که کشف اولین واکسن?

به عنوان جهان تصدیق به توسعه تلقيح در برابر Covid-19 آن را به ارزش درک اولیه, تاریخچه فوق العاده ای از این تکنیک است.

انگلیسی دکتر توماس Dimsdale عصبی شد.

آن شب از اکتبر 12, 1768 و Dimsdale آماده شد ملکه روسیه کاترین کبیر برای روش. از یک دیدگاه فنی آنچه که او برنامه ریزی شده بود, ساده, پزشکی و صدا و با حداقل تهاجم. این نیاز به تنها دو یا سه برش کوچک به بازو کاترین. با این وجود Dimsdale تا به حال دلیل خوبی برای نگرانی خود را به دلیل به کسانی که برش او را سخت کار کردن چند scabby پوسچول پرتکاپو با variola—ویروس مسئول آبله و مرگ نزدیک به یک سوم از کسانی که آن را قرارداد. هر چند او آلوده کاترین در دستور, Dimsdale خیلی نگران نتیجه است که او مخفیانه چیده شده برای یک دلیجان به عجله او را از سن پترزبورگ باید روش خود را به چپ چپ.

چه Dimsdale برنامه ریزی شده است که متناوبا به نام variolation یا تلقیح و در حالی که آن را خطرناک بود با این وجود نشان داده و اوج دستاورد پزشکی در زمان. در یک variolation دکتر منتقل جوش آبله از یک بیمار به یک سالم از آنجا که—به دلایل هیچ کس در آن زمان درک—یک variolated بیمار به طور معمول توسعه یافته تنها یک مورد خفیف آبله در حالی که هنوز به دست آوردن مصونیت مادام العمر.

بیست و هشت سال بعد Edward Jenner بهبود این نیا-واکسیناسیون زمانی که او کشف کرد که او می تواند با استفاده از امن خواهر ویروس از variola به نام cowpox برای تلقیح بیماران خود را. اما اصلی variolation—نه Jenner این واکسن که برای اولین بار تاسیس اثر بخشی دیوانه و در زمان سرشان ایده خطرناک است که بر اساس آن تقریبا تمام واکسن تکیه: عمدی عفونت از یک فرد سالم با یک ضعیف پاتوژن به تخصیص ایمنی.

مدرن immunologists پیشرفته این صرفه جویی در زندگی مفهوم به حدی است که اگر آنها پیدا کردن یک واکسن برای Covid-19 آن مطرح خواهد شد هیچ خطر گسترده عفونت است. Inoculums امروز موجب تولید آنتی بادی در حالی که ناتوان از مقیاس بزرگ تولید مثل. اما این مورد زمانی که آنها برای اولین بار کشف شد. زمانی که Dimsdale variolated کاترین فرآیند خود را صرفا به سیستم ایمنی بدن خود را دست بالا. او می دانست که او را به سلامت.

در حال حاضر ما بسیار آشنا با صرفه جویی در زندگی مفهوم پشت واکسن است که آن را آسان به را فراموش کرده ام چگونه دیوانه نابغه و غیر اخلاقی این اولین واکسن شده اند باید. حتی Dimsdale که تا به حال انجام شده این روش هزاران بار به وضوح تردید او می تواند راه خود را از صحبت طناب دار باید کاترین variolation پایان ضعیف.

و در عین حال این ایده را به عمد آلوده بیمار با یک ویروس کشنده را به کمک به آنها را برای اولین بار رخ می دهد به کسی که—و این شاید بزرگترین ایده در تاریخچه پزشکی است.

این بود Jenner ایده و نه آن را Dimsdale است. اما این ممکن است یک فرد مجرد است. قابل توجه variolation نشده اند ممکن است به طور مستقل کشف شده است. در عوض اولین اسناد و مدارک حاکی از آن شروع در چین—احتمالا در جنوب غربی استان یا آنهویی یا جیانگشی—قبل از گسترش در سراسر جهان در یک آبشاری سری از معرفی است.

چینی دریای تجار معرفی این روش به آفریقا آورده آگاهی از آن زمینی به هند و انجام آن در امتداد جاده ابریشم به ترکیه است که در قرن 18 اروپا سفیران در نهایت آموخته از تکنیک و آن را به خانه آورد. زمان و مسیرهای variolation را معرفی سراسر جهان نشان می دهد این ایده گسترش از یک مکان در یک زمان. شاید از یک فرد است.

با توجه به یک افسانه را بازگو در Yü Thien-chhih را جمع آوری و تفسیر آبله نوشته شده در 1727 اولین inoculator بود “غیر عادی و فوق العاده ای بود که خود مشتق شده از آن از کیمیاگری دو.”

که این “گریز از مرکز و مرد فوق العاده ای” که اختراع ایمونولوژی با یکی از بزرگترین و ایده های جسورانه ترین آزمایش های پزشکی ،

او نام است که نه تنها طولانی از دست داده بود اما احتمالا هرگز نوشته شده است. اما افسانه ها و چینی باستان, پزشکی, رساله آن را ممکن است برای ساخت یک محتمل بیوگرافی برای کسی که من به سادگی تماس بگیرید “مرد فوق العاده ای” پس از Thien-chhih افسانه یا “X” ،

X ممکن است یک شفا دهنده, یک مسافر و کسی که معتقد بودند در شیوه های خارج معاصر چینی اصلی پزشکی با توجه به زیست شیمیدان و مورخ جوزف نیدهام. زمان ‘او’ (اگر ما را Thien-chhih افسانه به معنای واقعی کلمه) تمرین اصلی طب چینی بود که کاملا بر اساس داروخانه ها, درمان های فیزیکی و منطقی تکنیک های. اما X وجود داشته و در لبه آن مخلوط کردن جریان اصلی پزشکی روش با سحر و جادو.

او ممکن است آنچه اشاره شد در آن زمان به عنوان یک fangshi, می نویسد: چیا-Feng Chang در جنبه های آبله و اهمیت آن در تاریخ چین. اما fangshi کلمه ای است که در برخی از راه های مخالف ترجمه تطبیقی انگلیسی کلمات مانند “جن گیر” و یا “diviner” را به ذهن بیشتر افراد شریر از او احتمالا بود. در عوض او یک سفر شفا دهنده است که در حالی که قطعا مؤمن در سحر و جادو نیز موعظه عملی پزشکی آرمان های مانند بهداشت و یک رژیم غذایی سالم است.

X بعید است به دریافت هر گونه رسمی آموزش پزشکی. به جای او آموخته اسرار و شیوه های از بستگان و یا کارشناسی ارشد. او احتمالا بی سواد و یا نزدیک به این کار و در نتیجه آموخته و تدریس تکنیک های خود را به طور کامل از طریق سنت شفاهی. این تا حدودی توضیح می دهد که چرا نام او را نبود از دست داد تا آنجا که آن را هرگز ثبت شده—اما حتی اگر او می تواند مستند اکتشافات خود او بعید است که انجام داده اند. به طور سنتی fangshi مانند X را در خود حفظ شیوه ها و روش های مخفی برای همه اما چند شاگردان. Variolation ممکن است آنچه به نام چانه fang—یا “ممنوع تجویز” می نویسد: Needham در علم و تمدن در چین. چانه fang شد “محرمانه درمان صادره از استاد به شاگرد گاهی مهر و موم شده در خون است.”

در راه X بود و نه بر خلاف مدرن غربی شعبده باز. اسرار او شد و امرار معاش خود. آشکار آنها ممکن است خراب کردن سحر و جادو, اما آن را قطعا صدمه آینده کسب و کار.

این fangshi سنت محرمانه—همراه با افسانه های بسیاری در اطراف تلقيح—برانگیخته اند, فشرده, علمی بحث در مورد زمانی که دقیقا variolation آغاز شد.

اولین نوشته شده شواهدی از تلقيح سرچشمه از اواسط قرن 16 نوشتن. پزشکی رساله نوشته شده در 1549 با عنوان در سرخک و آبله توسط پزشک Wan Chhüan توصیف “پیوند آبله” به افراد سالم. اما تلقيح احتمالا شروع حداقل چند نسل قبل از Chhüan را ذکر از آن از آنجا که او اشاره می کند این عمل را ممکن است در مورد قاعدگی. آگاهی از این نسبتا خاص اثر جانبی نشان می دهد شفادهندگان شده بود تمرین این روش برای برخی از زمان.

اما دقیقا چقدر زودتر یک بحث مهم است. اگر شما نگاهی به افسانه های اطراف variolation به طور جدی پس از عمل شروع شد و در اوایل قرن 11th. در یکی از محبوب ترین حساب های مستند در طلایی آینه علوم پزشکی ارتدکسی نوشته شده در 1749 یک زاهد گوشه نشین زندگی در کوه مقدس در استان سیچوان چین اختراع variolation در نوبه خود از هزاره اول. با توجه به این افسانه شفا دهنده توجه به درخواست نخست وزیر وانگ قهوهای مایل به زرد و فرود کوه برای نجات ایران از آبله.

در عین حال بسیاری از محققان مشکوک از این و مشابه قصه های. چرا هیچ معاصر حساب وجود دارد از جمله یک رویداد قابل توجه به عنوان تلقيح از این نخست وزیر ؟ و به همین دلیل است که وجود دارد هیچ مدرکی برای بیش از پانصد سال از چنین انقلابی و موثر عمل هنگامی که وجود دارد به مراتب قدیمی تر نوشته شده و اسناد و مدارک مربوط به درمان آبله خود را ؟

وزن شواهد و انفجار ناگهانی اسناد و مدارک نشان می دهد این عمل برای اولین بار به وجود آمد و در اواخر 15 و اوایل قرن 16 در مدت کوتاهی قبل از ظاهر آن در متون پزشکی. در تمام احتمال, X variolated اولین بیمار در اطراف همان زمان کریستف کلمب فرود در دنیای جدید.

اما به جای obfuscating منشاء variolation وجود این افسانه ممکن است در خود توان شواهد. اگر برای اولین بار پزشکان وجود داشته و خارج از جریان اصلی پزشکی به بیماران خواهد شده اند به شدت مشکوک رادیکال روش. آنها می شده اند به حق تمایلی به عمد آلوده خود و یا فرزندان خود را با variola. بنابراین مانند هر سفر healer اولین پزشکان جعل داستان برای اضافه کردن به روش اعتبار. این “افسانه برای توجیه منشاء آن و تابع” می نویسد: چانگ. به عنوان هر یک فروشنده خوب می دانیم یکی نیست خود را به فروش اکسیر گفت که آنها با دستور. “Variolation در زمان مقدار زیادی از زمان و تلاش برای به دست آوردن اعتماد و پشتیبانی برای تبدیل شدن به محبوب” چانگ می نویسد به من. بخشی از این تلاش برای به دست آوردن اعتماد درگیر اسطوره ها از زمان اختراع آن. اگر یک بیمار بر این باور مرموز درمان نشات گرفته از غیر عادی شفا دهنده است که زندگی در کوه مقدس قرن پیش آنها بیشتر احتمال دارد به آن را امتحان کنید. آن را لزوما تقلب. آن را فقط خوب کسب و کار.

در عین حال حتی اگر افسانه ها درست هستند و زندگی هزاران سال زودتر از محققان بر این باورند که او هنوز هم تا به حال به اختراع variolation. متاسفانه فقط دقیقا چگونه او را به عنوان از دست رفته خود را به عنوان نام.

“آنچه که آنها را امتحان کنید چیزی به عنوان عجیب و غریب به عنوان variolation? متاسفانه ما نمی باید شسته و رفته منشاء داستان مانند یک مورد Jenner,” هیلاری اسمیت نویسنده فراموش شده بیماری: بیماری های تبدیل در طب چینیمی نویسد: به من یک ایمیل به در.

اما ما نمی دانیم که بسیاری از داروهای سنتی چینی یک شفا دهنده مانند X را تمرین کرده اند که هنگامی که در ترکیب با آنچه او می دانست که در مورد آبله ممکن است منجر به نتیجه قابل توجه.

آبله برای اولین بار وارد چین پس از کلی Ma Yüan مبارزات را به تسخیر آنچه در حال حاضر ویتنام در 42 C. E., با توجه به 3 قرن فیلسوف Ko آویزان. در 340 C. E. آویزان نوشت که Yüan ارتش گرفتار این بیماری در حالی که حمله به “غارتگران” و آن را به خانه آورد—به همین دلیل است که چینی ها به نام آبله “غارتگران مرغان.” (تقریبا در هر زبان اصلی مدت برای آبله است که اغلب نوعی از “خارجی بیماری است.”)

متعاقب آن بیماری همه گیر معروف چین است. آبله خیلی جامع کشته و یا واکسینه جمعیت است که به عنوان قرن ها گذشت که میانگین سن فرد آلوده شروع به رها کردن. در سال 1000 آبله بود تا به طور کامل ravished کشور است که کودکان دارای تنها ساده سیستم ایمنی بدن را به سمت چپ برای حمله به. هر کس دیگری بود یا مرده و یا واکسینه شوند.

این بیماری تبدیل شد به طوری بومی پزشکان چینی مشاهده آن انقباض به عنوان یک غیر قابل اجتناب است. آنها معتقد بودند این بیماری بود گذشت همه کودکان را به سرانجام عبور و نام آبله “دروازه انسان و یا ارواح.” با نرخ مرگ حداقل 30 درصد شیوع بیماری تولید نتایج غم انگیز. بیش از یک تک پکن تابستان در 1763, variola کشته شدن بیش از 17,000 کودکان است.

آبله را اجتناب ناپذیری همراه با آن تمایل برای کودکان باعث شد بسیاری به این باور این بیماری یک نوع گناه اصلی. به نوبه خود از هزاره اول, پزشکان متقاعد شدند آبله باعث شد یک نوع از “جنين سم” که مانند دوران بلوغ خواهد در برخی از undefinable نقطه در یک کودک در سال های اولیه. در تلاش برای حذف این سم پزشکان انجام گسترده “کثافت و دهان خود را شستشو” در نوزادان است.

در همان زمان درمانگران مانند X را درک کرده اند که این بیماری می تواند از انسان به انسان و نمی تواند گرفتار دو بار. کسانی که تا به حال گرفتار این بیماری (“خام بدن” به عنوان Manchus به نام آنها) فرار کرد که شیوع بیماری رخ داده است و کسانی که تا به حال جان سالم به در برد (“پخته بدن”) مراقبت از بیمار. در اوایل 320 C. E. آویزان نوشت: از آبله “او می داند که آن را می توانید با خیال راحت از طریق بدترین شیوع و حتی به اشتراک گذاشتن یک تخت با یک فرد بیمار خود را بدون آلوده شدن.”

درک این دو مفاهیم بنیادی به اصول تلقیح اما نمی شد منحصر به فرد به چین است. بنابراین شاید X به کمک بود باورهای خاص به طب سنتی چینی است.

یکی از باستانی چینی پزشکی تکنیک X ممکن است تمرین کرده بود به نام “یی tu کونگ tu” و یا “مبارزه با سم سم.” برای قرن ها, پزشکی شفا در چین تا به حال مخلوط چای از سموم شناخته شده مانند camptothecin و پروانش به مبارزه با سرطان بنابراین ایده استفاده از یک ماده کشنده به عنوان یک درمان نشده اند ممکن است به عنوان خارجی به X به عنوان آن شده اند که در فرهنگ های دیگر.

البته تفاوت معنی داری وجود دارد بین سمی چای تجویز شده برای بیماران مبتلا به بیمار و تجویز کشنده پاتوژن به طور کامل فرد سالم است. و در عین حال این هم کاهش یافت و در خط با طب سنتی چینی است که با تمرکز به شدت در مراقبت های پیشگیرانه به عنوان مخالف به پزشکان غربی’ تاکید در آن زمان در واکنشی درمان است.

ممکن است ما هرگز نمی دانید دقیقا چه انگیزه و یا الهام گرفته از اولین inoculators اما اگر X آگاه بود از فرد به فرد انتقال می دانستم که یک فرد تنها می تواند از آلوده یک بار می دانستم که یک کودک را تقریبا به ناچار قرارداد این بیماری به طور طبیعی معتقد بودند در اثر سمی داروها و تا به حال یک اولویت قوی برای مراقبت های پیشگیرانه—مرحله بود و پس از آن مجموعه برای مشاهده مشتاق.

شاید X تماشا خواهر و برادر تصویب در اطراف به خصوص در مورد خفیف آبله و پیشنهاد برای یک جفت از شدت نگران پدر و مادر است که به جای در حال اجرا از اجتناب ناپذیر آنها مبارزه با سم سم و راهنمای فرزند خود را از طریق دروازه های انسان ها و ارواح با این ظاهرا فرم خفیف تر.

یا حداقل که می تواند چگونه X تصور آن است. اما مانند هر سفر diviner این healer پانچ تا داستان خود را برای متقاعد کردن آنچه که باید یک جفت فوق العاده تردید پدر و مادر است. اولین variolation روش به سادگی به پوشیدن لباس های مورد استفاده از یک آبله آلوده بیمار با توجه به Needham. اما X نمی خواهد که به سادگی به دست خود بیمار ، در عوض زود شفا انجام شده چشمگیر واکسن در فرخنده خرما. آنها روشن بخور سوزانده پول خوانده فریبندگی و دعوت خدایان و الهه مسئول آبله برای محافظت از کودک است. سپس آنها دست آنها را در لباس و منتظر.

اگر X برای اولین بار از بیمار تجربه معمولی تلقيح و سپس با پنجمین روز کودک را مجبور به ایجاد یک تب و جوانه زده پیازی pocks از چرک. اما به جای ورق سیاه پوسچول است که توسعه در مورد کشنده X بیمار رشد می کنند تنها یک دانش سطحی کوچکتر و سبکتر-رنگی مرغان. به عنوان به زودی به عنوان X اشاره کرد این کوچکتر آبله آنها شناخته شده اند که کودک را از پیشرفت به تنها یک حالت خفیف این بیماری است. آنها شناخته شده اند که قابل ملاحظه ای—فوقالعاده—این بی پروا آزمایش کار کرده بود.

این سوال واضح است چرا ؟ چرا که کودک تجربه مورد خفیف به جای کشنده است ؟ چرا variolation امن تر به معنی از ابتلا به آبله? X قطعا تا به حال یک توضیح اما بعید است به اند درست بوده.

واقعی پاسخ با تشکر از چیزی اپیدیولوژی تماس با “دوز-پاسخ منحنی.”

دوز-پاسخ منحنی رابطه بین شدت از بیماری و مقدار دوز اولیه. این متفاوت است از “حداقل عفونی دوز” که اقدامات بدترین ویروس ذرات دریافت می کنید می توانید قبل از شما به احتمال زیاد برای تبدیل شدن به آلوده. در variola حداقل دوز عفونی است که حدود 50 ذرات ویروسی—همچنین به نام دخول—که برای تلفن های موبایل مانند بسیاری اما سه میلیون می تواند نشستن بر سر یک pin. با توجه به راشل جونز استاد دانشگاه بهداشت و علوم در دانشگاه یوتا من صحبت کرد و با تک virion لحاظ تئوری می تواند شما را آلوده اما این بعید است. به گفته او یک عفونی دوز variola است کمی مانند بازی رولت روسی: بیش دخول برابر گلوله بیشتر.

اما همه چیز برابر بیشتر از دخول نیز برابر با شدت بیشتری. و این است رابطه دوز-پاسخ منحنی تلاش برای نمودار.

متاسفانه دوز-پاسخ فوق العاده دشوار است برای ایجاد خارج تنظیمات بالینی. آن را تقریبا غیر ممکن است برای از نو خلق کردن دوز یک فرد به طور طبیعی دریافت شده پس از کمی دوز-پاسخ نیاز به عمد آلوده کردن یک گروه از بیماران با اندازه گیری مقدار داده شده پاتوژن. که مشکل به خصوص با بیماری های خطرناک عفونی مانند variola.

بدیهی است که شما نمی توانید به آلوده کردن انسان با افزایش مقدار variola و اندازه گیری پاسخ خود را, اما یک مطالعه بر روی موش یافت می شود وجود دارد به احتمال زیاد ارتباط بین ویروس های عفونی دوز و شدت. مقادیر کمی از variola تزریق به موش های سمت چپ آنها را خفیف بیمار یا بدون علامت در حالی که بزرگترین دوز بودند و جهانی کشنده است.

آن را دشوار است به قطعی ایجاد دوز-پاسخ منحنی اما شواهد نشان می دهد که بزرگتر عفونی دوز variolaبدتر بیمار رضایتبخش است. علامت Nicas استاد بازنشسته در دانشگاه برکلی که تحقیقات پاتوژن قرار گرفتن در معرض و ارزیابی ریسک به من می گوید که یک رابطه بین اندازه دوز اولیه و شدت خود را از نتیجه این است که احتمالا درست برای همه عوامل بیماری زا.

دوز-پاسخ منحنی variola به احتمال زیاد توضیح می دهد که چرا X بیمار با تجربه مورد خفیف و چرا variolation کار کرده است. با انتخاب این لباس ها از یک بیمار که آمد با یک مورد ملایم X ندانسته در زمان استفاده از دو اصل اساسی از variola: اول بيماران مبتلا به موارد خفیف ریختن کمتر دخول در خود پوسچول. و دوم به عنوان لباس نشسته بسیاری از کسانی که دخول فوت کرده اند. به عنوان یک نتیجه, X بیمار شده اند در ابتدا شما با دوز کوچکتر از او و یا او می شده اند به احتمال زیاد قرارداد به طور طبیعی. دوز می شده اند به اندازه کافی برای جرقه عفونت و موجب تولید آنتی بادی, اما به اندازه کافی کم به میزان قابل توجهی کاهش خطر مرگ است.

Variolation یک عمل تعادل; بیش از حد قوی با دوز و بیمار خواهد قرارداد یک خطرناک در مورد, کمی بیش از حد و آنها نمی خواهد تولید آنتی بادی است. به عنوان inoculators به دست آورد تجربه آنها تصفیه شده این روش برای تولید عفونت خفیف تر اما حتی اولین inoculators گزارش نرخ مرگ و از 2 به 3 درصد نسبت به نرخ 30 درصد است. قدیمی ترین راهنمای variolation نشان می دهد انتخاب پوسچول از تنها خفیف ترین آبله موارد و تجویز روش مناسب برای ذخیره سازی و پیری دلمه. با استفاده از این ساده فرآیندهای inoculators ندانسته انجام اولین ویروسی attenuations. زمان Dimsdale روش کمتر از 1 در 600 نفر از درگذشت variolated آبله.

در پایان Dimsdale نیاز نیست نگران شده اند. کاترین توسعه یافته تنها یک بیماری خفیف و گریز خودرو نشسته استفاده نشده در جلوی خانه. این variolation موفق شد تا Dimsdale بعد گفت که او تا به حال به استفاده از یک میکروسکوپ برای دیدن جوش تشکیل شده است که در اطراف او کاهش دهد. در نامه ای به ولتر, کاترین نوشت: “کوه داده بود هنگام تولد به یک ماوس” که عصر خود را با نام تجاری ضد vaxxers شد “واقعا blockheads نادان و یا فقط ستمکاران.”

سه دهه پس از کاترین تلقيح, Jenner کشف و محبوبیت cowpox پوسچول به عنوان یک جایگزین به آبله است. او روش منجر به حتی امن تر واکسن و Jenner نام خود را به روش واکسیناسیون. هنگامی که لویی پاستور کشف او می تواند کاهش و تلقیح دیگر عوامل بیماری زا از قبیل سیاه زخم و هاری—Jenner نام گیر کرده است.

حتی به عنوان immunologists تکامل تکنیک های خود را اصل پشت واکسن تا حد زیادی همان باقی مانده پس از سحر و جادو-باور X برای اولین بار آن را کشف کرد.

به نظر می رسد تعجب آور است که یکی از دارو را مبتکرانه ترین الهام بخش به وجود آمد و در کسی که تا آزادانه خود را گره خورده باورهای علمی پزشکی مبتنی بر. به عنوان Needham می نویسد: “آن باقی مانده است متناقض است که تلقيح به وجود آمد در میان exorcists.”

اما شاید این ایده به عمد آلوده کسی که با یکی از بشریت مرگبارترین بیماری های عفونی آنقدر ظالمانه و خطرناک است که variolation تنها می توانست تصور نکردم و با کسی که در خارج از جریان اصلی پزشکی. شاید آن می تواند تنها سعی شده یک ناظر مؤمن است که می تواند به یک داستان بزرگ.


بزرگ تر سیمی داستان
  • در طول مستند, نقشه های گوگل به پسر من یک راه
  • چگونه یک هوش مصنوعی غول ساخته چت—نظارت—آسان
  • پایان handshakes—برای انسان و روبات
  • شات اول: در داخل Covid واکسن سریع آهنگ
  • سیاست شمارش چیزهایی است که در مورد به منفجر شدن
  • 👁 آنچه که هوش به هر حال ؟ به علاوه: دریافت آخرین اخبار AI
  • 📱 پاره بین آخرین گوشی ؟ هرگز ترس—بررسی آیفون ما راهنمای خرید و مورد علاقه گوشی های آندروید

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.detny.im