برای چگونه به مبارزه با بیماری های همه گیر آمد به دیوید Fedson به عنوان او راه می رفت از طریق لوزان در یک آفتابی بهار در سال 2004 بعد از ظهر. که یک فاجعه جهانی در Fedson ذهن و حتی به عنوان او ساخته شده راه خود را در امتداد سوئیس شهر خوش منظره و زیبا خیابان بود و نه غیر معمول. Fedson که تحصیل پزشکی در دانشگاه ییل و آموزش دیده در دانشگاه جانز هاپکینز خدمت کرده بود در تعدادی از ملی واکسیناسیون کمیته در ایالات متحده است.

قبل از بازنشستگی اش در سال 2002 او شده است می خواهم مدیر امور پزشکی در حال حاضر از بین رفته فرانسه شرکت واکسن Aventis پاستور MSD که در آن او می خواهم کمک برای راه اندازی یک بین المللی بیماری همه گیر واکسن عرضه نیروی کار. یک فاجعه جهانی شده بود در ذهن او برای خیلی از قبلی 30 سال است.

اگر Fedson بود منحصر به فرد آگاه در مورد اهمیت واکسن در مبارزه با بیماری های همه گیر او نیز منحصر به فرد آگاه از محدودیت های این روش است. او می دانست که دوز واکسن مورد نیاز برای مبارزه مرگبار ویروس جدید مانند H5N1 “آنفولانزای پرندگان” که تا به حال مطرح در سال 2003 را به مراتب فراتر از جهان صنعتی ظرفیت. داروهای ضد ویروسی در صورتی که مشغول به کار در همه خواهد بود در تامین کوتاه مدت در کشورهای ثروتمند. کشورهای فقیر خواهد بود از چپ به دفع کردن برای خود. آن را یک مشکل زیست شناسی مولکولی Fedson گفت: امنیت زیستی مجله اما حساب شده است.

توسط 2004 Fedson در حال حاضر 82 رسیده بود علمی بست. اما به عنوان او راه می رفت از طریق رسانه های خود را جایگزین افکار به شدت. اگر آن را هرگز خواهد بود که ممکن است برای جلوگیری از همه گیری عفونت های ویروسی با واکسن و داروهای ضدویروس در برخی از کشورها شاید ویروس خود را اشتباهی به درمان است. شاید این حس بیشتر به درمان مردم بدن هنگامی که آنها آلوده شد به طوری که آنها می تواند مقاومت در برابر هر آنچه که این ویروس تا به حال در فروشگاه برای آنها.

وجود دارد هرگز واکسن در دسترس است در اولین روز از یک بیماری همه گیر حداقل نه برای اکثریت قریب به اتفاق مردم در این سیاره وجود دارد اما در حال حاضر ارزان داروهای ژنریک است که به نظر می رسد در عمل بسیار مکانیسم های سلولی که نقص در کشنده عفونت های تنفسی. در زنجیره تامین مورد نیاز برای توزیع این داروها به صدها کشور شد و در حال حاضر در محل. و داروهای ژنریک در حال حاضر شناخته شده است به امن معنی است که اگر یکی یا بیشتر موثر آن می تواند نورد بلافاصله و بدون خطرات ناشی از عوارض جانبی پیش بینی نشده است که با داروهای جدیدتر.

یکی از مواد مخدر می تواند باعث تقویت سلول های ظریف است که خط سطح داخلی رگ های خونی ما به طوری که آنها خواهد نشت مایع کمتر به ریه ها دیگر می تواند تعدیل پاسخ ایمنی بیش از حد فعال یک سوم ممکن است بهبود عملکرد متابولیک در سراسر بدن است. این ویروس را فرود آن ضربات اما مانند انعطاف پذیر بوکسور با تکیه بر طناب بدن را تحمل یک دور طولانی به اندازه کافی برای آن سیستم ایمنی بدن خود برای برنده شدن در این دوره است.

همیشه از این ایده آمد به او Fedson آمریکا زندگی می کند که در حومه شرقی فرانسه با همسرش شده است تحت اللفظی صدای در بیابان. او می گوید: او بارها و بارها مورد بحث و بررسی ایده های خود را با مقامات در WHO و CDC. او رسیده به خصوصی و خیریه و نوشته است یک مقاله علمی و “نامه به سردبیر” پس از دیگری خواستار آزمایش است که ایده خود را به آزمون.

در حالی که برخی از داروهای ژنریک به نظر می رسد امیدوار کننده بر اساس جمعیت و آزمایشگاهی و مطالعات بالینی تصادفی است که در واقع می تواند تعیین کند که آیا Fedson طرح می تواند صرفه جویی در زندگی هرگز انجام شده است. تا حدود یک ماه پیش تعداد بسیار کمی از مردم به نظر می رسید علاقه مند در Fedson تفکر در همه. سپس در اواخر سال گذشته برخی از 15 سال پس از Fedson به یاد ماندنی پیاده روی را از طریق رسانه های مردم در چین مرکزی شروع مرگ مرموز بیماری تنفسی.

Fedson شده بود به فکر طرح خود را برای مبارزه با بیماری های همه گیر توسط هدف قرار دادن بدن با داروهای ژنریک در زمینه توسعه نیافته ملل به مکان هایی خواهد بود که حداقل به احتمال زیاد به دریافت واکسن و داروهای ضدویروس در زمان. اما به عنوان Covid-19 ویران کرده جهان این سوال که آیا به آسانی در دسترس داروهای ژنریک ممکن است صرفه جویی در زندگی است که به تازگی فوری در هر کشور است. واکسن گفته می شود 18 ماه و یا بیشتر به دور و اثربخشی موجود ضد ویروس عمدتا ناشناخته, اگر چه بسیاری از آنها با عصبانیت مطالعه قرار گرفت. در هفته های اخیر تعدادی برجسته محققان علنا مورد بحث که آیا داروهای ژنریک Fedson شده است صحبت کردن در مورد سال ممکن است کمک در مبارزه با Covid-19.

این داروها مانند داروهای فشار خون شناخته شده به عنوان مهاركننده گيرنده مسدود کننده و درمان دیابت متفورمین به مراتب از درمان های معجزه آسا. اگر هر چیزی آنها در مقابل درمان های معجزه آسا. آنها به خوبی مورد مطالعه قرار می دهد. اگر آنها به کمک همه Covid-19 آنها خواهد شد به احتمال زیاد باید تنها متوسط اثر است. اما متوسط اثر می تواند تفاوت بین مرگ و زندگی دهها هزار نفر از مردم است.

برخی در جامعه علمی در حال آمدن به Fedson تفکر. “احساس دل و روده من این است که در پایان برخی از درمان های ساده برای کاهش بحران تنفسی ممکن است همه ما نیاز به کاهش مرگ و میر می گوید:” ییل را روسلان Medzhitov میان جهان برجسته ترین ایمونولوژی محققان. “من فکر نمی کنم وجود دارد یک دلیل علمی این ایده ها نه جدی گرفته شود.”

Fedson دوست دارد به می گویند که برای رسیدن به پاسخ درست شما به قاب سوال خود را در راه حق. بحرانی سوال او اصرار داشت پس از خود را به یاد ماندنی پیاده روی در سال 2004 چیزی است که اکثریت قریب به اتفاق مردم بر روی زمین که فاقد واکسن و داروهای ضدویروس قادر خواهد بود به نوبه خود در یک روز از یک بیماری همه گیر. به عنوان تعداد مرگ از Covid-19 افزایش می یابد و نیاز به درمان های موثر تر رشد می کند, از جان گذشته, یکی دیگر از سوال حیاتی تبدیل شده است سخت تر به چشم پوشی: ما باید با گوش دادن به دیوید Fedson در تمام طول?

Fedson تمایز بین بیماری ها و بافت های بدن که در آن ساکن است توضیح داد: گاهی اوقات با استعاره از “دانه و خاک است.” عبارت است که به طور معمول نسبت به استفان Paget یک قرن 19 بریتانیا پزشک که متوجه چیزی عجیب و غریب در حالی که بررسی سوابق بیماران با سرطان پستان. سرطان پستان و Paget دیدم به مراتب بیشتر احتمال دارد به گسترش به برخی از ارگان ها بیش از دیگران است. از 735 موارد سرطان Paget بررسی 241 در حال گسترش به کبد اما تنها 17 به طحال است. سرطان پستان اغلب به پایان می رسد تا در استخوان اما هرگز به نظر می رسید در استخوان دست یا پا. “هنگامی که یک گیاه به دانه” Paget نوشت: در لانست در یک مقاله کوتاه در یافته های خود “دانه های آن در حال انجام در تمام جهات; اما آنها می توانند تنها زندگی می کنند و رشد می کنند اگر آنها سقوط در مشرب خاک است.”

Paget ممکن است برای اولین بار به فکر می کنم از سرطان از نظر “بذر و خاک” اما استعاره در حال حاضر در حال استفاده در میان جدید bacteriologists از اواخر قرن 19. دانه نمی شد سرطان, اما باکتری های تازه کشف باسیل که دانشمند آلمانی رابرت کخ شد و سپس اتصال به یک بیماری پس از دیگری. پاژه در مقاله خود اشاره می کند که سرطان خود را یافته بودند با حمایت فکر کردن در مورد چگونه چنین موجودات نامرئی از طریق بدن ما است. به “ضایعات سل” Paget نوشت همچنین نشان داد که “وابستگی دانه
بر خاک.”

و در عین حال مانند سرطان دانشمندان و متخصصان بیماری های عفونی قرن 20 را صرف کمی زمان فکر کردن در مورد شرایط خاک است. تعصب در برابر خاک متمرکز تفکر شنیده می شود حتی در پاژه کاغذ از سال 1889: “بهترین کار در پاتولوژی سرطان” انجام شد توسط کسانی که “تحصیل در طبیعت از دانه.” نوشت: Paget “آنها مانند علمی
گیاه شناسان.” کسی که مثل خودش بود که صرفا با بررسی سوابق برای تعیین اگر خاک نقش مهمی در پیشرفت یک بیماری صرفا “یک ploughman.”

در قرن 19 زمانی که بیماری های عفونی باقی مانده مرموز پزشکان می تواند انجام دهد کمی بیش از تمایل به خاک است. برای دفع عفونت مردم شد و گفت: برای حفظ شرایط بهداشتی به دنبال تغذیه مناسب. اما در اوایل قرن 20 یک استعاره جدید وارد شده بود. حتی به عنوان Paget شد شدت شمارش سرطان های مشهور و دانشمند آلمانی پل ارلیک شد تزریق حیوانات با رنگهای شیمیایی به امید هدف خاص مهاجمان در بدن است. Ehrlich نام خود را به دقت سلاح “گلوله سحر و جادو” یک استعاره است که اسیر علمی از تخیل تا کنون از. هنگامی که در سال 1909 او ایجاد یک گلوله است که می تواند ضربه سفلیس مفهوم “بذر و خاک” به پایان رسید تا به عنوان وثیقه آسیب. که می خواستم به یک پست ploughman در سن تیرانداز از خفا ؟

درمان بدن به جای هدف قرار دادن این ویروس خاک-تمرکز فکر. که او به یک ایده از نسل گذشته شده اند ممکن است بیش از یک تصادف. خانه اش در فرانسه Auvergne-Rhône-Alpes منطقه است که بیش از سه قرن قدمت دارد. زمانی که او به نظر می رسد تا از کار خود را در او می بینید قله مون بلان از طریق پنجره.

به این روز Fedson نمی توانم درک کنم که چرا تقریبا هیچ بوده است و علاقه مند به ایده خود را از مبارزه با بیماری های همه گیر توسط هدف قرار دادن بدن—چه محققان با اشاره به عنوان “پاسخ مجری برنامه”—با داروهای ژنریک. هنگامی که او در مورد این ایده به غضب می آید و تقریبا در هر جمله می باشد. “چرا ما نمی توانیم از تخیل را به استفاده از آنچه که ما در حال حاضر فقط فراتر از من,” او می گوید.

حداقل بخشی از این توضیح به اندازه کافی روشن است. Fedson ایده این است که عقل یک بیت مانند گفتن مردم که راه را برای جلوگیری از یک جرم تیرانداز است به ساقه بازگشت اما به پوشیدن جلیقه های ضد گلوله تا تیرانداز اجرا می شود از گلوله. درمان های جدید سخت تست در بیماران بدحال و چون هیچ شرکت دارویی می ایستد برای سود بزرگ از یک داروی عمومی وجود دارد و نه انگیزه های مالی برای تست این ایده. مانع دیگری ییل را Medzhitov می گوید: “به طور کلی اینرسی علوم بالینی.”

آن را کمک کنید Fedson مورد که استاتین ها یک کلاس از داروهای ژنریک است که آزمایش شده است به عنوان یک درمان برای بیماری حاد تنفسی ناشی از عفونت نشان داده است تنها نتایج مخلوط. “کارآزمایی بالینی داده ها در استاتین ها در مجروح ریه ها امیدوار کننده نیست می گوید:” Warren Lee یک محقق در دانشگاه تورنتو که مطالعات چگونه سلول های اندوتلیال از ریه عروق خونی در پاسخ به عفونت.

Fedson همچنان به این باور است که استاتین ها داده نشده است عادلانه آزمون. مطالعه اغلب به عنوان شواهدی وجود دارد که استاتین ها هستند سودمند اشاره شد انجام می شود در بیمارانی که در حال حاضر در تهویه مکانیکی برای روز. “این مردم بودند که تقریبا در راه به سردخانه” او می گوید.

هنوز هم در زمینه Covid-19, Fedson می بیند امید بیشتر در مهاركننده گيرنده مسدود کننده های مبتنی بر شواهد است که مواد مخدر می تواند کمک به حفظ سلولی موانع بین عروق خونی و بافت ریه است. مقدماتی مشاهده مدارک و شواهد از چین نشان می دهد که افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا را که در حال حاضر مصرف ARBs زمانی که آنها آلوده شد شانس بهتر از کسانی که با فشار خون بالا بودند که مصرف نمی ARBs.

چنین مطالعات به مطمئن شوید که بسیار دور از شواهد خوبی از یک اثر. در اکثر آنها ارائه نکات که به عنوان مواد مخدر ممکن است ارزشمند از آزمایش های بالینی. Fedson مظنون است که اگر مناسب کارآزمایی های کنترل شده تصادفی که تا کنون انجام شده موثر ترین درمان ممکن است تبدیل به ترکیبی از چندین generics. در قلبی عروقی مطالعات اشاره استاتین ها و ARBs هم اغلب به اثبات مفید تر از هر دو درمان به تنهایی.

شگفت انگیز ترین بخش از داستان خود را ممکن است راه را که در آن تفکر خود را شکست خورده برای به دست آوردن کشش در بهداشت عمومی و محافل اما راه که در آن تضعیف به جریان اصلی دانشگاهی علوم از طریق درب عقب. نادانسته به Fedson او به عنوان هزینه های بازنشستگی خود را به عنوان یک کار تمام وقت مزاحم وزوز در مورد بهداشت جهانی مقامات یک دانش آموز فارغ التحصیل به نام Janelle Ayres بود پس از رسیدن به یک شبیه خط فکر با مطالعه واقعی مگس در یک میکروبیولوژی و ایمونولوژی آزمایشگاه در دانشگاه استنفورد.

Ayres در حال حاضر یک فیزیولوژیست در موسسه سالک که در آن آزمایشگاه و خارج از غرفه برای آن داغ-صورتی دکور—آن مسابقات داغ-رژ لب صورتی و دستکش Ayres نعمت. او شروع به تزریق هزاران مگس میوه حامل های مختلف جهش های ژنتیکی با باکتری ها و انتظار برای دیدن آن جان سالم به در برد طولانی ترین. در برخی موارد او در بر داشت که یک مگس میوه زندگی می کنند طولانی تر از دیگری حتی اگر دو مگس به همان مقدار باکتری های موجود در بدن خود را. Ayres می دانستند که مگس به همان ژن برای عملکرد سیستم ایمنی بدن معنی که این ژن نمی تواند توضیح تفاوت بین طول عمر مگس.

Ayres رفت و جستجو از طریق ژنوم مگس برای پاسخ. آنچه که او در بر داشت تبدیل به درک ما از immunology بر سر آن: دیگر عمر مگس نیست بهتر است در مبارزه با باکتری ها است. آنها بهتر است در زندگی با آن است. دیگر بازمانده از مگس تا به حال ژن است که اجازه بدن خود را به منظور محدود کردن آسیب بافت و حفظ عملکردهای بدن حتی به عنوان پاتوژن های داخل رفت و در مورد مخرب خود را کسب و کار. سیستم ایمنی بدن خود را می تواند آسیب شناختی پانچ.

Ayres منتشر یافته در سال 2008. تعداد کمی از محققان دیگر بودند پس از رسیدن به یافته های مشابه در حدود همان زمان. مفهوم خود را که تحمل یک عفونت می تواند یک تکاملی-ریشه دوانده استراتژی دفاع نبود کاملا جدید. آن را در حال حاضر شناخته شده به گیاه شناسان. Ayres, است که شناخته شده برای التقاطی عادات خواندن یادداشت ها که در اواخر قرن 19 گیاه شناسان پیدا کرده بود که برخی از محصولات گندم بودند به طرز مرموزی بهتر در زندگی با یک قارچ به نام برگ زنگ بیش از دیگران است. جدید کشف شد که همان پدیده—Ayres در حال حاضر خواستار آن را “بیماری تحمل”—رخ می دهد در حیوانات نیز هست.

در پاژه دوگانگی, Ayres علمی گیاه شناس و ploughman همه در یک, یک متخصص در “دانه” که بازگشت به “خاک است.” بسیاری از آثار او متمرکز شده است بر روی یادگیری چگونه باکتری ها و مواد مغذی می تواند به افزایش طبیعی بدن مکانیسم های تحمل به طوری که در غیر این صورت خطرناک عفونت ممکن است قابل تحمل است. (زمانی که Ayres برنده معتبر گرانت در سال 2018 یک روزنامه با عنوان داستان آن “$1M جایزه برای سالک دانشمند Janelle Ayres که دوست ما میکروبی دشمنان است.”)

Ayres نمی شد با تمرکز بر ویروسی بیماری های همه گیر در جهان سوم زمانی که او وارد مفهوم بیماری و تحمل. و نه او تحصیل داروهای ژنریک که اسیر Fedson تخیل. اما اگر Ayres است نه در خطوط مقدم جبهه جهانی بهداشت بحث, او نمی بینم او را به عنوان یک کار علمی انتزاع. در سال 2015 او از دست پدرش به سپسیس یک عفونت باکتریایی که باعث ایجاد همان نوع کشنده پاسخ ایمنی است که در حال حاضر کشتن بسیاری از Covid-19 بيمار. هدف از تحقیق این است که برای صرفه جویی در زندگی و تفکر او در Covid-19 کاملا مطابق با Fedson چشم انداز.

او می خواهم برای دیدن درمان است که پشتیبانی از عملکرد فیزیولوژیکی بدن و بنابراین “خرید بیمار زمان” به مقاومت در برابر عفونت. “این چیزی است که ما در حال حاضر با انجام مراقبت های حمایتی—اکسیژن هواکش و….” Ayres یادداشت ها. مواد مخدر است که هدف بدن به جای این ویروس ممکن است تابع در یک روش مشابه.

Ayres توافق بر سر چیز دیگری نیز هست. هر گونه بحث در مورد چگونه بدن ما ساخته می شود که بیشتر انعطاف پذیر باید شامل قدردانی از عملکرد متابولیک. به عنوان Ayres آن قرار می دهد: “ما در حال پیدا کردن سوخت و ساز بدن است که چه چیزی باعث بیماری تحمل است.” در حال حاضر هیچ کس نمی تواند بگوید که چرا دو نفر پناه دادن همان بار ویروسی جدید کروناویروس تجربه عفونت به طور چشمگیری در راه های مختلف و طیف گسترده ای از محتمل بیولوژیکی توضیحات. که بسیاری از افراد میانسال در سلامت خوب تبدیل شده اند به شدت بیمار و در برخی موارد فوت نشان می دهد که Covid-19 اعتصاب کردن حتی سالمترین میان ما.

و در عین حال اگر داده های اولیه در Covid-19 بيمار می تواند اعتماد سرنخ های مهم ممکن است در حال ظهور. که کودکان خیلی بهتر کرایه در برابر ویروس از بزرگسالان است یک سرنخ که Fedson تماس “gobsmackingly مهم است.” در ضمن چاقی و دیابت و بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا به نظر می رسد در ارتباط با نتایج بدتر برای Covid-19. همه این شرایط در کلاسیک نشانه های یک بیماری شناخته شده به عنوان سندرم متابولیک که نیز اتفاق می افتد به در ارتباط با کنترل نشده پاسخ ایمنی بدن و اختلال در عملکرد سلول های رگ های خونی که از ما حفاظت از عفونت.

با تمرکز بر گسترده تر سلامت متابولیک برای درمان بیماری های حاد مانند Covid-19 می توانید صدا تقریبا laughably نادرست و غلط در سن گلوله سحر و جادو و اما یکی از خاص دیابت داروی متفورمین است که می تواند خریداری شده برای سکه یک قرص است که به طور فزاینده ای در آینده در بحث Covid-19 به عنوان یک پتانسیل “add-on” برای درمان دیگر. (یک تیم از سرطان محققان به تازگی اعلام کرد که در مطالعه خود از موش ترکیبی متفورمین و یا کلروکين یا هیدروکسی کلروکین—دو مالاریا مواد مخدر در حال حاضر استفاده می شود به عنوان ضد ویروس در درمان Covid-19—می تواند کشنده باشد.)

متفورمین در حال حاضر در میان شایع ترین داروهای تجویز شده در جهان باعث کاهش قند خون—افزایش قند خون نیز در ارتباط با نتایج ضعیف در عفونت های شدید. که بسیار شناخته شده است. کمتر شناخته شده است که قبل از متفورمین شد فیلمهای دیابت مواد مخدر آن استفاده می شود برای درمان آنفلوانزا و مالاریا. و از آن است که استفاده خارج از برچسب برای درمان تمام شرایط متابولیک است که به نظر می رسد به یکی بیشتر احتمال دارد به مرگ از Covid-19.

نیر Barzilai مدیر موسسه پیری تحقیقاتی در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک در حال مطالعه متفورمین و شگفت بیش از توانایی خود را برای محافظت از بزرگسالان مسن از بیماری های مزمن ، “این حس را به تمرکز بر روی توهین آمیز قصد دارد در جنگ با Covid-19 است که درمان در برابر ویروس” Barzilai می گوید. “اما در موازات ما نیاز به اقدامات دفاعی که اجازه خواهد داد که افراد مسن را بهتر از عملکرد سیستم ایمنی بدن و انعطاف پذیر به این بیماری است.” به همین دلیل اضافه Barzilai, “متفورمین باید آزمایش می شود.”

Navdeep S. Chandel مشهور سوخت و ساز بدن محقق در دانشگاه مطالعات چگونه متفورمین تاثیرات سلولی و سوخت و ساز بدن و عملکرد. حتی اگر متفورمین است که به درمان مفید برای Covid-19, Chandel توضیح می دهد که آن را روشن است که زمان دوز که در نظر گرفته امن امن خواهد بود یا کافی در زمینه مراقبت و درمان.

با این وجود متفورمین جذاب است به عنوان یک Covid-19 دارو Chandel می گوید به دلیل آن به نظر می رسد قادر به کمک به تنظیم پاسخ ایمنی و حفاظت از بافت های سراسر بدن را از آسیب. به خصوص جالب Chandel می گوید که تحقیقات اخیر در زمینه های جدید از تحمل بیماری—زمینه که Ayres کمک به راه اندازی. Medzhitov آزمایشگاه در دانشگاه ییل نشان داد که تفاوت بین چگونه به خوبی یک بدن تحمل عفونت می توان به توانایی تولید هورمون شناخته شده به عنوان GDF-15. “شما می توانید آن را ببینید انسان” Chandel می گوید. “و متفورمین یکی از داروهای که نشان داده شده است برای افزایش GDF-15 در انسان است.”

در نظریه متفورمین می تواند اثر مستقیم بر روی ویروس به عنوان به خوبی. در این صورت یک بیماری همه گیر است و شاید لازم نیست به دانستن دقیقا چگونه کار می کند تنها اگر آن کار خواهد کرد. به عنوان Fedson اشاره کرده است که Edward Jenner وارد در واکسن آبله, او تا به حال هیچ راهی برای درک هر یک از مکانیسم های بیولوژیکی در بازی. همه او می دانست این بود که آن را یک ایده معقول و آن زندگی را نجات داد. شانزده سال پس از دیوید Fedson تا به حال ایده خود را در حالی که قدم زدن از طریق رسانه های آن خواهد بود مفید به می دانم که اگر آن را ممکن است به انجام همان.


بیشتر از سیمی در Covid-19
  • ریاضیات از پیش بینی این دوره از coronavirus
  • چه باید بکنید اگر شما (و یا یک دوست) ممکن است Covid-19
  • ابتدا انکار و سپس از ترس: بیماران خود را در کلمات خود
  • ابزار سرگرم کننده و راهنمایی برای ماندن اجتماعی در حالی که شما در خانه گیر کرده
  • من باید توقف سفارش بسته? (و دیگر Covid-19 پرسش و پاسخ)
  • دفعات بازدید: همه ما coronavirus پوشش در اینجا

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de