یوتا قوس ادامه به زمزمه اسرار خود را

دو مطالعه جدید از محققان دانشگاه یوتا نشان می دهد که می تواند از آموخته های کوتاه لرزه ای معاینه از سنگ طبیعی قوس و چگونه فرسایش sculpts برخی از قوس-مانند نمادین ظریف قوس — به شکل قرض دادن قدرت اضافه شده است.

یک مطالعه منتشر شده در ژئوفیزیک پژوهش نامه آغاز می شود و با کامل اندازه گیری ارتعاشات در یک قوس در ایالت یوتا و شامل اندازه گیری آن به اینسو انسو جمع کردن بینش از 17 دیگر قوس با حداقل تجهیزات علمی مورد نیاز است.

دوم مطالعه منتشر شده در ژئومورفولوژی, مقایسه قدرت قوس اشکال به طور خاص پرتو-مانند شکل مقابل معکوس مسلسل برق اشکال (مانند ظریف یا قوس پل رنگین کمان).

یک لرزه گوشی پزشکی

این Geohazards گروه تحقیقاتی در دانشگاه یوتا اقدامات کوچک ارتعاشات در ساختار سنگ که از زلزله و باد و دیگر منابع طبیعی و ساخته دست بشر به ساخت 3-D مدل چگونه ساختار طنین انداز.

بخشی از دلیل برای این اندازه گیری است که به منظور بررسی ساختاری سلامت سنگ از ویژگی های. در مطالعه 17 طبیعی قوس دکترا پل Geimer رایلی فینیگان و همکاران خود در مجموعه seismometers در قوس برای چند ساعت تا چند روز است. داده های حاصل از اندازه گیری آن همراه با 3-D مدل به اطلاعات مهم در مورد حالت یا حرکت مهم جهت قوس و همچنین فرکانس برای کسانی که حالت ارتعاش.

“این همه ممکن است با استفاده از روش غیر تهاجمی,” Geimer می گوید: “که به صورت اولین گام در بهبود توانایی ما برای تشخیص و شناسایی آسیب در داخل قوس و ویژگی های مشابه.” در غیر تهاجمی طبیعت از آزمون-با seismometers نشسته در قوس سطح بدون آسیب رساندن به سنگ — مهم است که به عنوان بسیاری از یوتا سنگ طاق های فرهنگی قابل توجه است.

این مطالعات از 17 قوس استفاده می شود فقط یک یا دو seismometers بنابراین با کسب اجازه از خدمات پارک های ملی, محققان رفت و به Musselman قوس در دره پارک ملی به منظور بررسی قبلی خود را اندازه گیری. طاق مسطح است در بالا و به راحتی در دسترس به طوری که آنها نقطه چین آن را با 30 seismometers و گوش.

“این اضافه ثروت از اطلاعات به ما کمک کرد برای تایید فرضیات ما که قوس رزونانس حالت از نزدیک دنبال ساده اخباری مدل و اطراف آن از سنگ بستر به عنوان سفت و سخت حمایت” Geimer می گوید. “به دانش من آن را اندازه گیری اولین بار در نوع خود برای طبیعی span پس از چند دهه از تلاش های مشابه در انسان-ساخته شده پل.”

همه از قوس مورد مطالعه به نمایش گذاشته اموال کم میرایی Geimer می گوید که بدان معنی است که آنها همچنان به ارتعاش بعد از وزش باد برای مثال یا یک موج لرزه از یک دور زلزله. نتایج همچنین کمک به محققان استنباط خواص مکانیکی سنگ ها بدون نیاز به مته به سنگ به یک نمونه است. برای مثال سختی از نوجو ماسه گسترده در جنوب یوتا به نظر می رسد مربوط به مقدار آهن در سنگ.

مجسمه برای ثبات

طبیعی قوس آمده در طیف وسیعی از اشکال از جمله پرتو-مانند دهانه است که کشش بین دو سنگ توده و کلاسیک مستقل و یا تا حدودی مستقل, معکوس, مسلسل برق قوس. یک مسلسل برق است قوس تشکیل شده توسط حلق آویز زنجیره ای و یا طناب — پس از آن تلنگر وارونه و شما رو وارونه مسلسل برق.

“در آن ایده آل شکل معکوس مسلسل برق حذف تمام تنشهای کششی,” Geimer می گوید: ایجاد ثبات منحنی span پشتیبانی تنها با فشرده سازی که میزبان ماسه سنگ می تواند مقاومت به شدت. این ایده که وارونه مسلسل برق طاق ها مجسمه توسط فرسایش به قوی اشکال جدید است. اما تو تیم رویکرد به تجزیه و تحلیل آنها است. بازگشت به خود 3-D مدل قوس و تجزیه و تحلیل ارتعاش خود حالت محققان شبیه سازی شده گرانشی تنش در جزئیات در هر قوس و محاسبه یک عدد به نام معنی اصل استرس نسبت یا MSR که طبقه بندی که آیا قوس است و بیشتر شبیه یک پرتو یا بیشتر شبیه به یک معکوس مسلسل برق.

ساختار سنگ است که در آن طاق حک شده است نیز می تواند تاثیر شکل آن است. معکوس مسلسل برق قوس بیشتر احتمال دارد به شکل ضخیم و صخره های عظیم سازند. “این اجازه می دهد تا گرانشی تنش به غالب مجسمه سازی عامل” Geimer می گوید: “پشت سر گذاشتن صاف و قوس راک برگزار شد در فشرده سازی.” پرتو-مانند قوس به طور معمول شکل در صخره های با لایه های چندگانه با تغییر نقاط قوت. “ضعیف تر لایه های برداشته شده توسط فرسایش سریع تر,” او می افزاید: “پشت سر گذاشتن یک لایه قوی تر مواد بیش از حد نازک به شکل یک مسلسل برق منحنی.”

در حالی که معکوس مسلسل برق شکل می توانید به من قرض بدهید یک قوس ثبات در شکل کنونی آن Geimer و دانشیار جف مور سریع به اشاره است که طاق است که هنوز هم آسیب پذیر به معنای دیگر احتمالی سقوط. “ظریف در قوس” مور می گوید: “طاق استوار و بسیار نازک به راحتی فرسایش رسی لایه فراهم می کند که اتصال ضعیف به زمین در حالی که پل رنگین کمان است مهار و از سقوط بیش از اینکه کمی متصل به یک مجاور سنگ knoll.”

هنوز MSR متریک می تواند کمک به محققان و اراضی عمومی مدیران ارزیابی قوس ثبات با توجه به شکل آن است. این Geohazards گروه تحقیقاتی است که در ادامه به بررسی دیگر عوامل است که می تواند تاثیر ویژگی های سنگ’ ثبات از جمله نحوه رشد ترک در سنگ و چگونه قوس سقوط در گذشته است.

یافتن گروه 3-D مدل در اینجا.

سازمان دیده بان (و گوش دادن به نوبه خود تا بلندگوهای خود را!) چگونه طاق مهتاب در نزدیکی بهاری یوتا حرکت می کند در اینجا.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.nettny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>