ماموریت غیر ممکن ؟ که مدیر مبارزه برای جلوگیری از یک بیماری همه گیر بدون توهین چین

که مدیر کل Tedros Adhanom Ghebreyesus (مرکز) کمک به صرفه جویی در یک زخمی کارگر بهداشت در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال گذشته است.

سازمان بهداشت جهانی/لیندسی مکنزی

ژنو—در 2 ژانویه 2019, Tedros Adhanom Ghebreyesus رو یک زندگی یا مرگ تصمیم گیری است. مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حال صرف شب سال نو در بونیا, جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) برای تقویت روحیه کارکنان مبارزه با دومین اپیدمی ابولا تا کنون. به عنوان او آماده شدن برای هیئت مدیره یک هلیکوپتر به اوگاندا جایی که او برنامه ریزی شده برای دیدار با نخست وزیر Ruhakana Rugunda, Tedros تا به حال به تصمیم می گیرید که آیا به همراه یک جوان کنگویی مردی به نام چارلز Lwanga-Kikwaya.

روز قبل یک گروه از ابولا vaccinators مورد حمله قرار گرفت توسط یک گروه از مردان جوان و زنان—یکی از بسیاری از حملات که کارکنان مجبور به تحمل و Lwanga-Kikwaya شده بود ضربه سر با یک سنگ بزرگ. آسیب دیدگی او جدی بود می گوید جرمی Farrar, رئیس, ولکام تراست که به همراه Tedros و بررسی بیمار است. “ما به سرعت تصمیم ما یا مجبور به تخلیه او و یا او را به مرگ” می گوید: Farrar که آموزش دیده به عنوان یک متخصص مغز و اعصاب.

اما خلبان حاضر به ایجاد یک مسیر انحرافی را طی یک درگیری منطقه; پروتکل دیکته شده که Tedros به عنوان یک VIP, تا به حال به پرواز به وزارت امور خارجه ، پس از یک تنش بن بست با Tedros و چند تلفن, تماس خلبان کوتاه آمد و توافق به پرواز Lwanga-Kikwaya و بازدید کنندگان بین المللی به نزدیکترین بیمارستان است. “جالب بود برای تماشای Tedros را سبک می گوید:” مایک رایان سر که بهداشت و درمان اضطراری برنامه که همچنین در حال حاضر. “فقط بی سر و صدا مصمم گفت:” ما باید با ترک این مرد است.’ درست است که توانایی به طور مداوم اما احترام است.” “او خیره او را نمی خواهد بدون پاسخ” Farrar می گوید. “شما نیاز دارید که گاهی اوقات در یک رهبر است.”

Lwanga-Kikwaya جان سالم به در برد و رفت و برگشت به محل کار چند هفته بعد. Tedros که اتیوپی و اولین آفریقایی به سر که می گوید: او را دیدم رویارویی به عنوان یک آزمون. “شما نمی مراقبت در مورد میلیون ها اگر شما نمی مراقبت در مورد ضعیف بودن انسان در حال مرگ در مقابل شما,” او می گوید.

امروز Tedros مواجه است به مراتب بزرگتر چالش: یک ویروس مرگبار است که از چین در سراسر جهان در یک سرعت شگفت آور. در 30 ژانویه Tedros رسما اعلام کرد شیوع رمان coronavirus (2019-nCoV) بین المللی بهداشت و درمان اضطراری. فقط هفته قبل تعداد موارد تایید شده بود منفجر شد از 830 تقریبا 8000. امروز از آن بالا رفته و به بیش از 40 ، 000 نفر در 25 کشور جهان است. پروازها شده اند به حالت تعلیق کشتی های کروز قرنطینه و زندگی روزمره در بخش های بزرگی از چین آورده به وقفه. بسیاری از دانشمندان در حال حاضر فرض وقوع خواهد توسعه کامل همه گیر است که می تواند در نتیجه میلیون ها نفر از عفونت و اختلال جهانی.

Tedros آن در 1 جولای 2017 با بلند پروازانه to-do list: اصلاحات که تقویت مبتنی بر شواهد تصمیم گیری برجسته سلامت تاثیر تغییر آب و هوا و ارائه 1 میلیارد بیشتر مردم با پوشش بهداشت و درمان. اما 2019-nCoV بیماری را تحت الشعاع قرار دادن تمام خود را اعلام اولویت های, می گوید: Ashish Jha جهانی بهداشت محقق در دانشگاه هاروارد T. H. Chan دانشکده بهداشت عمومی. چگونه Tedros دستگیره بحران را شکل نه تنها میراث او اما آینده از سازمان جها می گوید. “این لحظه ای است! چگونه همه چیز به بعد از هفته و ماه به پایان خواهد رسید تا با داشتن یک تاثیر بزرگ در چقدر دنیا ارزش که.”

این لحظه ای است! چگونه همه چیز به بعد از هفته و ماه به پایان خواهد رسید تا با داشتن یک تاثیر بزرگ در چقدر دنیا ارزش که.

Ashish Jha, دانشگاه هاروارد, T. H. Chan دانشکده بهداشت

در عین حال بحران قرار داده است Tedros “در نزدیکی غیر ممکن است وضعیت می گوید:” لارنس Gostin مدیر اونیل موسسه ملی و جهانی سلامت قانون در دانشگاه جورج تاون. اگر Tedros می خواهد که به ماندن آگاهانه در مورد آنچه اتفاق می افتد در چین و تاثیر گذاری در چگونگی این کشور در دسته بیماری او نمی تواند به استطاعت میگیرد به شدت حساس دولت چین—حتی اگر آن را روشن است این کشور شده است کمتر از به طور کامل و شفاف در مورد شیوع بیماری را در مراحل اولیه و شاید هنوز هم هست. منتقدان می گویند که موضع قرار می دهد که اقتدار اخلاقی در خطر است. “که هرگز در مواجهه با چنین حرکت سریع بیماری همه گیر در کشور است که بسیار قدرتمند و در بسیاری از راه های بسته” Gostin می گوید.

و این بیماری همه گیر در می آید بالا از چالش های دیگر در داخل و خارج که. بودجه آن نگهداری نشده است تا با وظایف خود; اطلاعات غلط در مورد واکسن در حال گسترش مانند آتش سوزی و سیاستمداران برجسته باقی می ماند در انکار در مورد تغییر آب و هوا است که می تواند اثرات عمیقی بر سلامت عمومی است. در ضمن چند جانبه سازمان های مانند که در زیر آتش هستند از populists و لعب است. “تمام روند جهانی هستند در برابر آنچه که تاسیس برای,” Gostin می گوید. “این سازمان در سال 2020 است در وسط یک طوفان hunkering پایین.”

وزیر بهداشت در اتیوپی

Tedros اولین خاطرات که از یک بیشتر امیدوار زمان. در حال رشد در اسمره سپس بخشی از اتیوپی و در حال حاضر پایتخت اریتره او را دیدم پوستر تبلیغاتی که کمپین جهانی برای ریشه کن کردن آبله—برجسته بهداشت عمومی feat انجام شده در سال 1980. پس از تحصیل در رشته زیست شناسی و کار در بهداشت عمومی Tedros دریافت که بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشکده بهداشت لندن و پزشکی گرمسیری است.

او به دست آمده (Ph. D.) در جامعه سلامت رفت و برگشت به اتیوپی به سر یک منطقه ای بهداشت و درمان اداره و رز به وزیر بهداشت. در طول تصدی خود از سال 2005 تا سال 2012 او با اعتبار ساختن شبکه ای از بیش از 40 ، 000 زن بهورزان در مناطق روستایی که توزیع مالاریا مواد مخدر, کودکان ایمن سازی و مراقبت از زنان باردار است. مرگ و میر ناشی از ایدز مالاریا و سل کاهش یافته است بیش از نیمی از روز خود را به تماشای. پس از 4 سال به عنوان اتیوپی و وزیر امور خارجه Tedros زد برای موقعیت که مدیر کل در سال 2017, با حمایت از اتحادیه آفریقا.

Tedros قرار داده جهانی بهداشت تحت پوشش در قلب مبارزات انتخاباتی خود. او برای اولین بار تا به حال بیمه سلامت لوکس در دسترس نیست به او در اتیوپی, در حالی که تحصیل در دانمارک برای 4 ماه در سال 1988. اما او معتقد است که کشورهای با منابع چند می تواند ارائه پوشش جهانی نیز—حتی اگر آنها تنها می توانیم به ارائه مراقبت های اولیه. “نیمی از جمعیت جهان را ندارد دسترسی آنان به خدمات بهداشتی و درمانی. من حاضر به قبول آن است” او می گوید. Tedros ضرب و شتم بریتانیا دیوید Nabarro با پشتیبانی از 133 از 186 کشور عضو نهایی رای گیری دور.

Tedros استقبال ابولا پاسخ کارکنان—با استفاده از یک “آرنج دست انداز” به جای از دست دادن به منظور کاهش خطر عفونت در جمهوری دموکراتیک کنگو در ماه ژوئن 2019.

سازمان بهداشت جهانی/کریستوفر سیاه

در نیمه راه به او برای اولین بار 5 سال مدت او را اشغال جادار اتاق در طبقه هفتم که مقر اینجا. ارائه از بازدید از شخصیت های برجسته بر روی صفحه نمایش هستند: سنتی کلاه سفید از افغانستان, مینیاتور قایق چوبی از تووالو, کمی فانوس از مالدیو. اما زمانی که علم بازدید در ماه دسامبر 2019, Tedros توصیف تیره تر جهان است. خشونت شد صعودی در کنگو; ابولا تقریبا تحت کنترل پخش شد دوباره; و سلامت کارگران هنوز در حال حمله. شب قبل از او تا به حال تا به حال یک استراتژی تماس با U. N. دبیر کل آنتونیو اشاره به این حادثه تلخ. “مهم ترین چیز در حال حاضر است امنیت” Tedros گفت.

بسیار متفاوت ویروس بود اشغال او بیش از حد: این اطلاعات غلط در مورد واکسن گسترش از طریق رسانه های اجتماعی. روز قبل از, که تا به حال منتشر شده تعداد مرگ و میر در سال 2018 از سرخک یک بیماری که ارزان و موثر واکسن وجود دارد: 144,000 14 درصد افزایش از 2017. “این بحران از سطح در حال حاضر و Facebook و توییتر و یا دیگر گروه های رسانه های اجتماعی باید واقعا درک این” Tedros گفت. او گفت که او خواسته است رسانه های اجتماعی غول به انجام بیشتر برای مبارزه با اطلاعات نادرست است. (امروز که شروع به کار با شرکت ها برای پرچم اطلاعات غلط و شایعات در مورد 2019-nCoV و مستقیم به کاربران که در وب سایت.)

در طول تصدی خود تا کنون Tedros شده است مایل به گرفتن خطرات—و نه فقط با در نظر گرفتن یک دوجین از سفر به ابولا میدان جنگ. یکی از اولین حرکت بود به نام زیمبابوه دیرین دیکتاتور رابرت موگابه که “سفیر حسن نیت.” Tedros می گوید: این پیشنهاد در آمد از کشورهای آفریقایی که در آن برخی هنوز ریور موگابه—که در سپتامبر سال 2019—به عنوان یک anticolonial قهرمان و که او تا به حال صرفا پیشنهادی او برای افتخار. “ما تنها آغاز روند” Tedros می گوید. یک واکنش او انصراف موگابه نام. “او بلافاصله آن را اصلاح و این چیزی است که رهبری در مورد می گوید:” کانادا بهداشت محقق پیتر سینگر یکی از Tedros نزدیک ترین مشاوران.

مبارزه با شیوع بیماری فقط یکی است که وظایف و تا زمانی که به تازگی آن را در درجه اول با هماهنگی دیگر سازمان ها کار می کنند. پس از پاسخ آرام به غرب آفریقا شیوع ابولا از 2013-16 باعث خشم آژانس شروع به بازی در یک نقش فعال تر. اما برای رسیدن به آن اظهار داشت: ماموریت—”دستیابی همه مردم در بالاترین سطح ممکن بهداشت”—که کار اصلی این است که تولید “هنجارها و استانداردهای” که عضو می تواند پیاده سازی چنین به عنوان راهنمای درمان مالاریا, آموزش مواد برای سلامت مادران کارگران و یا سیاست در استفاده از مواد مخدر.

تغییر DNA از سازمان

به عنوان بخشی از طرح اصلاحات برای سازمان اولویت او می گوید:—Tedros منصوب شده است بیشتر در زنان بالای صفوف متنوع تر و ایجاد بخش های جدید از جمله یکی برای “سالم جمعیت.” به عنوان وزیر بهداشت سابق او یک حس مشتاق از عملی نیازهای خود را از کشورهای عضو می گوید: برنارد Schwartländer خود کابینه رئیس. وظایف مانند به روز رسانی که در لیست داروهای ضروری بودند اضطراري; دیگران مانند “چارچوب سیاست در مدیریت روانی عواقب رادیو-هسته ای اضطراری” بودند کاهش یافته است. “ما در حال تغییر DNA که خود را” Tedros می گوید. اما 72 ساله سازمان دارای یک ساختار پیچیده با شش دفاتر منطقه ای که سران لذت بردن از قدرت قابل توجهی. “است که یک تانکر. شما می توانید آن را به نوبه خود در اطراف به راحتی” Schwartländer می گوید.

برای بسیاری در صفوف تحول به نظر می رسد یک فرآیند بی پایان. “او به طور قابل توجهی بهبود یافته که هسته ماموریت” Gostin می گوید. “اما او قادر نبوده است به طور مداوم را که کارکنان و همکاران با او گاهی اوقات در نتیجه ناآرامی.” Tedros اذعان او مواجه شده است و مقاومت داخلی. “مردم کمی عصبی که آنها را ببینید که شما را سنگین این تغییر دستور کار,” او می گوید.

بزرگ, آمیزش پستانی, متوسط بودجه

“ارزیابی مشارکت” و یا هزینه از کشورهای عضو را تا بخش کوچکی از سازمان بهداشت جهانی (WHO) در بودجه و باقی مانده عمدتا مسطح برای 30 سال است. کمک های مالی افزایش یافته است اما بسیاری از آنها اختصاص داده شده برای اهداف خاص.

’90–’91’92–’93’94–’95’96–’97’98–’99’00–’01’02–’03’04–’05’06–’07’08–’09’10–’11’12–’13’14–’15’16–’17’18–’19’20–’21012345 میلیارد دلارکمک های مالیارزیابی سهمکه دوسالانه بودجهارزیابی سهماختصاص کمک های مالیعدم اختصاص کمک های مالیمنابع 2018-19 بودجه (%)*1781ایالات متحدهBill & Melinda بنیاد گیتسGAVIایران پادشاهیآلماندیگرایران سازمان مللبانک جهانیاروپایی کمیسیونروتاری بین المللیژاپن15138745433335* * * * داده تا 7 ژانویه 20192

(گرافیک) N. دسای/علم; (اطلاعات) سازمان بهداشت جهانی

یک حرکت است که می شود, جهانی, ستایش, اما, ایجاد موقعیت دانشمند ارشد. “این واقعا مهم سیگنال می گوید:” ایلونا Kickbusch جهانی بهداشت متخصص در مقاطع کارشناسی ارشد موسسه بین المللی مطالعات و توسعه. “علم سنگ بستر از همه چیز ما در اینجا می گوید:” Soumya Swaminathan, یک هندی اطفال که گرفته می شود در نقش. او می گوید: او گروه را به تمرکز بر روی شناسایی تحقیقات شکاف; او همچنین راه اندازی کمیته نگاهی به اخلاق ژن ویرایش و هوش مصنوعی در پزشکی و بهداشت عمومی.

برای بسیاری از ناظران بیرونی آنچه مهم است این است که آیا چه کسی خواهد دید افزایش آن $2.5 میلیارد دلار بودجه سالانه که اکثر آنها نمی آیند به عنوان “ارزیابی مشارکت”—اساسا کشورها حق عضویت—اما به عنوان کمک های مالی از کشورها و یا دیگر اهدا کنندگان (دیدن گرافیک). اغلب آنها با اختصاص دادن سهم خود را برای پروژه های خاص مانند ریشه کنی فلج اطفال است که محدودیت های که توانایی خود را تنظیم اولویت است. Tedros همچنین اذعان خطرات ناشی از بسته چند بزرگ اهدا کنندگان. “اگر یکی از آنها حاضر به ادامه کمک های مالی که می تواند به یک شوک جدی” او می گوید. “آن را مانند یک کشور است که وابسته به نفت است.” تا کنون کشورهای مقاومت قصد دارد به طور قابل توجهی افزایش کمک های مورد بررسی. “من بسیار مثبت در مورد تغییراتی که اتفاق افتاده اند اما بخشی از من شگفتی چرا که ترجمه نشده است به بسیاری کمک های مالی بیشتر و خیلی بیشتر حمایت” Jha می گوید. اما Tedros اشاره می کند که که به تازگی توسعه یافته یک “طرح سرمایه گذاری” برای جذب اهداکنندگان جدید و شده اند وجود دارد برخی از افزایش کمک های مالی.

در دسامبر گفتگو با علوم, Tedros تاکید کرد که بیماری شیوع یک نگرانی ثابت. “اگر وجود دارد این است که عمده شیوع آن را نه فقط یک مشکل بهداشتی است. آن را می توانید اقتصادی, سیاسی و اجتماعی, تاثیر” او هشدار داد. او نمی دانست در آن زمان است که بزرگترین اورژانس از زندگی حرفه ای او بود در حال حاضر دم در ووهان چین.

خم شدن به عقب

دو ماه بعد که در حالت بحران. Tedros و دستیاران ملاقات هر روز به بحث در مورد گریم تحولات است. روزنامه نگاران از سراسر کلمه تماس را به روزانه کنفرانس های مطبوعاتی معمولا با Tedros خود را پشت میکروفون. مبارزه با ابولا تا به حال به او آموخت یک استراتژی روشن گفت: در یکی از این جلسات: مبارزه با این بیماری در منبع و سعی کنید به آن را نگه دارید از به دست آوردن جای پایی در جای دیگر. “تمرکز بر مرکز” Tedros گفت. “اگر شما در فاصله چند از آن است که هرج و مرج است.”

اما واقعیت این است که کانون در چین پیچیده است که وظیفه. Tedros است خم به عقب ماندن در شرایط دوستانه با ابرقدرت در حال ظهور. او پرواز به پکن برای دیدار با رئیس جمهور چین در 28 ژانویه و ستایش دولت چین برای تلاش های خود برای مبارزه با ویروس—حتی اگر این کشور منتظر هفته قبل از اجازه دادن به مقامات برای اطلاع رسانی عمومی در مورد شیوع.

Tedros می گوید سفر خود به چین منجر به سه موافقت نامه های مهم: برای مبارزه با این ویروس در آن منبع برای به اشتراک گذاشتن داده و اجازه دهید به یک متخصص ماموریت که بازدید از چین است. عصر روز گذشته او را دیدم کردن ماموریت پیشبرد تیم در فرودگاه ژنو. در یک تماس را به علم پس از آن Tedros دفاع چین ، “ما درک مداخلات آنها در حال بدست گرفتن,” او گفت:. “آنها در حال انجام آن نه تنها برای کشور خود اما برای بقیه جهان است.” او گفت: یک بررسی در برخی از زمان بعد را ارزیابی اینکه آیا چین اقدامات مبتنی بر شواهد و معقول است. “ما نمی خواهیم با عجله در حال حاضر به سرزنش ما فقط می توانیم آنها توصیه می کنند که هر چه اقدامات آنها را باید متناسب با مشکلات و این چیزی است که آنها به ما اطمینان داد.”

Tedros Adhanom Ghebreyesus (سمت چپ) که در ملاقات با رئیس جمهور چین در پکن در روز 28 ژانویه خارجه چین برای تلاش های خود را برای کنترل جدید کروناویروس.

Kyodo از طریق AP تصاویر

برای برخی از, است که استراتژی verges در مماشات. مثلا Tedros اتحاد پیوست دولت چین در انتقاد از کشورهای دیگر برای بستن درهای خود را به مسافران از چین است اما سکوت در مورد این واقعیت است که چین بسته در تمام شهرستانها گذراند و در ده ها میلیون از مردم, اندازه گیری برخی از دانشمندان بر این باورند که ممکن است کمک بسیار و نقض اساسی حقوق بشر است. “من کاملا معتقدم که این اقدامات باید به نام هر دو برای خود حقوق بشر مفهوم و خود را بسیار محدود سلامت عمومی تاثیر می گوید:” الکساندرا فلن جهانی بهداشت کارشناس حقوقی در جورج تاون مرکز جهانی علوم سلامت و امنیت. اما او می افزاید: چین همکاری است بنابراین مهم است که او می توانید ببینید که چرا Tedros ممکن است نه صحبت کردن. “من فقط نگران آنچه در آن به معنی رفتن به جلو است.”

برخی از رفتن بیشتر است. یک درخواست درخواست Tedros به مرحله پایین به دست آورد بیش از 300,000 امضا. اما Jha مخالف است. “را در چین در برخی از روش تهاجمی در متن این من مطمئن هستم که می شده اند مفید,” او می گوید. “من فکر می کنم Tedros شده است بسیار استادانه در هل دادن چین در تعامل با چین است.” Farrar می گوید چین انجام داده است به خوبی تا کنون در یک وضعیت دشوار است اما این کشور باید آزادی بیشتر پایه داده های اپیدمیولوژیک و ویروسی توالی به سرعت. “به من کسانی هستند که دو شکاف بزرگ به دلیل آن دو اجازه می دهد تا شما را به پیگیری این بیماری همه گیر” او می گوید. Tedros خواستار صبر و شکیبایی به دلیل چین نامعقول است. “بنابراین ما برخی از اطلاعات ما ممکن است اطلاعات دیگر. آن را نمی ممکن است کامل است. اما ما درک می کنیم که.”

هنوز این بیماری همه گیر شده است به وضوح نشان داده شده است محدودیت های آژانس را تحت تاثیر قرار. 30 ژانویه اعلام اضطراری برای بهداشت عمومی در نگرانی های بین المللی (PHEIC) یک مورد در نقطه است. به طور گسترده ای پوشش داده شده در رسانه ها و به عنوان یک گام مهم—اگر چه منتقدان می گویند آن را خیلی دیر آمد—اعلام تا حد زیادی نمادین است. یک PHEIC اجازه می دهد که به توصیه و یا در برابر محدودیت های مسافرتی و کشور هستند و قرار است به دنبال آن منجر شود. اما بسیاری از جمله ایالات متحده نادیده گرفته اند Tedros توصیه در برابر محدودیت های مسافرتی و مرزهای خود را بسته اند به مسافران از چین است. یک PHEIC “می دهد بیشتر اقتدار اخلاقی را که” Jha می گوید:—اما آژانس هیچ قدرت اجرای.

“بسیار عاطفی مرد”

در اکتبر 2018 در یک مرحله در بهداشت جهانی نشست در برلین Tedros خواسته شده بود در مورد سوم سازمان ملل متحد را 17 اهداف توسعه پایدار (SDGs) برای سال 2030: “اطمینان از سالم زندگی و ترویج رفاه برای همه در تمام سنین است.” او گفت: مخاطبان یک داستان در مورد Hassab al Karim, یک پسر او را ملاقات کرده بود چند روز قبل در يک درمانگاه در خارطوم سودان فراهم می کند که مراقبت رایگان. Hassab فقط به حال عمل جراحی برای بیماری های قلبی روماتیسمی. “این 13 سال نمی توانست جان سالم به در برد و حتی چند سال اما در حال حاضر من فکر می کنم او امیدوار است که او زنده خواهد ماند به بزرگسالی و فراتر از آن” Tedros گفت. به عنوان او توضیح داد که چگونه Hassab بود لبخند زد در او صدای او شود و او را برای چند لحظه. “بنابراین برای من,” او گفت: دور پاک کردن اشک “برای من Hassab al Karim است SDG-3.”

این اولین بار نیست زمان Tedros گریه کرده بود و برخی از ناظران مسخره در نمایش احساسات. به دیگران این است که قدرت خود را که حتی به عنوان رئیس بین المللی بوروکراسی لمس کردن میلیاردها دلار از زندگی او کاملا آگاه از افراد است. او به راحتی به دانشجویان پزشکی و مراقبت های بهداشتی و کارگران در این زمینه و بیماران است. او اغلب اشاره برادرش که فوت جوان Tedros معتقد است از سرخک است. که از دست دادن به او آموخت برای دیدن افراد زمانی که او می خواند دیگری سرسام آور مرگ, آمار, او می گوید.

“همدلی بسیار مهم برای Tedros. او یک دختر بسیار عاطفی مرد” Kickbusch می گوید. آن را خیلی زود به قاضی که آیا تصدی خود پایان خواهد رسید ، اما یک چیز مسلم است او می گوید: “او است که در آن با قلب و روح خود را.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

نرم افزار گرامرلی

ایندکسر