Banewel علامت سواد آموزی تسهیل با غنا موسسه زبانشناسی سواد و ترجمه کتاب مقدس می آموزد که Deg زبان در نظر گرفته است که “آسیب پذیر” با توجه به زبان های در معرض خطر پروژه.

رادنی بالارد

آن 2015 زمانی که گری سایمونز می دانستم که چیزی در حال تغییر است. که سال یدکی بودجه شروع به خشک در تابستان موسسه زبانشناسی (SIL) و ترجمه کتاب مقدس به گروه کمک کرد که انقلابی در اسناد و مدارک از زبان های در معرض خطر در اواسط قرن 20th. SIL بودجه مدتها پشتیبانی سایمونز شور و شوق پروژه: یا هرگز—و یا “یا هرگز” را به عنوان بسیاری از محققان آن تماس بگیرید—یک پایگاه داده آنلاین در نظر گرفته شده توسط بسیاری از آن به عنوان منبع قطعی برای اطلاعات در مورد زبان های جهان است.

و یا هرگز به کاربران—و صدها نفر از هزاران نفر—می توانید پیگیری که چگونه بسیاری از مردم صحبت می کنند و هر یک از جهان زبان از زبان عبری به Hausa به Hakka (9.3 میلیون 63.4 میلیون و 48.2 میلیون دلار بود). پایگاه داده نشان می دهد در یک مقیاس از یک تا 10 به هر زبان را در معرض خطر انقراض است. آن را نیز می دهد جای تعجب پاسخ روشن به این پیچ و تابدار سوال “چگونه بسیاری از زبان ها وجود دارد؟” (7111 با آخرین شمارش). برای زبانشناسان آن را به یک منبع مرجع برای دانش آموزان, آن را در یک پنجره به تنوع زبان انسان است.

اما برای سایمونز های محاسباتی زبان شناس است که اجرا و یا هرگز برای تقریبا 20 سال از آن شده است در حال رشد و اندوه. برای کمک به پوشش آن نزدیک به 1 میلیون دلار سالانه هزینه های عملیاتی و یا هرگز آن کردم اول paywall در اواخر 2015; ترین nonpaying بازدید کنندگان تبدیل شد و پس از چند صفحه. از اکتبر 2019 در paywall گرفته شده یک فرم جدید: آن اجازه می دهد تا بازدید کنندگان دسترسی به هر صفحه اما آن نابودی اطلاعات در مورد چگونه بسیاری از سخنرانان یک زبان است و جایی که آنها زندگی می کنند. اشتراک در حال حاضر در شروع $480 هر فرد در هر سال است.

این واکنش آنلاین بوده است سخت. بسیاری از زبانشناسان آن را به عهد به ترک این سایت برای دیگر منابع است. “در چند سال گذشته [و یا هرگز به] بدست به طور فزاینده گران و قفل شده است و می گوید:” سیمون گرینهیلل یک زبان شناس تکاملی در موسسه ماکس پلانک برای علوم انسانی در تاریخ است. “این بسیار غم انگیز است گام.”

او و دیگر محققان در حال حاضر در تلاش برای پیدا کردن ارزان یا رایگان جایگزین برای مردم چهره—داده هایی که ساخته شده و یا هرگز “تنها گزینه” برای محققان مطالعه تنوع زبانی می گوید: Greenhill که مطالعات روابط بین زبان ها. “من اساسا مخالف برای پرداخت داده اما آن را سخت به بلع قرص,” گرینهیلل می گوید. برای یک مقاله اخیر چگونه جغرافیای تحت تاثیر زبان, تنوع, تیم خود را مورد استفاده قرار داده از یک نسخه قدیمی و یا هرگز که آنها قبلا پرداخت شده برای دسترسی به آن بیشتر در حال حاضر پایگاه داده را چندین هزار دلار هزینه. او خواهید بود برای آینده مقاله در مورد علل زبان انقراض.

سایمونز می داند که چرا زبانشناسان ناراحت هستند. نیاز به تحمیل هزینه های “سنگین است در قلب ما,” او می گوید. “اما ما واقعا نمی تواند هر چیزی را انجام دهید تا زمانی که ما تغییر اقتصادی تصویر. اگر ما نگه داشتن سرازیری راه ما آن را فقط رفتن به فرو ریختن.”

از سال 2013—سال سایت خود را آخرین تعمیرات اساسی عمده—سایمونز و SIL رئیس توسعه نوآوری افسر Stephen Moitozo تلاش کرده اند به طور همزمان رشد و یا هرگز آن را خود کفا است. پس از اولین paywall رفت تا آنها اضافه شده است در نقشه های تعاملی و خدمات به مشتریان chatbots. هزینه های جاری شامل تعمیر و نگهداری وب سایت و امنیت و پرداخت محققان برای به روز رسانی پایگاه داده هر زمان که اطلاعات جدید می آید از محققان مستقل و یا SIL را 5000 زمینه زبانشناسان.

به پرداخت برای همه که SIL شمارش موسسات نیست فردی مشترکین. حدود 40 درصد از جمعیت بالای 1400 مدارس در حال حاضر مشترک Moitozo می گوید و فروش تیم ها پس از باقی مانده 60%. SIL نیز برنامه ریزی برای فروش مناسب دسترسی به شرکت های بزرگ از جمله هوش کسب و کار شرکت و شرکت های فورچون 500.

“ما فکر کردیم که بخش عمده ای از مردم با استفاده از و یا هرگز شد محققان دانشگاهی” Moitozo می گوید. در عوض, وبلاگ ترافیک پیشنهاد کرد که آنها “تنها 26 درصد درست است.” کاربران دیگر شامل دانش آموزان دبیرستان, مشاوران, و مردم در تلاش برای پیدا کردن مترجم برای دادگاه و بیمارستان و مهاجرت دفاتر. “بسیاری از سازمان های که بستگی دارد و یا هرگز برای خود کار روزانه” Moitozo می گوید.

این که آیا آن سازمان خواهد شد حاضر به پرداخت است به معنای واقعی کلمه میلیون دلار سوال.

گرینهیلل شک و تردید است. موسسه خود را ندارد یک اشتراک و او و همکارانش شده است “مسیریابی در اطراف” جدید paywall با استفاده از Glottolog یک سایت است که برای سال فهرست بسیاری از داده های مشابه به عنوان و یا هرگز هر چند در قالب های مختلف و متفاوت با استناد استاندارد. (طنز است که منبع بسیاری از کسانی که اطلاعات و یا هرگز خود را.) “مردم در حال تغییر به Glottolog به عنوان یک منبع اولیه,” گرینهیلل می گوید.

این یک برکت و رحمت مخلوط برای هارالد Hammarström یک زبانی typologist در دانشگاه اوپسالا و سردبیر و موسس Glottolog. از دست دادن دسترسی رایگان به است و یا هرگز “شرم آور” او می گوید. اما آن را نیز بدان معنی است بیشتر محققان خواهد شد آمدن به سایت خود را. “این چیزی است که من خوشحال خواهد شد که در مورد” او می گوید.

در مقایسه با و یا هرگز, Hammarström می گوید Glottolog هزینه های €10,000 €20 ، 000 سال به اجرا—قیمت پاره وقت کارکنان ، این سایت انجام هیچ نظرسنجی خود را و آن را نمی کند جمع آوری جمعیت داده است. “ما نیازی به پول است و ما نمی خواهیم به پول” Hammarström می گوید. او و همکار سردبیران برنامه را به نگه داشتن کار بر روی Glottolog برای یک دهه دیگر ، او پیش بینی می کند که برخی دیگر علمی را خراش سایت و ایجاد یک های جدید. “این تنها اما کافی, برنامه ریزی برای آینده,” او می گوید.

در ضمن سایمونز امیدوار است به آمده تا با یک گزینه بهتر برای مستقل محققان و دانشجویان که نهادهای لازم نیست به اشتراک و یا هرگز. “تفکر ما این است که اگر ما می توانید آن را به طوری که افرادی که واقعا بسته بر روی آن کار خود را به اشتراک و در اصل پرداخت سهم عادلانه خود را پس از آن ما را به فکر می کنم در مورد چگونه به سخاوتمندانه به کسانی که می توانید آن را ندارند.”

آن روز نمی تواند به زودی به اندازه کافی برای Rikker Dockum تاریخی زبان شناس در Swarthmore College که سال ها صرف مستند تای زبان های جنوب شرقی آسیا است. “ما هنوز در حال انجام یک زبان اسناد و مدارک بحران … زبانهای در حال مرگ هستند و ما در حال کار بسیار سخت به تلاش برای [ثبت] آنچه ما می توانیم” او می گوید. “چیزهایی مانند و یا هرگز و Glottolog هستند و نه فقط پروانه مجموعه است که ما می خواهیم مردم را قادر به از طریق فهرست آنها ابزار مهم برای زبانشناسان به دانستن آنچه که ممکن است در زبان است.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im