عوامل که تاثیر گسل لغزش. این یک نشانه است, اما نه یک تفنگ سیگار کشیدن.”

در مدل سازی مطالعه وانگ و همکاران در زمان یک نگاه دقیق تر در چه عواملی ممکن است تاثیر یک پارگی پرش بین موازی گسل بخش در یک stepover سیستم. آنها باعث حوادث مانند 2016 قدر 7.8 Kaikoura, نیوزیلند زلزله که در آن پارگی پرید بین تقریبا موازی گسل بخش به اندازه 15 تا 20 کیلومتر از هم جدا.

محققان دریافتند که از جمله این اثرات پس زمینه از تغییرات در استرس در stepover, پارگی می تواند پرش به بیش از یک فضای گسترده تر از 5 کیلومتر (حدود 3.1 مایل) پیش بینی شده توسط برخی از مطالعات قبلی.

وانگ و همکاران’ مدل نشان می دهد به جای آن که یک پارگی ممکن است پرش به بیش از 15 کیلومتر (9.3 کیلومتر) در انتشار و یا کششی stepover یا 7 کیلومتر (4.3 کیلومتر) در یک ضابط یا فشاری stepover گسل.

مدل های خود را ترکیب داده ها در طولانی مدت تکتونیکی استرس تغییرات با تغییرات در استرس های پیش بینی شده توسط گسل پویا پارگی مدل ارائه فولر تصویر از استرس تغییرات در امتداد یک گسل بیش از یک زمانبندی دو میلیون سال و چند ثانیه. “ما متوجه است که ما نیاز به پل های مختلف این گسل مدل برای درک بهتر گسل مکانیک گفت:” لیو.

لیو همچنین هشدار داد که مدل های خود را تنها با اندازه گیری یکی از جنبه های پیچیده هندسه گسل. “اگر چه بسیاری از عوامل می تواند منجر به پارگی انتشار در سراسر stepovers این مرحله عرض است که شاید یکی از ساده ترین برای اندازه گیری بنابراین امیدوارم ما نتایج منجر به مطالعات بیشتر و درک بهتر از پیچیده گسل سیستم است.”

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

نرم افزار گرامرلی

ایندکسر